TL-PA4010PKIT

eden z najmniejszych i zarazem najwydajniejszy tandemów adapterów powerline. Sprzedawany jest wraz z dwoma kablami LAN o długości 2m. W zestawie są dwa identyczne adaptery wyposażone w jedno gniazdo RJ-45, przycisk do synchronizacji pracy i zestaw trzech diod. Nie zajmują zbyt dużo miejsca (63x47x40 mm) i nie zasłaniają sąsiednich gniazd o ile listwa sieciowa umieszczona jest w poziomie.

Niestety diody sygnalizujące pracę urządzenia umieszczone są zbyt blisko siebie (tworzą jeden pasek). Utrudnia to odczytywanie informacji o pracy sieci powerline. Instalacja adapterów jest banalnie prosta, wystarczy je tylko umieścić w gniazdkach elektrycznych w ścianie i nacisnąć przycisk synchronizacji pracy modemów. Sam proces synchronizacji w przypadku testowej sieci trwał niecałą minutę.

TP-Link TL-PA4010PKIT to najszybszy zestaw adapterów powerline jaki można obecnie kupić o teoretycznej wydajności 600 Mb/s. W testach spisywał się również ponadprzeciętnie oferując najszybszą pracę dysku sieciowego. Jego średnia wydajność mierzona za pomocą programu OTTO Disk Bench32 wyniosła 222 Mb/s i była czterokrotnie szybsza od najwolniejszych adapterów. Podczas przesyłania pakietów TCP wydajność adapterów była nieco mniejsza (do 153 Mb/s), ale i tak jest o prawie 50 Mb/s lepsza od głównego konkurenta o teoretycznie tych samych możliwościach (Zyxel PLA5205 – 600 Mb/s). Wysoka wydajność istotnie wpływa na szybkość pracy z plikami, szczególnie gdy pracujemy z większymi zbiorami danych czy plikami. Czas kopiowania np. pojedynczego pliku ISO o objętości 5,5 GB to tylko 202 sekund, podczas gdy średni wynik to ok 500 sekund. Za pomocą tego zestawu adapterów można więc utworzyć bardzo wydajną sieć domową. Co istotne ich teoretyczna wydajność 600 Mb/s jest możliwa do uzyskania podczas pracy z protokołem UDP, tyle że wówczas liczba utraconych pakietów jest ogromna.

Zobacz również:

  • Recenzja: Urządzenia smart home TP-Link Tapo w praktyce. Czy warto zdecydować się na zakup? Testujemy

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: