TL-WA830RE

TP-Link TL-WA830RE wygląda jak klasyczny router i może też spełniać taką funkcję, choć pod tym względem oferuje dosyć mizerne wyposażenie (np. brak gigabitowej karty sieciowej). Lepiej spisuje się w roli niedrogiego wzmacniacza sieci Wi-Fi zgodnej z technologią IEEE 802.11 b/g/n.

Jego największą zaletą jest stosunkowo niska cena i bardzo dobry zasięg. Zawdzięcza to dwóm dużym zewnętrznym antenom, które w naszym teście pozwoliły na całkowite wyeliminowanie martwych stref zasięgu.

Niestety jest to model jednozakresowy i nie potrafi wzmacniać sygnału z routerów pracujących z częstotliwością 5 GHz. Jednak i tak radzi sobie nad wyraz dobrze (zasługa dużych anten). Po podłączeniu wzmacniacza od razu zauważyliśmy znaczne przyspieszenie działania łącza internetowego. Średnia przepustowość wzrosła z 1,5 Mb/s (bezpośrednie połączenie z punktem dostępowym, bez wzmacniacza) do 16,7 Mb/s. Warto też dodać, że maksymalna szybkość połączenia internetowego (20,3 Mb/s - speedometer.pl), jest tylko o 5 Mb/s wolniejsza niż w znacznie droższym wzmacniaczu Fritz WLAN Repeater 300E. Jakość połączenia pozwala też na bezproblemowe przesyłanie plików pomiędzy komputerami podpiętymi do domowej sieci (powyżej 10 Mb/s), co nie jest możliwe bez wzmacniacza.

Zobacz również:

  • Recenzja: Urządzenia smart home TP-Link Tapo w praktyce. Czy warto zdecydować się na zakup? Testujemy

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: