TP-LINK TL-MR3420

TL-MR3420 jest ruterem przystosowanym do pobierania Internetu z sieci komórkowej za pomocą modemu 3G podłącznego do portu USB. W roli rezerwowy występuje podłączenie przez modem telefonii przewodowej. Radiowy punkt dostępowy z dwoma antenami ma maksymalną wydajność 300 Mb/s. Część przewodowa, z czterema gniazdkami dla sieci lokalnej, ma przepustowość stumegabitową.

Budowa

TP-LINK TL-MR3420 jest ruterem Wi-Fi, przystowowanym do otrzymywania Internetu albo za pomocą telefonii przewodowej albo komórkowej. W pierwszym wypadku modem telefoniczny podłacza się do gniazdka sieciowego, w drugim - modem 3G do portu USB. W wypadku jednoczesnego podłączenia priorytet ma ten drugi. Radiowy punkt dostępowy wykorzystuje dwie stałe anteny i technologię MIMO. Taka konfiguracja ma maksymalną wydajność równą 300 Mb/s. Część przewodowa ma przepustowość stumegabitową. Oprócz gniazdka wejściowego składa się z czterech portów do rozprowadzenia wspólnie z częścią bezprzewodową sygnału dla sieci lokalnej.

Możliwości

W oprogramowaniu TP-LINK TL-MR3420, dostępnym przez stronę WWW urządzenia, zadbano o bezpieczeństwo. Jest system automatycznej instalacji sieci bezprzewodowej z pełnym zabezpieczeniem (WPA2) bez konieczności wpisywania kodu (w wersji z przyciskiem, zwaną QSS).

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?
TP-LINK TL-MR3420

Mamy filtry IP/URL, adresów MAC, białą i czarną listę niestety bez możliwości inspekcji pakietów. Ruter zapewnia obsługę tuneli VPN i możliwość założenia strefy zdemilitaryzowanej. Niestety strona konfiguracyjna WWW jak i znajdująca się w sieci instrukcja użytkowania nie są spolonizowane.

Wyniki testów

TP-LINK TL-MR3420
TP-LINK TL-MR3420

Wydajność

Wydajność połaczenia radiowego TP-LINK TL-MR3420 jest minimalne gorsza od średniej charakteryzującej konstrukcje dwuantenowe. W transferach pakietowych TCP osiągnął prędkość 38, a w wypadku UDP blisko 17 megabitów na sekundę. Standardowe pliki kopiowały się z szybkością 67 Mb/s. Otwieranie i zamykanie jednego przebiegało raczej ślamazarnie. Te czynności trwały 21 milisekund. Test propagacji sygnału na otwartej przestrzeni wypadł słabo (4,8 na 10), podobnie jak w wypadku przeszkód (4,7 na 10 możliwych).

Wnioski

Niewątpliwą zaletą rutera TP-LINK-a jest jego niska cena przy zachowaniu standardu dwuantenowego. Szerszemu rozpowszechnieniu sprzyjało by przetłumaczenie strony konfiguracyjnej WWW i instrukcji obsługi. O względy kupujących TP-LINK TL-MR3420 bedzie konkurował z DrayTekiem VigorFly 200 , Intellinetem 524681 oraz Sweex LW321.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: