TP-LINK TL-WR941ND

TL- WR941ND ma trzy wymienialne anteny pracujące w systemie 2T3R. Wydajność transmisji drogą radiową nie przekracza 300 Mb/s. Na część przewodową składają się cztery gniazdka do sieci wewnętrznej i jedno do połączenia na zewnątrz, wszystkie o wydajności stumegabitowej. Podobnie jak inne rutery TP-LINK-a potrafi wyszukiwać i przełączać się na najmniej obciążone kanały (technologia CCA).

TL- WR941ND jest typową, średnią „enką” wśród ruterów. Ma trzy wymienialne anteny, ale pracuje w prostszym systemie 2T3R. To oznacza nadawanie za pomocą dwóch anten i odbiór cała trójką. Wydajność transmisji drogą radiową nie może przekroczyć 300 megabitów na sekundę. Podobnie jak inne rutery TP-LINK-a potrafi wyszukiwać i przełączać się na najmniej obciążone kanały (technologia CCA). Powiększyć zasięg oddziaływania można także poprzez spięcie razem kilku ruterów. Wtedy należy wykorzystać tryb WDS, w którym możliwe jest zsynchronizowanie ich pracy, teraz już w roli punktów dostępowych. Połączona sieć ma jeden identyfikator i ten sam kanał, dzięki czemu można w jej zasięgu swobodnie się poruszać.

Na część przewodową składają się cztery gniazdka do sieci wewnętrznej i jedno do połączenia na zewnątrz, wszystkie o wydajności stumegabitowej. Oprócz tego jest jeszcze reset, bardzo pożyteczny do przywrócenia ustawień fabrycznych w wypadku zapomnienia hasła lub instalacji w innym otoczeniu. Na przeciwległej ściance są kontrolki rutera oraz przycisk oznaczony QSS. Uruchamia on proces automatycznej instalacji bardzo podobny do standardowego WPS. Można się posłużyć PIN-em lub przyciskiem (PBC). Ruter oferuje komplet szyfrowań, a zapora rozbudowaną kontrolę dostępu z rodzicielską włącznie. Z ciekawszych mamy możliwość ograniczenia transferów, inspekcję pakietów, komplet opcji VPN, ochronę przed atakiem DoS i powodziami. Dostępny jest także wirtualny serwer, strefa zdemilitaryzowana, UPnP czy QoS. Problemy z instalacją pomogą rozwiązać wbudowane funkcje ping i tracert.

W testach okazało się, że prostszy system 2T3R ma lepsze transfery do kart Intela niż pełny trzyantenowiec zastosowany w modelu WR1043ND. Przewaga dotyczy wszystkich mierzonych wielkości poza identycznym czasem obsługi jednego pliku (16 milisekund). Kopiowanie plików przebiega w tempie około 85 Mb/s. Transfer pakietów TCP osiągał 35, a UDP – 20 megabitów na sekundę. Lepsza była także propagacja sygnału, szczególnie w wolnej przestrzeni. W tej konkurencji TL- WR941ND zalicza się do czołówki.