TP-Link Archer C4000 - serce domowej sieci

W skrócie:

Trzypasmowy router Archer C4000 to nowość w ofercie firmy TP-Link. Urządzenie pozostaje nieco tańsze od flagowego modelu C5400X zachowując przy tym hi-endowy charakter.

Zalety:

  • połączenie trójzakresowe
  • zarządzaniem z poziomu aplikacji
  • technologia MU-MIMO

Wady:

  • niższą przepustowość niż model C5400X

Trzypasmowy router Archer C4000 to nowość w ofercie firmy TP-Link. Urządzenie pozostaje nieco tańsze od flagowego modelu C5400X zachowując przy tym hi-endowy charakter.

Intensywność wykorzystania domowego routera nieustannie rośnie. Współczesne sieci domowe obejmują już dziesiątki urządzeń, a na liście obok komputerów, drukarek czy smartfonów pojawiają się coraz częściej telewizory, lodówki, roboty odkurzające i dziesiątki drobnych elementów IoT. Zjawisko to wymusza na producentach nieustanną walkę o stabilność połączeń i regularne zwiększanie wydajności wielowątkowej. Nowy TP-Link Archer C4000 wydaje się być urządzeniem, które nadąża za trendami.

Zestaw i budowa

Router jest sprzedawany w dużym, turkusowym kartonie. Wnętrze opakowania oprócz samego urządzenia kryje zasilacz, przewód sieciowy oraz instrukcję szybkiej instalacji. Obudowę wykonano z czarnego, matowego tworzywa - odpornego na działanie słońca. Ażurowa konstrukcja świadczy o dużej uwadze przyłożonej do kwestii odpowiedniej wymiany ciepła. Zestaw ośmiu składanych anten jest zainstalowany na stałe. Frontowa część obudowy kryje 9 diod aktywności poszczególnych modułów, przycisk do wyłączania sieci Wi-Fi, przycisk funkcji WPS oraz przycisk do wyłączania diod LED. Na tylnym panelu ulokowano włącznik urządzenia i przycisk reset. Ponadto znalazło się tam miejsce na bogaty zestaw złącz obejmujący gniazdo zasilania, gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN, oraz po jednym wtyku USB 2.0 i USB 3.0. Wymiary obudowy to 200 x 200 x 38 mm przy wadze w okolicach 800g.

TP-Link Archer C4000 - serce domowej sieci

Specyfikacja i możliwości

Zgodnie z wymaganiami dzisiejszej infrastruktury, sercem Archer’a C4000 jest 64-bitowy czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 Ghz. Wspiera on technologię MU-MIMO w utrzymaniu stabilnego, najwyższego poziomu wszystkich połączeń, niezależnie od obciążeń na poszczególnych transferów. Ponadto jest to urządzenie trójzakresowe - do dyspozycji użytkownika oddano dwa moduły 5 GHz i jeden 2,4 GHz, co pozwala efektywnie rozdzielać zasoby i w racjonalnie wykorzystywać potencjał podłączonych sprzętów. Producent zachwala również zastosowanie technologii RangeBoost i transmisji kierunkowej, dzięki czemu może zwiększyć zasięg i moc sieci bezprzewodowej. Listę udogodnień uzupełnia pakiet ochrony użytkowniku HomeCare obejmujący funkcję kontroli rodzicielskiej oraz wbudowanego antywirusa. Warto również nadmienić, że urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wsparciu usługi Amazon Alexa i urządzeń sieci IFTTT.

Instalacja i testy

Pierwsza instalacja urządzenia jest niezwykle prosta i zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy podłączyć router do zasilacza, a następnie połączyć przewodem sieciowym z modemem. Resztę konfiguracji możemy przeprowadzić klasycznie za pomocą przeglądarki Internetowej bądź w prostszym wariancie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Szczególnie to drugie rozwiązanie wydaje się być atrakcyjne. Wystarczy pobrać na smartfona darmową aplikację TP-Link Tether. Program opracowany w języku polskim nie tylko pozwala na szybki skonfigurowanie nowego urządzenia w zakresie nazw sieci i haseł, ale również na bieżącą konfigurację i podgląd statusu. Możliwe jest między innymi szybkie stworzenie sieci dla gości, diagnozowanie sieci czy zdalne zarządzanie diodami. Ponadto użytkownik może dostosowywać ustawienia pakietu HomeCare oraz monitorować ruch sieciowy.

Podczas przeprowadzonych w naszym laboratorium testów router zapewniał maksymalne parametry lokalnej infrastruktury sieciowej w obrębie trzech 50-metrowych pięter budynku mieszkalnego oraz do 25m w linii wzroku. Jednocześnie urządzenie bez problemu pokryło siecią 100% powierzchni 4-kondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni 300 m2, notując spadki transferu na poziomie do 15% w najdalej oddalonych punktów, co można uznać jako wynik wzorowy.

Podsumowanie

TP-Link Archer C4000 to racjonalna alternatywa dla flagowego urządzenia z oferty TP-link. Posiada niższą przepustowość niż model C5400X jednak różnice te nie mają kluczowego znaczenia w zastosowaniach domowych. Jednocześnie zachowuje wszystkie rozwiązania technologiczne ze wsparciem połączenia trójzakresowego, technologią MU-MIMO i wygodnym zarządzaniem z poziomu aplikacji na czele. Przy okazji okazuje się nieco tańszy od flagowca, mieszcząc się z ceną w kategorii poniżej 1000 zł.