TP-Link Archer MR600 - test wydajnego routera z modemem 4G+

TP-Link Archer MR600 - wygląd

Archer MR600 zrywa z wizerunkiem poprzednich modeli TP-Link'a. Urządzenie wykonane jest z czarnego plastiku piano black. Dzięki niemu router na pierwszy rzut oka wygląda bardzo elegancko. Niestety obudowa zbiera wszelkiego rodzaju odciski palców oraz przyciąga pyłki i kurz jak magnes. Podoba nam się zastosowanie srebrnej wstawki. Pozwala ona na postawienie routera w pionie, ale jest to bardzie niestabilne rozwiązanie, z którego nie polecamy korzystać.

Nad wstawką umieszczono wszystkie diody informujące o stanie pracy urządzenia. TP-Link umieścił diody odpowiedzialne za wskazanie siły sygnału GSM oraz informujące o pracy w trybie 4G+. W prawym dolnym rogu widoczne jest logo producenta. Niemal na około urządzenia pod pokrywą górną umieszczono wloty powietrza, które zapewniają wentylację podzespołom wewnętrznym.

Na spodzie producent postanowił umieścić perforowany wzór. TP-Link Archer MR600 posiada cztery antypoślizgowe stopki oraz uchwyty, za pomocą których można powiesić router na ścianie.

Dolna część obudowy zawiera również informacje o modelu, numer seryjny, IMEI oraz dane do domyślnie tworzonej sieci Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Z tyłu umieszczono port zasilania, przycisk włączający router, cztery gniazda LAN (jedno współdzielone z WAN), przycisk WPS, Reset, wyłącznik Wi-Fi, gniazdo na kartę Micro SIM i dwa złącza antenowe.

TP-Link Archer MR600 - instalacja

Podobnie, jak w przypadku innych testowanych przez nas urządzeń od TP-Link np. taniego Archer'a C6 proces instalacji i konfiguracji jest prosty i intuicyjny. Każdy nawet niezaawansowany użytkownik z pomocą dołączonej instrukcji bez problemu skonfiguruje TP-Link Archer MR600. Na początku należy podłączyć router do zasilania przy użyciu dołączonego zasilacza. W tym momencie użytkownik ma do wyboru podpięcie przewodu RJ-45 z internetem do gniazda WAN lub umieszczenie karty Micro-SIM do routera.

Router TP-Link Archer MR600 można skonfigurować przy użyciu przeglądarki sieciowej lub aplikacji mobilnej.

Aby skonfigurować urządzenie przy użyciu przeglądarki sieciowej potrzebne jest jakiekolwiek urządzenie wyposażone w łączność Wi-Fi lub kartę sieciową. Domyślna nazwa sieci WI-FI, jaką tworzy router oraz hasło do niej umieszczone są na naklejce na spodzie obudowy. Interfejs administracyjny dostępny jest po przejściu do adresu 192.168.1.1.

Na ekranie pokaże się estetyczny interfejs graficzny routera, który krok po kroku przeprowadza użytkownika przez cały proces konfiguracji. Na pierwszym ekranie router zachęca również do pobrania aplikacji TP-Link Tether na Androida oraz iOS. Umieszczono też kod QR, który przekierowuje do odpowiedniego sklepu z aplikacjami.

Cały proces konfiguracji zajmuje zaledwie kilka-kilkanaście minut.

Cieszy nas, że TP-Link pogrupował ustawienia routera w dwie zakładki - Basic i Advanced. Dzięki temu interfejs jest bardziej przejrzysty, a podstawowe opcje takie, jak zmiana hasła do sieci WI-Fi są bardzo łatwe do odnalezienia. Dodatkowo mniej zaawansowani użytkownicy szybko dowiedzą się, które opcje powinni zostawić z domyślnymi ustawieniami.

Podstawowe menu podzielone jest na 7 zakładek:

  • Network Map
  • Internet
  • Wireless
  • One Mesh
  • Guest Network
  • Parental Controls
  • TP-Link Cloud

Producent logicznie pogrupował wszystkie najważniejsze ustawienia. Użytkownicy mają prosty dostęp do konfiguracji sieci dla gości oraz kontroli rodzicielskiej. Jednocześnie ustawienia takie, jak przywracanie ustawień fabrycznych oraz aktualizacja oprogramowania zostały ukryte głębiej w menu, aby nie wywołać ich przez przypadek.

Interfejs konfiguracyjny routera dostępny jest również po polsku, ale domyślnie ustawiony został język angielski.

TP-Link Archer MR600 - aplikacja na urządzenia mobilne

TP-Link od dłuższego czasu rozwija własną aplikację mobilną Tether, która pozwala na konfigurację i obsługę praktycznie wszystkich urządzeń chińskiego przedsiębiorstwa. Cieszy nas kompleksowe podejście do wdrożenia tego rozwiązania. Nawet najtańsze kosztujące niespełna 200 zł routery mogą być obsługiwane przy pomocy aplikacji.

Aplikacja TP-Link Tether została w pełni przetłumaczona na język polski. Spodobała nam się możliwość szybkiego podglądu podłączonych urządzeń z podziałem na klientów przewodowych oraz bezprzewodowych sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz.

W programie dostępna jest również opcja współdzielenia innym użytkownikom nazwy SSID oraz hasła przy użyciu kodu QR.