TP-Link Archer MR600 - test wydajnego routera z modemem 4G+

TP-Link Archer MR600 - możliwości

TP-Link Archer MR600 umożliwia korzystanie z sieci 4G+ LTE z agregacją w celu osiągnięcia prędkości przesyłania danych wynoszącej nawet 300 Mb/s. Takie rozwiązanie potrafi dwukrotnie zwiększyć przepustowość w stosunku do klasycznych modemów LTE kategorii 4 (150/50 Mbps). Archer potrafi utworzyć dwie sieci Wi-Fi o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz w tym samym czasie. Przepustowość sieci 2,4 GHz wynosi 300 MBps, a sieci 5 GHz 867 Mbps.

Łącznie Archer MR600 jest w stanie obsłużyć nawet 64 urządzenia w tym samym czasie. To liczba w zupełności wystarczająca do domowego użytkowania, a nawet wykorzystania routera jako małego punku dostępu typu hotspot na przykład w kawiarni.

TP-Link Archer MR600 reklamowany jest jako router 4G+ LTE, ale może również służyć jako klasyczny router Wi-Fi. Tryb pracy można zmienić na stronie konfiguracyjnej urządzenia lub przy wykorzystaniu smartfona z zainstalowaną aplikacją TP-Link Tether.

TP-Link Archer MR600 - testy

Podczas testów TP-Link Archer C6 sprawdziliśmy prędkość przesyłu danych, przepustowość, a także zasięg i stabilność sieci pracujących w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.

Testy zasięgu przeprowadzaliśmy w kilku odległościach. Pomiar zaczynał się w odległości 1 m od routera, później oddalaliśmy się do 5 m, 10 m, 15 m, 20 m, 25 m.

W przypadku sieci 2,4 GHz pierwsze spadki przepustowości połączenia zauważalne były po oddaleniu się od routera o 10 metrów. Szybkość połączenia spadła ze 144 Mbps do 117 Mbps, a moc sygnału spadła z -37 dBM (1 m od routera) do -58 dBM.

Sieć 2,4 GHz 1 m, 5 m, 10 m

Sieć 2,4 GHz 1 m, 5 m, 10 m

Na odległości 15 metrów od routera jakość połączenia była już zauważalnie słabsza. Maksymalna szybkość połączenia wynosiła 52 Mbps. Co ciekawe opóźnienie spadło z 6 ms na odległości 10 metrów do 4 ms na odległości 15 metrów. Moc sygnału wynosiła -66 dBm.

Oddalenie się o kolejne 5 metrów spowodowało gwałtowny spadek przepustowości łącza. Maksymalna prędkość połączenia na dystansie 20 metrów wynosiła zaledwie 13 Mbps. Odległość 20 metrów była graniczna. Po jej przekroczeniu nie dało się już korzystać z połączenia, a automatyczne systemy przełączania sieci w smartfonach automatycznie odłączały urządzenia TP-Link Archer MR600.

Sieć 2,4 GHz 15 m, 20 m, 25 m

Sieć 2,4 GHz 15 m, 20 m, 25 m

Charakterystyka sieci 5 Ghz powoduje, że transfery są dużo większe, ale efektywny zasięg znacznie mniejszy, niż w przypadku sieci 2,4 GHz. Nie inaczej było podczas testów MR600.

Na odległości 1 metra od routera szybkość połączenia wynosiła 650 Mbps, a moc sygnału utrzymywała się na poziomie -38 dBm. Oddalenie się o 5 metrów od routera spowodowało wzrost szybkości połączenia do 702 Mbps.

Dziesięć metrów od routera transfer spadł prawie o połowę do 351 Mbps. Jak na router tej klasy to zadowalający wynik. Szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że opóźnienia wynosiły zaledwie 3 ms, a moc sygnału oscylowała w okolicach -60 dBm.

Sieć 5 GHz 1 m, 5 m, 10 m

Sieć 5 GHz 1 m, 5 m, 10 m

Przy 15 metrach transfer wynosił 175 Mbps, a opóźnienia ustabilizowały się na poziomie 4 ms. Dalsze oddalenie się od routera spowodowało problemy z połączeniem i spadek szybkości połączenia do zaledwie 6 Mbps. Podobnie, jak w przypadku sieci 2,4 GHz w tym momencie smartfony automatycznie odłączały się od sieci bezprzewodowej.

Sieć 5 GHz 15 m, 20 m, 25 m

Sieć 5 GHz 15 m, 20 m, 25 m

Otrzymane rezultaty są zgodne z naszymi przewidywaniami. Router TP-Link Archer MR600 nie oferuje może najszybszej sieci o znacznym pokryciu zasięgiem wśród konkurencyjnych podobnie wycenionych urządzeń, ale musimy pamiętać, że producent umieścił w nim modem sieci 4G LTE kategorii 6. Porównując Archera MR600 z innymi routerami z wbudowanym modemem LTE okazuje się, że TP-Link pozytywnie wyróżnia się spośród konkurencji.

Poniżej umieszczamy również testy przepustowości przy użyciu połączenia przewodowego i bezprzewodowego.

Sprawdziliśmy także, jak radzi sobie wbudowany modem sieci 4G LTE. Testy przeprowadzaliśmy w centrum Warszawy ustawiając router przy oknie na 22 piętrze biurowca. W promieniu 600 metrów od biurowca znajduje się sześć nadajników sieci Play, której karta została wykorzystana do wykonania pomiarów.

Testy routera wykonywaliśmy za pomocą sprawdzenia maksymalnej prędkości pobierania, przesyłania. Przetestowaliśmy również PING.

Wykorzystaliśmy narzędzie Speedtest oraz wbudowane narzędzie do testowania prędkości znajdujące się w panelu konfiguracyjnym routera.

Niestety wyniki osiągnięte przez modem LTE zastosowany w routerze TP-Link Archer MR600 są nieco poniżej naszych oczekiwań. Podczas trzech testów poniżej umieszczamy najlepsze osiągnięte rezultaty.

Prędkość pobierania wynosiła 31,41 Mbps, wysyłania 20,79 Mbps, a PING utrzymywał się na poziomie 16 ms. W centrum Warszawy i lokalizacji otoczonej przez znaczną ilość nadajników spodziewaliśmy się nieco lepszych rezultatów.

Dla porównania dodajemy również wyniki Huawei'a P30 Pro oraz iPhone'a 8 Plus. Oba urządzenia testowane były w tym samym czasie, lokalizacji oraz z tą samą kartą SIM.

Wyniki osiągane przez TP-Link Archer MR600 są mocno przeciętne.

TP-Link Archer MR600 - podsumowanie

TP-Link Archer MR600 to ciekawy router z modemem LTE 4G kategorii 6, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach. To urządzenie, które można wykorzystać zarówno w mieszkaniu lub niewielkim domu jako główny punkt dostępu do sieci, jak i w kawiarniach, biurach, małych lokalach gastronomicznych i wielu innych lokalizacjach.

Spodobała nam się obecność nowoczesnego modemu 4G LTE kategorii 6 z agregacją łącza, który pozwala na uzyskanie transferów powyżej 100 Mbps (w warunkach laboratoryjnych do 300 Mbps), szybka i łatwa konfiguracja oraz rozbudowana aplikacja TP-Link Tether. Na pochwałę zasługuje także obsługa do 64 urządzeń w tym samym czasie oraz możliwość dołączenia routera do sieci Mesh. Nie mieliśmy zastrzeżeń do wbudowanego modemu.

Podczas testów zwróciliśmy uwagę na nienajlepszy zasięg sieci Wi-Fi w obu częstotliwościach, przez co nie można polecić TP-Link Archer MR600 do dużych mieszkań i domów oraz brak portu USB, który jest obecny w tańszych urządzeniach konkurencji. Niektórym użytkownikom może przeszkadzać obecność zaledwie trzech gniazd LAN w momencie korzystania z portu WAN.