TP-Link Deco M5 – przyjazny mesh

W skrócie:

Urządzenie do tworzenia sieci bezprzewodowej w całym domu.

Zalety:

  • Dopracowana stylistyka
  • Małe gabaryty
  • Pokrycie przestrzeni do 400 m2
  • Intuicyjna instalacja
  • Bogaty zestaw funkcji konfiguracyjnych
  • Narzędzia ochrony użytkowników
  • Stabilne połączenie

Wady:

  • Aplikacja tylko w angielskiej wersji językowej

Domowe systemy sieci bezprzewodowej określane są mianem zestawów mesh. Podstawowym zadaniem stawianym przed urządzeniami tego typu jest tworzenie stabilnej i łatwej w obsłudze sieci bezprzewodowej, która zapewni jednakowo wysokie parametry połączenia w całym domu. Jednym z najciekawszych rozwiązań wydaje się być system TP-Link Deco. Przetestowaliśmy jego możliwości w naszym laboratorium.

Klasyczny zestaw tworzący sieć w polskich domach to modem z podłączonym routerem Wi-Fi. Większości użytkowników wydaje się oczywiste, że jedno urządzenie służy do zapewnienia komunikacji bezprzewodowej w całym domu. Podobnie jak oczywistym staje się fakt, że wraz z odległością od routera spada jakość połączenia. Zaprzeczeniem tej teorii są rozwiązania systemowe. Angielskie słowo mesh oznacza siatkę. Ideą systemów oznaczonych tym słowem jest budowa bezprzewodowej sieci, która zapewni stabilną i jednolitą sieć na określonej przestrzeni. Zasięg w tym wypadku nie jest określany za pomocą odległości od routera lecz na podstawie powierzchni dedykowanego obiektu, wyrażonej w metrach kwadratowych.

Dostarczony do redakcji PC World, pakiet TP-Link Deco M5 pozwala na pokrycie 400 m2 pomieszczeń. Trzyelementowy zestaw można rozbudować do dziesięciu urządzeń, dzięki czemu zasięg może być zwielokrotniony.

System składa się z trzech urządzeń AC1300. Żadne z nich nie pełni roli centrali – wszystkie są jednakowe. Dzięki temu zestaw jest przyjazny w instalacji i umożliwia niemal dowolną adaptację w przyszłości. Atrakcyjna prezencja już od chwili otwarcia pudełka jest istotnym atutem Deco M5. Pakiet został zapakowany z dużą pieczołowitością. Uwagę zwracają starannie rozplanowane wytłoczki i indywidualne pudełka na akcesoria. Wzrok przyciąga także estetyka samych urządzeń. Niewielkie obudowy wykonano z białego tworzywa. Dioda umieszczona w ich centralnej części to jedyny akcent, przełamujący ascetyczne wzornictwo. Każde urządzenie posiada identyczny zestaw złącz obejmujący dwa gniazda sieciowe oraz wtyk dla ładowarki.

Wzorowa Instalacja

Instalacja zestawu okazuje się zaskakująco prosta. Dołączona do zestawu instrukcja jest mniejsza od wizytówki, a informacje dotyczące konfiguracji nowego produktu mieszczą się na jednej stronie. Pierwszym krokiem nowego użytkownika jest pobranie dedykowanej, darmowej aplikacji na urządzenie mobilne z systemem Android lub iOS. Oprogramowanie wykorzystuje aktywny pokaz slajdów do szczegółowego przedstawienia kroków instalacji. Najważniejszym zadaniem użytkownika jest podłączenie pierwszego urządzenia Deco do prądu oraz routera, a następnie sprecyzowanie nazwy i hasła przyszłej sieci. Ten etap trwa maksymalnie 5 minut. Kolejne dwa elementy zestawu są podłączane bez podawania jakichkolwiek danych. Wystarczy wpiąć urządzenia do zasilania w odpowiednich miejscach i aktywować je za pośrednictwem smartfona. Aplikacja wykorzystuje w tym celu łączność Bluetooth. Pełen proces instalacji obejmujący podłączenie i skonfigurowanie trzech urządzeń powinien zająć maksymalnie 10 minut.

Ciekawe możliwości

Dedykowana aplikacja odpowiada również za konfigurowanie i monitorowanie nowej sieci, już po podłączeniu wszystkich urządzeń. Panel domowy pozwala szybko zorientować się w podłączonych do sieci komputerach i smartfonach. Szczegółowe opcje konfiguracyjne obejmują możliwość zmian danych sieci, tworzenie czarnych list dla urządzeń zewnętrznych, przegląd konfiguracji PIv4 i IPv6, a nawet funkcję wyłączenia diod sygnalizacyjnych gdyby przeszkadzały nocą. Nie zabrakło również dedykowanego narzędzia do wykonywania pomiarów prędkości łącza.

System Deco posiada również zestaw narzędzi homecare. Obejmują one oprogramowanie antywirusowe z filtrami niepożądanych materiałów. Interesująco prezentuje się również system kontroli rodzicielskiej. Pozwala on na utworzenie wielu profili ochronnych z podziałem na 4 kategorie wiekowe użytkowników. Administrator może precyzyjnie określić typy treści dostępne do każdej z grup. Listę uzupełnia opcja przydzielania priorytetów transferu na różne typu aktywności w Internecie oraz funkcja tworzenia szybkich profili tymczasowych dla gości.

Test

Zestaw TP-Link Deco M5 był przetestowany w trzykondygnacyjnym domu o powierzchni 300m2. Punkt dostępowy w postaci modemu LTE został ulokowany na najwyższym piętrze budynku. Tradycyjny router podłączony do modemu, w obrębie jednego piętra osiągał wyniki 23 MB/s dla pobierania i 2,94 Mb/s dla wgrywania przy pingu na poziomie 24 ms. Na najbardziej oddalonej kondygnacji wyniki spadały do poziomu 12 Mb/s dla pobierania i 2,76 Mb/s dla wgrywania przy pingu wzrastającym do 64 ms. Podczas przeprowadzania testu urządzenia Deco M5 zostały rozmieszczone na każdym piętrze budynku. Powtórna weryfikacja prędkości sieci w domu wykazała, że w najbardziej oddalonym od modemu miejscu, sygnał zachował swoje maksymalne parametry oferując tym samym pobieranie na poziomie 25,5 Mb/s, wgrywanie na poziomie 2,78 Mb/s, a także ping nie przekraczający 24 ms. Zgodnie z zapowiedzią producenta zestaw w pełni spełnił swoje zadanie, zapewniając stabilne i jednolite połączenia na całej powierzchni w domu. Podobne testy warto wykonać samodzielnie – wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy jak duże straty w prędkości połączenia mogą występować na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Podsumowanie

Zestaw TP-Link Deco M5 to najlepszy zestaw typu mesh, jaki mieliśmy okazję dotychczas testować. Uwagę zwracają niewielkie gabaryty urządzeń oraz dopracowana stylistyka. Cieszy błyskawiczna instalacja, przebiegająca bez jakichkolwiek potknięć komunikacyjnych. Dobre wrażenie jest potęgowane przez ogrom praktycznych funkcji dostępnych z poziomu smartfona. Oczywiście sprzęt spełnia także swoje podstawowe zadanie, zapewniając stabilną łączność bezprzewodową w standardzie AC1300. Podstawowy zestaw instalacyjny (3 urządzenia) można kupić za około 1150 zł. Pojedyncze punkty dostępowe kosztują około 410 zł.

Budowa: 10/10

Wyposażenie: 10/10

Wydajność: 10/10

Opłacalność: 8/10

Ocena końcowa: 10/10


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier