TRENDnet TEW-635BRM

Zalety:

  • Spore możliwości

Wady:

  • Przeciętna wydajność
  • Trudna instalacja

Produkty firmy TRENDnet bywają bardzo różnej jakości. W wypadku TEW-635BRM wykorzystuje się dwa układy Broadcoma, których innowacyjność chyba poszła zbyt daleko. Dotyczy to przede wszystkim BCM4322, który odpowiada za komunikację przez radio. Ma być kompletnym rozwiązaniem dla 802.11n, wykonanym w technologii 65 nm. Wykorzystuje pasmo 2,4 GHz i dwie anteny.

Produkty firmy TRENDnet bywają bardzo różnej jakości. W wypadku TEW-635BRM wykorzystuje się dwa układy Broadcoma, których innowacyjność chyba poszła zbyt daleko. Dotyczy to przede wszystkim BCM4322, który odpowiada za komunikację przez radio. Ma być kompletnym rozwiązaniem dla 802.11n, wykonanym w technologii 65 nm. Wykorzystuje pasmo 2,4 GHz i dwie anteny. Połączenie wielu funkcji w jednym układzie pozwala obniżyć koszty, ale także stawia większe wymagania termiczne. Z ich spełnieniem kombajn ma kłopoty. Pracuje wolno. Transfer plikowy wewnątrz sieci nie przekracza 50 Mb/s, a obsługa jednego pliku trwa prawie 30 milisekund. W takim samym stopniu odstaje od najlepszych tempo przesyłania pakietów. Transfer zbyt szybko maleje ze wzrostem odległości i liczby przeszkód. Jednym słowem do wydajności pracy BCM4322 i ogólnie sieci lokalnej można mieć wiele zastrzeżeń.

Część modemowa, zarządzana przez BCM6348S pracowała sprawnie. Problemy sprawiała tylko przy instalacji, która wymaga cierpliwości i pewności, że po dłużej trwających próbach zakończy się powodzeniem. Na krążku dostarczonym z kombajnem jest tylko instrukcja obsługi, a więc konfiguracja musi odbywać się za pomocą strony WWW urządzenia. Podobno są tam funkcje rozpoznające automatycznie szczegóły połączenia typu PPP i IPoA, ale w czasie testu nie dały znać o sobie.

Te zastrzeżenia nie dotyczą możliwości kombajnu. TEW-635BRM pozwala na zbudowanie kilku sieci Wi-Fi odizolowanych od siebie. Ma dość dobrze rozwinięty system bezpieczeństwa. Na podkreślenie zasługuje odporność na ataki DoS. W wypadku takiego szturmu, skanowania portów czy prób przełamywania blokad wysyłany jest alert mailowy z załączonymi logami na adres administratora, który także może zdalnie zarządzać urządzeniem z komputera o podanym jednym bądź grupą adresów IP.W repertuarze możliwości jest także inspekcja pakietów, obsługa VPN, QoS, UPnP, i założenie wirtualnego serwera.