TRENDnet TEW-672GR

Mistrzostwo w wydajności Trendnet zawdzięcza bezkompromisowemu wykorzystaniu szerokiego kanału w pustawym paśmie 5 GHz. Nie potrafi pracować jednocześnie w obu pasmach ani przełączać się między nimi, ale w wypadku testu stało się to podstawą sukcesu.

Mistrzostwo w wydajności Trendnet zawdzięcza bezkompromisowemu wykorzystaniu szerokiego kanału w pustawym paśmie 5 GHz. Nie potrafi pracować jednocześnie w obu pasmach ani przełączać się między nimi, ale w wypadku testu stało się to podstawą sukcesu. Wszystkie zwycięskie transfery przeprowadziliśmy właśnie w "piątce". Rekordowo krótko trwało przesyłanie 200 gigabajtów danych. 19 sekund w wypadku jednego pliku było tylko o ułamek lepsze od wyników konkurencji, ale tę samą porcję danych w ponad dwóch tysiącach części TEW-672GR skopiował kilkanaście sekund szybciej niż zdobywca drugiego miejsca w tej kategorii. To nokautująca przewaga.

Do tego modelu należy także rekord wydajności w transmisji pakietowej w układzie trzech anten do nadawania i odbioru. To skutek bardzo dużego przyśpieszenia, związanego z powiększeniem liczby anten o jedną. Oba rodzaje pakietów wysforowały się na pierwsze miejsce: UDP – minimalnie, a nieco wyraźniej TCP. W pierwszym rodzaju zmierzyliśmy 28 megabitów na sekundę, w drugim – dwukrotnie więcej. Test propagacji wyszedł bardzo dobrze, choć już nie rekordowo. Oba razem pozwoliły wygrać Trendnetowi część pomiarową z bardzo duża przewagą. Ale pohamujmy entuzjazm pamiętając, że wśród urządzeń pozbawionych możliwości pracy w 5 GHz zalety TEW-672GR mogą pozostać niewykorzystane. I nie będzie się czym poratować gdyż nawet wielka przewaga zdobyta w części pomiarowej naszego testu została następnie stracona z powodu przeciętnego wyposażenia.

Niemniej jednak jest ono wystarczające do przeprowadzenia i utrzymywania bezpiecznej instalacji. To braki raczej zaliczylibyśmy do kategorii luksusów. Nie ma białej i czarnej listy, ale działa filtrowanie adresów IP i MAC. Brakuje większości sposobów automatycznej instalacji, ale są najbardziej popularne. Brakuje uwierzytelnienia przez RADIUS, ale są WEP i oba WPA. Niestety, za ten bolid pozbawiony luksusów producent każe sobie słono płacić.