TRENDnet TEW-692GR

TRENDnet TEW-692GR, jest ruterem dwupasmowym z sześcioma antenami, po trzy dla każdego pasma. W obu pasmach transfer nominalny wynosi 450 Mb/s. Cześć radiowa rutera jest oparta jest o elektronikę Ralinka wspomaganą przez 64 MB RAM-u i 8 MB pamięci flash. TRENDnet TEW-692GR pozwala na założenie nawet do ośmiu sieci. Część przewodowa rutera ma jedno gniazdko gigabitowe do Internetu oraz cztery o takiej samej wydajności do obsługi sieci lokalnej.

Budowa

TRENDnet TEW-692GR, jest ruterem dwupasmowym z niecodziennie zaaranżowanymi antenami. Jest ich sześć, po trzy dla każdego pasma, ale te, do 2,4 GHz są ukryte pod obudową, podczas gdy reszta jest ulokowana z boku obudowy. W obu pasmach transfer nominalny wynosi 450 Mb/s. Cześć radiowa rutera jest oparta jest o elektronikę Ralinka: RT3883F dla 5 GHz i RT3593 dla drugiego pasma. Do tego dochodzi 64 MB RAM-u i 8 MB pamięci flash. TRENDnet TEW-692GR pozwala na założenie nawet do ośmiu sieci, co staje się wygodne w wypadku udzielania różnym użytkownikom różnych uprawnień. Część przewodowa rutera ma jedno gniazdko gigabitowe do Internetu oraz cztery o takiej samej wydajności do obsługi sieci lokalnej.

Możliwości

Instalacja urządzenia nie powinna nastręczać problemu. Jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość gdyż zapisywanie ustawień do rutera odbywa się bardzo wolno. Ruter po przywróceniu ustawień fabrycznych ma numer IP 192.168.10.1. Można też skorzystać z pomocy programu wyszukującego ruter i otwierającego jego konfiguracyjną stronę www. Jeśli w sieci jest serwer DHCP, urządzenie automatycznie z niego korzysta. Ma też serwer własny, który uruchamia się w razie rozbudowy sieci lokalnej. Instalację bezprzewodową ułatwia system WPS, którego dwa warianty, z przyciskiem oraz podaniem PIN-u, są obsługiwane. Niestety instalator nie przykłada należytej uwagi do szyfrowania połączenia radiowego, bez słowa sprzeciwu zainstaluje się ruter gadający "otwartym tekstem". Oprogramowanie zapewnia ochronę na podstawowym poziomie, filtry niechcianych domen, numerów IP i MAC. Jest możliwość inspekcji pakietów. Brakuje obsługi tuneli VPN oraz VoIP. Za to może pracować w trybie mostu i rozszerzać zasięg sieci. Jest w stanie bronić się atakiem DoS.

Wyniki testów

W testach ruter wykazał się niezłą wydajnością. W paśmie 5 GHz pakiety TCP transmitowane są w tempie ponad 75 Mb/s, UDP, jak zwykle, pozostają dwukrotnie wolniejsze. W drugim paśmie urządzenie uzyskuje tylko 35 Mb/s, co biorąc pod uwagę taką samą liczbę anten jest słabym osiągnięciem.

TRENDnet TEW-692GR

pakiety

TRENDnet TEW-692GR

pliki

TRENDnet TEW-692GR

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie 160 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 15 milisekund. Propagacja sygnału jest stosunkowo słaba zarówno w otwartym terenie jak i przez przeszkody. Ruter pobiera tylko 6W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: