TRENDnet TEW-711BR

TRENDnet TEW-711BR ma tylko jedna antenę wystarczającą do osiągnięcia nominalnej wydajności 150 Mb/s. Część przewodowa rutera jest wykonana w standardzie stumegabitowym. Ta częścią urządzenia steruje układ Realtek RTL8196C, radio obsługuje RTL8188RE tej samej firmy.

Budowa

TRENDnet TEW-711BR należy do modnej ostatnio klasy ruterów LiteN, który jednak z prawdziwym 802.11N niewiele ma wspólnego. Przyznaje się do tego producent nie wymieniając "n" wśród certyfikowanych standardów. Chwała mu za to. Nominalnie rutery tej klasy mają wydajność 150 Mb/s, która jest efektem pozostawienia tylko jednej anteny. Z tej samej przyczyny ruter ma mniejszy zasięg, gdyż w tym wypadku nie działa algorytm MIMO. Część przewodowa rutera składa się z jednego gniazdka do podłączenia modemu albo innego źródła Internetu oraz czterech gniazdek do obsługi sieci wewnętrznej. Wszystkie gniazdka są w standardzie stumegabitowym. Ta częścią urządzenia steruje układ Realtek RTL8196C, radio obsługuje RTL8188RE tej samej firmy. Ruter ma dwa przyciski, jeden do włączania zasilania, drugi do automatycznej instalacji WPS. O pracy urządzenia informuje standardowy zestaw diod.

Możliwości

TRENDnet TEW-711BR

lista podłączonych

Oprogramowanie rutera nie należy do najbogatszych. Oferuje minimum dla małych amatorskich sieci i ponad to kilka interesujących funkcji. Nie obsługuje VPN-u ani WDS. Bezpieczeństwo jest na średnim poziomie. Brakuje oddzielnego konta administratora, funkcji rozdzielenia użytkowników i kilku innych, ale nie są one obowiązkowe w takich małych sieciach. Ruter utrzymuje czarną i biała listę według numerów MAC, adresów IP albo nazw domen w tym także listę miejsc na których "pingi" odpowiada. To stanowi zabezpieczenie przeciwko atakom DoS. Ruter pozwala zbudować strefę zdemilitaryzowaną. Obsługuje wszystkie systemy szyfrowania z autoryzacją na zewnętrznym serwerze włącznie. Brakuje inspekcji pakietów. Instalacja zarówno ręczna jak i za pomocą kreatora przebiega bez problemu. Pod warunkiem, że się doczyta, że ruter ma nietypowy fabryczny adres IP=192.168.10.1.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?

Wyniki testu

TRENDnet TEW-711BR

transfer pakietów

TRENDnet TEW-711BR

transfer plików

Ruter jednoantenowy nie może imponować wydajnością. To prawo sprawdziło się w stosunku do TRENDnet TEW-711BR. W transferach pakietowych TCP osiągnął prędkość 24, a w wypadku UDP tylko 13 megabitów na sekundę. Standardowe pliki kopiowały się z szybkością 43 Mb/s. Otwieranie i zamykanie jednego trwało przeciętnie aż 28 milisekund. Test propagacji sygnału na otwartej przestrzeni wypadł słabo (3,9 na 10), podobnie jak w wypadku przeszkód (2,8 na 10 możliwych), ale są to konsekwencje jednej anteny. Urządzenie okazało się bardzo energooszczędne, zużywa trzykrotnie mniej energii (1,8W) od średniej. Uzyskano to dzięki wyłączaniu niepotrzebnych obwodów oraz skromniejszemu zasilaniu krótszych połączeń kablowych. Na półkach sklepowych ruter będzie konkurował z Dlinkgo DIR-501, Asusem RT-N10 i TP-LINK-iem TL-WR740N.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: