TRENDnet TEW-731BR

TRENDnet TEW-731BR jest przeznaczony do rozprowadzenia Internetu dostarczonego przez modem oraz do połączenia ze sobą użytkowników niewielkiej sieci za pomocą przewodu lub radia. Funkcje przełącznika są obsługiwane przez układ Realteka RTL8196C, radiem zajmuje się chip RTL8192CE tej samej firmy. Część przewodowa, złożona z jednego portu do modemu i czterech dla sieci lokalnej, ma wydajność stumegabitową. Radiowa łączy się poprzez dwie anteny z maksymalnym transferem 300 megabitów na sekundę.

Budowa

TRENDnet TEW-731BR należy do klasy najskromniej wyposażonych ruterów spełniających standard 802.11n. Jest przeznaczony do rozprowadzenia Internetu dostarczonego przez modem z gniazdkiem sieciowym oraz do połączenia ze sobą użytkowników niewielkiej sieci za pomocą przewodu lub radia. Funkcje przełącznika są obsługiwane przez układ Realteka RTL8196C, radiem zajmuje się chip RTL8192CE tej samej firmy. Część przewodowa, złożona z jednego portu do modemu i czterech dla sieci lokalnej, ma wydajność stumegabitową. Radiowa łączy się poprzez dwie anteny. Taki układ teoretycznie transferuje do 300 megabitów na sekundę. Ruter ma dwa przyciski, jeden do włączania zasilania, drugi do automatycznej instalacji WPS.

Możliwości

Oprogramowanie rutera nie imponuje możliwościami. Nie obsługuje VPN-u ani WDS. Zamiast tej drugiej funkcji producent proponuje zainstalowanie tzw. range extendera, TEW-736RE. To osobny nadajnik, który wzmacnia i rozsyła sygnał otrzymywany radiowo z rutera, zwiększając nieco zasięg oryginalnej instalacji.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Jak zmienić kanał w routerze, aby otrzymać jak najszybsze Wi-Fi?

Bezpieczeństwo jest na średnim poziomie. Brakuje funkcji rozdzielenia użytkowników czy oddzielnego konta administratora, ale one nie są obowiązkowe w tak małych sieciach. Ruter prowadzi czarną i biała listę według numerów MAC, adresów IP albo nazw domen w tym także listę miejsc na których "pingi" odpowiada. Można zbudować strefę zdemilitaryzowaną. Wszystkie zdarzenia są zapisywane w logach. Obsługuje wszystkie systemy szyfrowania z autoryzacją na zewnętrznym serwerze włącznie. Brakuje inspekcji pakietów. Instalacja zarówno ręczna jak i za pomocą kreatora przebiega bez problemu.

TRENDnet TEW-731BR

kreator

Wyniki testu

TRENDnet TEW-731BR

transfer pakietów

TRENDnet TEW-731BR

transfer plików

Wydajność połączenia radiowego TRENDnet TEW-731BR jest gorsza od średniej dla konstrukcji dwuantenowych. W transferach pakietowych TCP osiągnął prędkość 30, a w wypadku UDP prawie 14 megabitów na sekundę. Standardowe pliki kopiowały się z szybkością 66 Mb/s. Otwieranie i zamykanie jednego trwało przeciętnie 19 milisekund. Test propagacji sygnału na otwartej przestrzeni wypadł słabo (4,5 na 10), podobnie jak w wypadku przeszkód (4,1 na 10 możliwych). Urządzenie okazało się bardzo energooszczędne, zużywa dwukrotnie mniej energii (2,5W) od średniej. Uzyskano to dzięki wyłączaniu niepotrzebnych obwodów oraz skromniejszemu zasilaniu krótszych połączeń kablowych. Na pólkach sklepowych będzie konkurował ze Sweeksem LW321, Modecomem MC-WR22 i TP-LINK-iem TL-MR3420.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: