TS-453Pro

Ranking: Najnowsze serwery NAS w testach

QNAP TS-453Pro to najwydajniejszy serwer uczestniczący w testach. Wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Intela Celeron (2 GHz), 2 GB pamięci DDR3 z możliwością rozbudowy do 8 GB (dwa gniazda pamięci) i aż cztery gigabitowe karty sieciowe.

Obudowa mieści cztery dyski i kompatybilna jest z nośnikami HDD (3,5 cala) i SSD (2,5 cala). Każdy z dysków można zamknąć na kluczyk, co utrudni ich wyciągnięcie przez postronne osoby czy przypadkowe wysunięcie z gniazda. Z przodu obudowy zamontowano gniazdo USB 3.0 i przycisk do tworzenia automatycznej kopii danych. Z tyłu serwera są cztery gniazda LAN (z obsługą Link Aggregation i przełączania awaryjnego), po dwa gniazda: USB 3.0, USB 2.0 i jedno gniazdo HDMI. Niestety, gniazda USB umieszczone są zbyt blisko siebie, co utrudnia ich jednoczesne wykorzystywanie.

Obudowa jest starannie wykonana z grubej stalowej blachy, jedynie panel przedni jest plastykowy. Serwer jest nieduży (17,7 x 18 x 23,5 cm). Zasilacz umieszczony jest wewnątrz obudowy a za chłodzenie odpowiedzialny jest jeden wentylator umieszczony z tyłu obudowy.

QNAP TS-453Pro automatycznie dostosowuje jego szybkość pracy na podstawie analizy temperatur wnętrza obudowy, dysków twardych i procesora. Dzięki temu serwer pracuje cicho i częściej słychać pracę dysków niż wentylatora. Można też ręcznie ustawić szybkość działania wentylatora, wybierając jedną z trzech opcji (mała, średnia lub duża).

System QTS 4.1 pod względem możliwości i wygody obsługi z powodzeniem może rywalizować ze świetnym Synology DSM. Oba pozwalają na poszerzanie możliwości serwera poprzez instalowanie dodatkowych aplikacji, a samych polecanych przez Synology jest ponad 20. Dzięki nim serwer może współpracować z dyskami wirtualnymi Google’a, Microsoftu, DropBoksa, serwisami wideo itp. Dostępnych jest też kilkanaście programów antywirusowych, także każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowe aplikacje i usługi pożerają moce procesora i pamięć, dlatego trzeba podchodzić do ich instalacji z umiarem. QNAP podczas pierwszego uruchomienia serwera proponuje wybrać jedną z dwóch metod instalacji systemu: do zastosowań domowych (instalowane są dodatkowe aplikacje i usługi) i biznesowych (instalowane są tylko najpotrzebniejsze funkcje, bez zbędnych dodatków obciążających serwer). To bardzo dobry pomysł.

TS-453Pro
TS-453Pro

QNAP TS-453Pro nawet bez aktywnej funkcji Link Aggregation okazał się bardzo wydajny i doskonale radzi sobie z zapisywaniem różnorakich danych. Po włączeniu funkcji jego wydajność może wzrosnąć nawet czterokrotnie (ze 100 do ponad 400 MB/s), ale tutaj wiele zależy od możliwości przełącznika i tego, jak współpracuje z serwerem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: