TX-48AS640E

Telewizor LCD klasy średniej z ekranem o rozdzielczości Full HD, funkcjami Smart, 3D oraz najlepszymi opcjami kalibracyjnymi w swojej klasie.

48-calowy model z serii AS640 ma obudowę o nowoczesnym, lecz zarazem mało kontrowersyjnym wyglądzie. Metalowa podstawa jest kształtem podobna do AS650, ale nie jest błyszcząca, lecz matowa, przez co lepiej komponuje się z obudową. Podstawa zapewnia telewizorowi dużą stabilność, choć niestety nie pozwala obracać ekranu. Poziome ramki wokół ekranu wykonano z imitującego aluminium tworzywa sztucznego w kolorze srebra o złotym odcieniu.

W przeciwieństwie do 47-calowego modelu z wyższej serii AS650, TX-48AS640E wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA, który zapewnia mu ciemniejszą czerń i trzykrotnie większy współczynnik kontrastu (2770:1). Wierność kolorów w ustawieniach fabrycznych trybu Prawdziwe Kino jest dobra, a kalibracja pozwala obniżyć średni błąd odwzorowania barw (delta E) z 4,7 do 1,7, co jest bardzo dobrym wynikiem. Czerń była ciemna i co najważniejsze wysoce jednolita, bez dokuczliwych przejaśnień (clouding). Telewizor oferował średniej klasy ostrość odwzorowania ruchu (750 linii) z nominalnie 4-stopniową regulacją płynności (w praktyce 3-stopniową). Dzięki najlepszym w klasie możliwości kalibracyjnym, telewizor pozwala ustawić charakterystykę jasności bardzo blisko wzorca, dzięki czemu można zapewnić świetne odwzorowanie szczegółów w cieniach obrazu. Niestety, wzorem większości modeli Samsunga, Panasonic wprowadził agresywne wygaszanie podświetlenia w przypadku braku sygnału, co prowadzi do zniekształcania niektórych scen, jak np. pokazy zdjęć z przejściami typu fade-in/fade-out. Plus za brak sztucznego wyostrzenia.

Funkcje Smart były dobrej klasy, a odtwarzacz plików działał szybko, choć jego interfejs jest nadal taki sam jak w starszych modelach. Dźwięk miał wycofane średnie tony i nadmiar basu w ustawieniach fabrycznych. Pod tym względem, TX-48AS640 musiał uznać wyższość wszystkich testowanych rywali.

Naszym zdaniem Panasonic TX-48AS640 to udany telewizor, który stanowi bardzo dobrą alternatywę dla Samsunga UE48H6200, którego przewyższa głębią czerni, kontrastem, opcjami kalibracyjnymi oraz ergonomią dołączonego pilota. Polecamy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: