TX-48AS640E

Zalety:

  • wysoki kontrast,
  • dobre odwzorowanie ruchu,
  • świetne możliwości kalibracyjne

Wady:

  • mało atrakcyjne brzmienie

Telewizor LCD klasy średniej z ekranem o rozdzielczości Full HD, funkcjami Smart, 3D oraz najlepszymi opcjami kalibracyjnymi w swojej klasie.

48-calowy model z serii AS640 ma obudowę o nowoczesnym, lecz zarazem mało kontrowersyjnym wyglądzie. Metalowa podstawa jest kształtem podobna do AS650, ale nie jest błyszcząca, lecz matowa, przez co lepiej komponuje się z obudową. Podstawa zapewnia telewizorowi dużą stabilność, choć niestety nie pozwala obracać ekranu. Poziome ramki wokół ekranu wykonano z imitującego aluminium tworzywa sztucznego w kolorze srebra o złotym odcieniu.

W przeciwieństwie do 47-calowego modelu z wyższej serii AS650, TX-48AS640E wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA, który zapewnia mu ciemniejszą czerń i trzykrotnie większy współczynnik kontrastu (2770:1). Wierność kolorów w ustawieniach fabrycznych trybu Prawdziwe Kino jest dobra, a kalibracja pozwala obniżyć średni błąd odwzorowania barw (delta E) z 4,7 do 1,7, co jest bardzo dobrym wynikiem. Czerń była ciemna i co najważniejsze wysoce jednolita, bez dokuczliwych przejaśnień (clouding). Telewizor oferował średniej klasy ostrość odwzorowania ruchu (750 linii) z nominalnie 4-stopniową regulacją płynności (w praktyce 3-stopniową). Dzięki najlepszym w klasie możliwości kalibracyjnym, telewizor pozwala ustawić charakterystykę jasności bardzo blisko wzorca, dzięki czemu można zapewnić świetne odwzorowanie szczegółów w cieniach obrazu. Niestety, wzorem większości modeli Samsunga, Panasonic wprowadził agresywne wygaszanie podświetlenia w przypadku braku sygnału, co prowadzi do zniekształcania niektórych scen, jak np. pokazy zdjęć z przejściami typu fade-in/fade-out. Plus za brak sztucznego wyostrzenia.

Funkcje Smart były dobrej klasy, a odtwarzacz plików działał szybko, choć jego interfejs jest nadal taki sam jak w starszych modelach. Dźwięk miał wycofane średnie tony i nadmiar basu w ustawieniach fabrycznych. Pod tym względem, TX-48AS640 musiał uznać wyższość wszystkich testowanych rywali.

Naszym zdaniem Panasonic TX-48AS640 to udany telewizor, który stanowi bardzo dobrą alternatywę dla Samsunga UE48H6200, którego przewyższa głębią czerni, kontrastem, opcjami kalibracyjnymi oraz ergonomią dołączonego pilota. Polecamy.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier