Tech GeForce GTX260 - 896 DDR3 Dual DVI HDMI

Dopóki NVIDIA nie przedstawi nowej generacji układów graficznych karty GeForce 200 będą musiały rywalizować ze znacznie nowocześniejszymi odpowiednikami AMD. TwinTech GeForce GTX260 - 896 DDR3 Dual DVI HDMI została zbudowana z użyciem układu NVIDIA GT200 odpowiadającego specyfikacji dla kart GeForce GTX260.

GT200 w GeForce GTX260 dysponuje 28 potokami renderingu i 216 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Na karcie TwinTech rdzeń układu pracuje z częstotliwością 600 MHz a shadery 1300 MHz. Pamięć GDDR3 ma pojemność 896 MB, szynę danych o szerokości 448 bitów i częstotliwość pracy 2100 MHz.

Kartę zaopatrzono w dwa wyjścia DVI, jedno HDMI i przejściówkę DVI- D-Sub. Zasilanie dostarczane jest przez gniazdo PCI-Express i dwa gniazda 6-pin umieszczone z tyłu karty.

Cechą szczególną karty TwinTech jest system chłodzenia. Pamięci pozostawiono bez układu odbierania ciepła. Ciepło z układu graficznego odbierają cztery grube, miedziane rurki cieplne. Przekazują je do ogromnego radiatora, z którego jest rozpraszane przez dwa wentylatory o bardzo dużej średnicy. Trzeba przyznać, że układ jest bardzo skuteczny, nigdy nie nagrzewa się mocno i pracuje niezwykle cicho. A zatem same zalety? Niezupełnie. Jest pewna wada, która może dyskwalifikować kartę – rozmiary karty z tym układem chłodzenia. Nie chodzi o długość, bo ta jest standardowa, ale o szerokość – karta uniemożliwia korzystanie już nie z jednego, ale aż dwóch gniazd kart rozszerzeń położonych przy gnieździe PCI-Express x16. To zdecydowana przesada. Wprawdzie wielu użytkowników obywa się bez jakichkolwiek dodatkowych kart rozszerzeń, ale i oni muszą sprawdzić czy TwinTech nie zablokuje za dużej liczby gniazd i złącz na płycie.

Wydajność karty jest dobra – pozwala na granie niemal we wszystkie dostępne tytuły w wysokich rozdzielczościach. Pobór mocy zestawu w spoczynku wyniósł 121 W, zaś pod obciążeniem 285 W.

Twin Tech GeForce GTX260 - 896 DDR3 Dual DVI HDMI to wydajna karta graficzna z niezwykle skutecznym układem chłodzenia. Niestety jest bardzo szeroka, nie obsługuje DirectX11, a do tego jej cena jest dziś dość wysoka.