Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

TEFAL Explorer Serie 80 to odkurzacz automatyczny wyposażony w zaawansowany system nawigacji oraz funkcję mycia podłogi, dzięki któremu z łatwością pozbędziemy się zanieczyszczeń z każdej powierzchni. Spersonalizowana mapa pomieszczeń oraz możliwość zdalnego sterowania sprawia, że robot sprząta mieszkanie w logiczny i uporządkowany sposób, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Mieliśmy okazję sprawdzić to w praktyce podczas testu odkurzacza TEFAL Explorer Serie 80.

Po teście kompaktowego robota odkurzającego Explorer Serie 60, przyszedł czas na kolejne urządzenie marki Tefal. Tym razem do naszych redakcyjnych rąk trafił model Explorer Serie 80, który powstał z myślą o alergikach i właścicielach zwierząt domowych. Oprócz możliwości odkurzania powierzchni twardych oraz dywanów, posiada także funkcję mycia podłogi. Nie zabrakło również spersonalizowanej aplikacji, za pomocą której możemy wygodnie sterować urządzeniem z każdego miejsca. Podczas testów robota Explorer Serie 80 mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak działają jego poszczególne funkcje oraz ocenić jakość wykonania sprzętu. Sprawdziliśmy również sposób oraz możliwość czyszczenia konkretnych części odkurzacza. Czy jesteśmy zadowoleni z efektów?

Gdzie i jak testowaliśmy?

Test robota sprzątającego Explorer Serie 80 przeprowadzony był w mieszkaniu o całkowitej powierzchni ok. 55 m². Główne podłoże, po którym poruszał się odkurzacz to panele oraz płytki podłogowe. Oprócz przejazdów po twardych powierzchniach, postanowiliśmy sprawdzić również, jak urządzenie radzi sobie z wyczyszczeniem dywanów z krótkim włosiem. Oczywiście wypróbowaliśmy także - na płytkach i panelach - funkcję jednoczesnego odkurzania i mycia podłogi. Przetestowaliśmy, jak robot radzi sobie ze sprzątaniem pod meblami oraz czy czujniki zapobiegające upadkowi działają prawidłowo. Ocenie poddaliśmy także sposób oraz możliwość czyszczenia poszczególnych elementów urządzenia.

Zawartość zestawu

W pudełku, oprócz odkurzacza automatycznego Explorer Serie 80, znajdziemy stację ładującą wraz z zasilaczem, oddzielnie zapakowany akumulator, pojemnik na zanieczyszczenia suche (440 ml) oraz 110 ml pojemnik na wodę wraz z dołączonym mopem z mikrofibry. Oprócz tego, w zestawie umieszczono dwie szczotki boczne Dual Force, wysokowydajny filtr EPA, który - jak zapewnia producent - zatrzymuje aż 99,9% kurzu, oraz dwa filtry piankowe, a także specjalne akcesorium do czyszczenia elektroszczotki Animal Turbo. Oczywiście nie zabrakło rozszerzonej i skróconej instrukcji obsługi oraz karty gwarancyjnej. Poniżej znajdują się poszczególne elementy zestawu.

Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

Zawartość zestawu

Wygląd i ergonomia

Robot sprzątający Explorer Serie 80 pod względem wizualnym nie wyróżnia się niczym szczególnym - posiada okrągłą, czarną obudowę z dwoma przyciskami funkcyjnymi - przyciski Start/Pause i Recharge - oraz kontrolkami świetlnymi - kontrolka ostrzegawcza, Wi-Fi oraz sygnalizująca poziom naładowania akumulatora. Także na górnej części odkurzacza umiejscowiona została odchylana pokrywa, pod którą znajdziemy pojemnik na kurz i inne zanieczyszczenia. Na bocznej i przedniej części urządzenia umieszczono zderzak oraz laser i kamerę, które umożliwiają mapowanie przestrzeni.

Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

Za sprzątanie odpowiadają dwie silikonowe szczotki boczne oraz elektroszczotka umieszczone pod spodem odkurzacza. Tam również znajdziemy miejsce na akumulator oraz główny przycisk On/Off. Od spodu montowany jest także zbiornik na wodę o pojemności 110 ml. Wymiary całego urządzenia to: 34 x 34 x 9,7 cm, natomiast waga (bez zanieczyszczeń) wynosi 3,85 kg. Robot jest dosyć niski, więc z pewnością zmieści się pod niektórymi meblami.

Tworzywo sztuczne obudowy wydaje się trwałe i solidne, a matowa powłoka zabezpiecza urządzenie przed szybkim porysowaniem. Oprócz tego, robot nie posiada żadnych wystających elementów, które mogłoby przeszkadzać podczas codziennego użytkowania - laser, kamera oraz czujniki zostały odpowiednio wkomponowane w obudowę odkurzacza.

Stacja ładująca należy zdecydowanie do tych mniejszych i bardziej kompaktowych - nie zajmuje wiele miejsca, choć musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni wokół niej, aby robot mógł swobodnie do niej trafić. Zalecane jest 0,5 m pustej przestrzeni po bokach stacji ładującej oraz 1 m wolnego miejsca przed nią. Nie należy stawiać stacji dokującej na dywanie.

Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

Stacja ładująca

Funkcje i możliwości urządzenia

Tefal Explorer Serie 80 to robot odkurzający, który został wyposażony w zaawansowany system nawigacji, za pomocą którego urządzenie jest w stanie precyzyjnie posprzątać każde pomieszczenie w mieszkaniu bez naszej ingerencji. Mapowanie poszczególnych przestrzeni jest możliwe dzięki wbudowanemu laserowi oraz kamerze. Odkurzacz podczas pierwszego przejazdu skanuje pomieszczenie mierząc odległość od otaczających go przedmiotów, dzięki czemu każdy kolejny przejazd jest już bardziej precyzyjny i uporządkowany.

 • Speronalizowana mapa
 • Utworzona mapa widoczna jest w aplikacji mobilnej Tefal Robots i to tam możemy ją dowolnie edytować, dostosowując ją do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy ją obracać, zmieniać jej układ, łącząc dwa pomieszczenia w jedno lub podzielić jeden pokój na mniejsze części. Istnieje także funkcja wydzielenia stref zakazanych, do których robot nie będzie miał dostępu podczas sprzątania. Do tego wszystkiego, każdy wydzielony obszar możemy spersonalizować, nadając mu konkretną nazwę, decydując jaki to typ pomieszczenia (np. kuchnia, salon, przedpokój) oraz jaki rodzaj podłogi się tam znajduje (np. drewniana podłoga, dywan, kafelki). Możemy również wybrać, z jaką mocą ma działać urządzenie w danej strefie.

  Dzięki mapie podzielonej na strefy możemy zadecydować, które pomieszczenie chcemy wyczyścić, a które ma zostać pominięte, np. jeśli w danym momencie chcemy sprzątnąć wyłącznie w kuchni, wybieramy dany obszar. Istnieje również opcja sprzątania miejscowego, która jeszcze precyzyjniej pozwala nam określić miejsce czyszczenia, np. jeśli zależy nam na zebraniu okruchów tylko z dywanu w salonie.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego
 • Trzy tryby mocy
 • Robot sprzątający Explorer Serie 80 został wyposażony w 3 poziomy mocy: Eco (czas pracy do 100 min), Standard (czas pracy do 90 min) oraz Max (czas pracy do 60 min). Dzięki temu możemy dostosować odkurzanie do rodzaju powierzchni i ilości zabrudzeń. Dodatkowo, robot posiada funkcję wykrywania dywanów, co oznacza, że urządzenie automatycznie zwiększa moc pracy (do prędkości Max), wykrywając miękkie podłoże.

  Tutaj należy dodać, że ustawienie konkretnej mocy pracy odkurzacza jest możliwe wyłącznie na aplikacji. Przyciski funkcyjne umieszczone na robocie pozwalają tylko wybrać funkcję uruchomienia i zastopowania urządzenia oraz opcję powrotu do stacji ładującej.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego
 • Funkcja mopowania podłogi
 • Oprócz elektroszczotki Animal Turbo oraz dwóch szczotek bocznych Dual Force, dzięki którym pozbędziemy się zabrudzeń z dywanów i krawędzi pomieszczeń, Tefal Explorer Serie 80 posiada również funkcję mopowania. System Aqua Force umożliwia mycie podłogi podczas odkurzania. Wystarczy dołączyć do urządzenia zbiornik na wodę wraz ze specjalną nakładką z mikrofibry.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Nakładka mopująca

 • Bateria
 • Urządzenie Explorer Serie 80 zostało wyposażone w litowo-jonowy akumulator o pojemności 2200 mAh. Jak zapewnia producent, na jednym naładowaniu maksymalny czas pracy robota wynosi ok. 100 min (przy wybranym trybie Eco). Podczas ciągłej jazdy w trybie Max, odkurzacz jest w stanie pracować ok. 60 min. Jak wynika z naszych testów, urządzenie było w stanie posprzątać całe mieszkanie (55 m²), w każdym z trybów, na jednym naładowaniu (często z kilkunastoprocentowym zapasem energii). Czas ładowania akumulatora wynosi ok. 3 godziny.

  Aplikacja mobilna Tefal Robots

  Zdalne sterowanie robotem Explorer Serie 80 jest możliwe dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej Tefal Robots, którą możemy pobrać na telefon z Google Play lub AppStore (na instrukcji znajdziemy kod QR). Po instalacji i uruchomieniu aplikacji musimy wybrać odpowiedni model robota i połączyć go z naszą siecią Wi-Fi*. Po aktywacji robot zacznie eksplorację mieszkania, w celu utworzenia mapy pomieszczeń. Po skończonym skanowaniu robot wróci na stację ładującą, a my będziemy mogli przejść do edycji mapy i jej personalizacji, o czym pisaliśmy wyżej.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Pierwsze uruchomienie

 • Zakładki
 • Na ekranie głównym widoczna będzie mapa pomieszczeń oraz zakładki z poszczególnymi funkcjami. W prawym górnym rogu pojawi się informacja o poziomie naładowania baterii oraz funkcja Personalizuj. Natomiast, aby robot rozpoczął sprzątanie musimy wysunąć zakładkę umieszczoną w dolnej części ekranu, a następnie wybrać dany tryb oraz poziom mocy. Wszelkie powiadomienia dotyczące aktualnej sytuacji robota będą pojawiały się w zakładce Aktywności.

  Dzięki aplikacji możemy również zadecydować w jakich dniach i godzinach robot ma rozpoczynać pracę. Wystarczy przejść do zakładki Harmonogram. Co ciekawe, oprócz możliwości wyboru godziny oraz dnia, możemy również wybrać, które pomieszczenia mają zostać sprzątnięte. Możemy także włączyć przypomnienie, że urządzenie niedługo rozpocznie czyszczenie.

  W zakładce Serwis znajdziemy infromacje na temat przebytego dystansu, liczbie cykli sprzątania oraz czasu użytkowania. Oprócz tego, dostępne są tam instrukcje dotyczące czyszczenia poszczególnych części urządzenia - szczotki centralnej, filtra, mopa oraz czujników.

  W Ustawieniach znajdziemy informacje dotyczące urządzenia Tefal Explorer Serie 80 oraz możliwość zarządzania powiadomieniami. W tym miejscu możemy również edytować mapę, jeśli np. całkowicie zmieniamy przestrzeń, w której robot ma się poruszać lub, gdy zmieniamy położenie stacji ładującej. W tej zakładce znajdziemy również instrukcję obsługi oraz pomoce związane z ewentualnymi usterkami.

  Jak już wyżej wspominaliśmy, w aplikacji znajdziemy funkcje, które pomogą nam skutecznie i precyzyjnie posprzątać poszczególne pomieszczenia. Z poziomu smartfona możemy zadecydować, które miejsca mają być w danym momencie posprzątane oraz z jaką mocą ma się poruszać urządzenie. Do tego, dowolnie możemy edytować utworzoną mapę, aby sprzątanie było logicznie uporządkowane.

  *Podczas testowania aplikacji na jednym z telefonów natknęliśmy się na pewien problem związany z łącznością Wi-Fi i sparowaniem urządzenia z daną siecią. Wynikał on jednak z tego, że po zaakceptowaniu prośby o zezwolenie na połączenie z Wi-Fi, aplikacja nie zaakceptowała tego komunikatu i należało zrobić to przez przejście do ustawień zarządzania aplikacjami i tam dokonać zezwolenia na połączenie urządzenia z daną siecią. Po wykonaniu tej czynności aplikacja była w pełni aktywna do działania.

  Czyszczenie i konserwacja robota Tefal Explorer Serie 80

  Czyszczenie robota Explorer Serie 80 nie należy do skomplikowanych czynności. Pojemnik na kurz możemy z łatwością wyjąć i opróżnić, a także opłukać pod bieżącą wodą. Należy jednak pamiętać, aby przed myciem odczepić od pojemnika filtr EPA, który nie może być czyszczony wodą. Po wysuszeniu zbiornika możemy z powrotem umieścić go pod pokrywą odkurzacza. Warto opróżniać pojemnik na kurz po każdym użyciu.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Górna pokrywa

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Pojemnik na zanieczyszczenia, filtr EPA oraz filtr piankowy

  Szczotkę centralną możemy wyjąć i wyczyścić za pomocą specjalnego urządzenia, które znajdziemy w zestawie. Podobnie jeśli chodzi o szczotki boczne - również możemy je zdjąć i wyczyścić, usuwając zaplątane elementy. Warto w tym miejscu podkreślić, że szczotki boczne należy wymieniać co 6 miesięcy, szczególnie jeśli często korzystamy z robota sprzątającego. Zestaw szczotek wraz z dodatkowym filtrem EPA i filtrem piankowym możemy kupić za 65 zł.

  Nie zapominajmy także o czyszczeniu kół, czujników oraz wtyków ładowania - zarówno na stacji, jak na odkurzaczu. Regularnie powinniśmy także usuwać kurz z kamery oraz lasera.

  Jeśli chodzi o czyszczenie nakładki mopującej, tutaj również nie powinno być problemów. Po skończonym sprzątaniu, wystarczy odczepić ściereczkę z mikrofibry od pojemnika i uprać ją w pralce lub przepłukać ręcznie. Po całkowitym zużyciu, czyli po ok. 100 praniach zalecana jest jej wymiana - możemy kupić dodatkowy zestaw dwóch ściereczek za 65 zł.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Spód odkurzacza

  Jak oceniamy robota Tefal Explorer Serie 80?

  Tefal Explorer Serie 80 to zaawansowany robot sprzątający, który posiada wiele ciekawych funkcji, dzięki którym szybko i prosto pozbędziemy się zanieczyszczeń z powierzchni twardych oraz z dywanów. Odkurzacz dobrze poradził sobie czyszcząc kafelki, panele, a także dywany z krótkim włosiem.

  Dzięki precyzyjnemu nawigowaniu urządzenie dociera w każde miejsce, które zostanie wyznaczone. Dużą zaletą jest funkcja mapowania przestrzeni wraz z możliwością spersonalizowania poszczególnych miejsc. Każde pomieszczenie może być sprzątane w inny sposób, np. w zależności od tego, jaki typ podłogi się tam znajduje.

  Pomocny okazuje się także harmonogram pracy robota (tygodniowy/24h), który nie tylko pozwala wybrać dzień oraz godzinę rozpoczęcia sprzątania, ale również dopasować, jakie pomieszczenie ma być w danym momencie wyczyszczone.

  Robot nie miał problemu z jazdą w ciemnych pomieszczeniach czy pod meblami. Sprawdził się również podczas testowania czujników zapobiegającym upadkowi.

  Rozwiązanie jednoczesnego odkurzania i mycia podłogi wypadło całkiem nieźle, choć trzeba przyznać, że zbiornik na wodę może okazać się dla niektórych nieco za mały (110 ml). Poza tym musimy mieć świadomość, że sama nakładka mopująca (podobnie jak w przypadku innych tego typu urządzeń) pełni raczej funkcję odświeżania podłogi i pozbywania zalegającego kurzu - zaschnięte plamy czy większe zabrudzenia mogą nie zostać usunięte.

  Pewną niedogodnością może okazać się również to, że zmieniając miejsce ulokowania stacji ładującej, musimy odnowa uruchomić eksplorację mieszkania, aby urządzenie zarejestrowało nowe miejsce punktu ładującego. W innym przypadku robot nie trafi samodzielnie do stacji.

  Uważamy także, że jak na tę cenę odkurzacza automatycznego w zestawie zabrakło dodatkowych akcesoriów, np. zapasowych szczotek bocznych czy dodatkowego mopa.

  Uwagi dotyczą raczej drobnych niedogodności, które nie wpływają znacząco na samą pracę urządzenia. Robot Tefal Explorer Serie 80 jest w stanie precyzyjnie i szybko wyczyścić każdy rodzaj pomieszczenia, a dzięki zaawansowanej aplikacji mobilnej możemy nadzorować pracę urządzenia w czasie rzeczywistym i sterować nim na odległość. To duże udogodnienie, a przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Odkurzacz automatyczny marki Tefal sprawdzi się w domach, gdzie przebywają zwierzęta - bez problemu poradzi sobie ze zbieraniem sierści z podłogi czy dywanów. Jego możliwości przydadzą się również alergikom - dzięki zaawansowanej technologii i wysokowydajnemu filtrowi EPA, szybko pozbędziemy się kurzu oraz innych zanieczyszczeń, także w trudno dostępnych miejscach, np. pod łóżkiem czy pod podwieszanymi szafkami.

  *Explorer Serie 40 RG7275 jako ciekawa alternatywa

  Warto sprawdzić również inny model robota sprzątającego marki Tefal - Explorer Serie 40 RG7275 to odkurzacz automatyczny także dedykowany właścicielom zwierząt oraz alergikom. Podobnie jak Explorer Serie 80 wyposażony został w funkcję jednoczesnego odkurzania i mycia podłogi, elektroszczotkę, dwie szczotki boczne oraz wysokowydajny filtr, który - jak zapewnia producent - pozwala na zatrzymanie aż 99,9% kurzu. System nawigacji Smart Exploration 2.0 odpowiada za precyzyjne przemieszczanie się robota po całym mieszkaniu. Jak w przypadku innych modeli robotów marki Tefal, tutaj również możemy sterować robotem z poziomu aplikacji mobilnej. Explorer Serie 40 RG7275 jest nieco mniejszy od opisanego wyżej odkurzacza.

  Więcej na temat urządzenia możemy przeczytać TUTAJ. Robot jest dostępny w cenie 949 zł.

  Cena i dostępność Tefal Explorer Serie 80

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego

  Urządzenie obecnie kosztuje 1999 zł i jest objęte dwuletnią gwarancją producenta. Robota sprzątającego Tefal Explorer Serie 80 możemy kupić m.in. na stronie producenta tefal24.pl. Reszta punktów sprzedaży została podana poniżej.

  Tefal Explorer Serie 80 - test odkurzacza automatycznego