Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Oczyszczacz powietrza Pure Air Genius PT3080 marki Tefal to wydajne urządzenie, które gwarantuje wysoką skuteczność pozbywania się zanieczyszczeń w pomieszczeniach do 140 m². Podczas naszych testów mieliśmy okazję zobaczyć, jak radzi sobie w praktyce.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: do 140 m²
 • Wydajność: 350 m³/h
 • Filtry: wstępny, 2w1 (węglowy i Allergy+), NanoCaptur+
 • Rozmiar: 36 x 50 x 19 cm
 • Waga: 7,5 kg

Wbrew pozorom zła jakość powietrza to nie tylko problem dużych aglomeracji miejskich. Mieszkańcy małych miejscowości również narażeni są na działanie groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, szczególnie zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. I nie chodzi wyłącznie o złą jakość powietrza na zewnątrz, ale również w naszych domach. Warto sobie to uświadomić, szczególnie w obecnej sytuacji, w której wiele osób pracuje zdalnie w swoich mieszkaniach. To, czym oddychamy ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Czynników złej jakości powietrza może być wiele, dlatego aby uchronić się przed wdychaniem szkodliwych substancji powinniśmy pomyśleć o odpowiednim oczyszczaczu powietrza.

Mieliśmy okazję przetestować jedno z takich urządzeń w naszej redakcji. Oczyszczacz powietrza Pure Air Genius PT3080 marki Tefal został przez nas sprawdzony pod kątem wydajności, jakości wykonania oraz sposobu działania. Oceniliśmy również funkcje i możliwości aplikacji mobilnej.

Według producenta oczyszczacz Pure Air Genius to urządzenie, które jest w stanie skutecznie pracować w pomieszczeniach do 140 m², przy czym CADR dla omawianego modelu wynosi 350 m3/h. Nasze testy przeprowadzone zostały w jednym z warszawskich mieszkań o całkowitej powierzchni 54 m².

Pure Air Genius PT3080 - wygląd zewnętrzny

Pure Air Genius PT3080 to niewielki oczyszczacz powietrza, który pod względem wyglądu raczej nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednocześnie, prosty kształt, matowa obudowa i niewielki panel sterowania sprawiają, że urządzenie spokojnie dopasuje się do stylistyki każdego wnętrza.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Wylot powietrza

Na górnej części oczyszczacza znajdziemy dotykowe przyciski funkcyjne (przełącznik wł./wył., przełącznik trybu/resetu filtra, przycisk Wi-Fi, blokada rodzicielska), podświetlane wskaźniki (blokady rodzicielskiej, połączenia Wi-Fi, wymiany filtra, trybu auto Daytime, trybu auto Nighttime, trybu cichego i trybu turbo) oraz wylot powietrza. Na przednim panelu urządzenia umiejscowiono podświetlaną kontrolkę jakości powietrza, natomiast z tyłu znajdziemy wlot powietrza, przewód zasilający oraz wbudowany uchwyt, który umożliwia wygodne bezpieczne przenoszenie urządzenia. Czujnik jakości powietrza pojawił się na bocznej części oczyszczacza.

Urządzenie ma wymiary 36 x 50 x 19 cm i wraz z filtrami waży ok. 7,5 kg. To naprawdę niewiele, jak na sprzęt zdolny oczyścić pomieszczenia do 140 m².

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Panel sterowania

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Czujnik jakości powietrza

Pure Air Genius PT3080 - konstrukcja

Tylny panel oczyszczacza jest zdejmowany - wystarczy pociągnąć za specjalny uchwyt, aby odchylić obudowę, pod którą znajdziemy potrójny system filtrów:

 • Filtr wstępny, zatrzymujący większe cząsteczki, takie jak kurz, włosy czy sierść zwierząt domowych, które mogłyby spowodować zbyt szybkie zapchanie się kolejnych filtrów.
 • Filtr 2 w 1: węglowy, który wychwytuje dym, zapachy, gazy i lotne związki organiczne oraz antyalergiczny (Allergy+) zatrzymujący alergeny, roztocza, pleśń, bakterie, wirusy, a także drobne cząstki PM 2.5 i 10.
 • Filtr NanoCaptur+, który pozwala usunąć formaldehyd z powietrza.

Filtr NanoCaptur+ pakowany jest oddzielnie, po wyjęciu z opakowania należy zamontować go we wskazanym miejscu w oczyszczaczu.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Filtry: wstępny, NanoCaptur+, 2w1 (węglowy i antyalergiczny)

Przygotowanie do pracy

Zanim uruchomimy oczyszczacz, musimy wewnątrz zamontować filtr NanoCaptur+ dostarczany w zestawie oraz zdjąć folię zabezpieczającą z filtra głównego. Należy również zadbać o odpowiednie ustawienie oczyszczacza, aby wlot i wylot powietrza nie był niczym zasłonięty. Jak zaleca producent, żeby powietrze mogło swobodnie cyrkulować, urządzenie nie może znajdować się za zasłonami, pod oknem czy meblami. Najlepiej z każdej strony zostawiać przynajmniej ok. 50 cm wolnej przestrzeni, aby oczyszczacz mógł działać bezpiecznie i jak najskuteczniej.

Po uruchomieniu, możemy sprawdzić jakość powietrza w naszym otoczeniu, patrząc na kontrolkę świetlną umieszczoną na przednim panelu. Kolor niebieski oznacza, że jakość powietrza jest doskonała, zielony wskazuje na lekkie zanieczyszczenie, żółty świadczy o średnim zanieczyszczeniu, pomarańczowy o wysokim zanieczyszczeniu, natomiast czerwony alarmuje, że powietrze jest bardzo złe. Dokładny poziom zanieczyszczeń AQI będzie widoczny w aplikacji mobilnej Pure Air, którą możemy pobrać ze Google Play lub AppStore.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]
Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Z poziomu oczyszczacza możemy zmieniać tryby oraz uruchomić blokadę rodzicielską. Aby włączyć jeden z czterech trybów należy nacisnąć przycisk Mode. W celu aktywowania blokady należy przytrzymać ikonkę kłódki przez trzy sekundy.

Aby sparować urządzenie z telefonem musimy zainstalować aplikację Pure Air, założyć kontro i działać zgodnie z dalszymi wskazówkami. Konieczne jest uruchomienie funkcji Wi-Fi w smartfonie (używane pasmo częstotliwości to 2.4 - 2.5 GHz) oraz na oczyszczaczu - należy przytrzymać jednocześnie przycisk Wi-Fi i przycisk blokady rodzicielskiej przez 3 sekundy. Świecąca kontrolka Wi-Fi oznacza, że oczyszczacz jest połączony z internetem.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Instalacja aplikacji Pure Air

Funkcje i możliwości

Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza jest jak najdokładniejsze pozbycie się zanieczyszczeń, które znajdują się w naszym otoczeniu. W przypadku modelu Pure Air Genius PT3080 filtracja odbywa się na 4 poziomach. Duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść zatrzymywane są przez filtr wstępny. Filtr węglowy (Active Carbon) usuwa wszelkie mniejsze zanieczyszczenia - dym, lotne związki organiczne (VOC) i nieprzyjemne zapachy, antyalergiczny (Allergy+) jest odpowiedzialny za wychwytywanie alergenów, drobnych cząsteczek (PM 2.5 i PM 10), drobin kurzu, drobnoustrojów, bakterii czy wirusów. Formaldehyd, czyli najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia pochodzące z farb, klejów, detergentów, dymu papierosowego czy świec zapachowych są zatrzymywane przez zastosowany w oczyszczaczu filtr NanoCaptur+, który zatrzymuje trwale rakotwórcze formaldehydy. Jak gwarantuje producent, w przeciwieństwie do innych rozwiązań na rynku, formaldehydy nie są oddawane z powrotem w powietrze po zapełnieniu filtra.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Działanie oczyszczacza powietrza Pure Air Genius PT3080 możemy kontrolować za pomocą dotykowego panelu sterowania lub używając aplikacji. Do wyboru mamy cztery tryby odpowiedzialne za prędkość pracy wentylatora:

 • Dwa tryby automatyczne: Daytime - prędkość wentylatora jest ustawiona na 1, 2, 3 lub 4; Nighttime - prędkość wentylatora jest ustawiona na 1 lub 2,
 • Tryb Silent - prędkość wentylatora jest ustawiona na minimum,
 • Tryb Turbo - prędkość wentylatora jest ustawiona na maksimum.

Podczas działania w trybie automatycznym, oczyszczacz dostosowuje prędkość pracy w zależności od aktualnego poziomu zanieczyszczeń (mierzonego na bieżąco przez specjalny czujnik), dbając o to, by nocą ograniczać poziom hałasu do minimum. W trybie Nighttime oczyszczacz działa z prędkością ustawioną maksymalnie na 2. Dodatkowo, w aplikacji mobilnej możemy użyć funkcji umożliwiającej wygaszenie kontrolek jakości powietrza.

Działanie aplikacji Pure Air

Dzięki aplikacji mobilnej Pure Air możemy zdalnie sterować urządzeniem oraz mieć wgląd do szczegółowych informacji dotyczących jakości powietrza w naszym otoczeniu. Z poziomu telefonu możemy włączać i wyłączać oczyszczacz, ustawiać wybrany tryb pracy oraz planować, w jakich dniach i godzinach urządzenie ma filtrować powietrze. W ten sposób oczyszczacz może bezpiecznie działać nawet jeśli nie ma nas w domu. W harmonogramie możliwe jest ustawienie rozpoczęcia i zakończenia oczyszczania oraz jednego z czterech trybów.

W aplikacji możemy odczytywać szczegółowe informacje dotyczące jakości powietrza zarówno w naszym mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Na ekranie głównym wyświetlany jest ogólny poziom jakości powietrza w danym wnętrzu, natomiast po kliknięciu w trzy kropeczki, widzimy dokładne wartości - liczbę cząsteczek i alergenów oraz lotnych związków organicznych (AQI). W każdej części poziom zanieczyszczeń jest przedstawiony w postaci kolorowego koła oraz danych liczbowych.

Podobnie jeśli chodzi o sprawdzanie jakości powietrza na zewnątrz - szczegółowe dane informują nas, jakie warunki panują w danym miejscu (możemy wpisać dowolną lokalizację) - podany jest nie tylko poziom cząsteczek (PM 2.5 i PM 10) i alergenów oraz lotnych związków organicznych (NO2 i O3), ale także poziom pyłków (w skali NAB) znajdujących się w na zewnątrz. Informacje dotyczą czterech typów pyłków: brzoza, trawy, oliwka i chwasty.

Za pomocą aplikacji możemy kontrolować poziom zużycia każdego filtra oraz przejść bezpośrednio do sklepu online, aby kupić nowy. W zakładce Dowiedz się znajdziemy dane dotyczące ilości przefiltrowanego powietrza w ciągu dnia oraz pomocne informacje dotyczącego każdego źródła zanieczyszczeń.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Czyszczenie i wymiana filtrów

Aby oczyszczacz powietrza działał efektywnie i bezpiecznie musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu jego poszczególnych elementów. Najważniejsze w tym przypadku są filtry, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza. Oczywiście częstotliwość czyszczenia i wymiany zależy od jakości powietrza oraz czasu pracy urządzenia. Bieżące zużycie filtrów (w procentach) widoczne jest w aplikacji mobilnej, o czym wspominaliśmy wyżej. Na samym urządzeniu również znajdziemy wskaźnik wymiany filtrów - gdy filtry wymagają wymiany, kontrolka zacznie się świecić i otrzymamy powiadomienie na telefon.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Filtr węglowy i Allergy+

Z zaleceń producenta wynika, że filtr wstępny powinien być czyszczony co dwa tygodnie, natomiast filtry 2 w 1 (węglowy i antyalergiczny) i NanoCaptur+ powinniśmy wymieniać co 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy urządzenia, warto pamiętać również o czyszczeniu czujnika zanieczyszczeń, przynajmniej raz na dwa miesiące.

Wszelkie szczegóły dotyczące czyszczenia poszczególnych elementów i wymiany filtrów znajdziemy zarówno w instrukcji papierowej, jak i w aplikacji Pure Air.

Pomiary i nasze wrażenia

Podczas testowania oczyszczacza Pure Air Genius PT3080 okazało się, że jakość powietrza w mieszkaniu jest bardzo dobra, a stężenie PM 2.5 przeważnie utrzymuje się w okolicach 10-15 µg/m³. Aby sprawdzić, jak oczyszczacz poradzi sobie w trudniejszych warunkach, doprowadziliśmy do "sztucznego" zanieczyszczenia pomieszczenia (ok. 20 m2), używając:

 1. aerozolu zapachowego
 2. dymu z kadzidełka

W pierwszym przypadku, po rozprowadzeniu aerozolu w pomieszczeniu, w pobliżu oczyszczacza, poziom PM2.5 wzrósł do ok. 144 µg/m3* - kolor kontrolek zmienił się natychmiast na czerwony, a w aplikacji pojawiło się powiadomienie, że jakość powietrza jest bardzo zła. Oczyszczacz, pracując w trybie Turbo, potrzebował ok. 30 min, aby obniżyć poziom do bezpiecznego, po 40 min poziom PM 2.5 spadł poniżej 10 µg/m3.

Aby oczyścić powietrze z kadzidłowego dymu - z PM 2.5 na poziomie 97 µg/m3 do 10 µg/m3 - urządzenie pracowało ok. 20 min w trybie Turbo.

W czasie dwutygodniowych testów oczyszczacz działał w różnych trybach, lecz najczęściej w trybie automatycznym Daytime lub Nighttime. Na co dzień jakość powietrza w mieszkaniu była bardzo dobra, więc urządzenie pracowało z prędkością 1 lub 2, a tylko podczas "sztucznego" zanieczyszczenia oczyszczacz przełączał się na tryb Turbo (z prędkością na poziomie 4). Po zakończeniu testów, wskaźnik zużycia filtra wstępnego wzrósł do 14%, natomiast filtrów 2w1 i NanoCaptur do 2%.

Jeśli chodzi o głośność pracy oczyszczacza Pure Air Genius PT3080, to należy przyznać, że w trybie Silent działa naprawdę cicho, delikatny szum zlewa się z otoczeniem i nie przeszkadza nawet podczas snu. Odnotowaliśmy, że przy minimalnej prędkości pracy wentylatora głośność nie przekracza 24 dB. W trybie Turbo szum staje się bardziej uciążliwy, głośność działania sięga ok. 51 dB.

Sprawdziliśmy także, ile prądu zużywa urządzenie działając z maksymalną i minimalną mocą. W trybie Turbo odnotowaliśmy maksymalny wynik: 49.5 W, natomiast w trybie Silent - 5 W.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]

Oczyszczacz powietrza Pure Air Genius PT3080 to niedrogie urządzenie, które działa naprawdę zadowalająco. Skutecznie oczyszcza powietrze w dużych pomieszczeniach, jest wygodny w obsłudze i pracuje bardzo cicho. Wszystkie parametry dotyczące jakości powietrza możemy na bieżąco sprawdzać w aplikacji mobilnej, która jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Ciekawym dodatkiem jest możliwość sprawdzenia poziomu pyłków (brzozy, oliwki, traw, chwastów) występujących na zewnątrz. Z poziomu telefonu możemy także planować, kiedy urządzenie ma być aktywne (przez jaki czas i z jaką mocą ma pracować) oraz sprawdzać poziom zużycia wszystkich filtrów. Dużym udogodnieniem jest to, że przez aplikację możemy przejść bezpośrednio do strony, gdzie kupimy akcesoria do oczyszczacza Pure Air Genius PT3080.

Jak na cenę, którą proponuje producent, otrzymujemy naprawdę sprzęt warty polecenia, który sprawdzi się w większych mieszkaniach czy w domach jednorodzinnych.

*Umiarkowany poziom PM2.5 według norm GIOŚ to 35,1 - 55 µg/m3

Cena filtrów

 • Filtr 2w1: węglowy i Allergy+ kosztuje 149 zł
 • Filtr NanoCaptur kosztuje 129 zł

Cena urządzenia

Oczyszczacz powietrza Tefal Pure Air Genius PT3080 obecnie kosztuje 899 zł i posiada dwuletnią gwarancję producenta.

Tefal Pure Air Genius PT3080 - wydajny oczyszczacz powietrza w niskiej cenie [Test]