Tenda AC21 - test atrakcyjnego cenowo routera z mocnymi antenami

Tenda AC21 to tani router sieciowy, który wyróżnia się sześcioma antenami. Cechą charakterystyczną jest oddelegowanie czterech anten do obsługi sieci 5 GHz oraz dwóch anten do obsługi sieci 2,4 GHz.

Do redakcji PCWorld w sierpniu 2020 roku trafił pierwszy router firmy Tenda. Po testach modelu AC19 (zapoznaj się z pełną recenzją), który bardzo pozytywnie nas zaskoczył, postanowiliśmy sprawdzić, jak poradzi sobie bardzo podobnie wyceniony router Tenda AC21.

Router Tenda AC21

Router Tenda AC21

W tym miejscu można zastanawiać się dlaczego producent posiada w swojej ofercie dwa bardzo podobnie wycenione urządzenia sieciowe dla użytkowników domowych. Okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Testowany w sierpniu model AC19 posiada dodatkowy port LAN oraz złącze USB. Tenda AC21 to z kolei model, który posiada dwa oddzielne układy do obsługi sieci 2,4 GHz i 5 GHz. Czysto teoretycznie rozwiązanie to powinno zapewnić znacznie szybszą komunikację pomiędzy obiema sieciami. Jak Tenda AC21 wypadła w naszych testach?

Zobacz również:

 • Recenzja: Tenda K4P-4CR: sprawdzam czterokanałowy zestaw monitoringu wizyjnego

Tenda AC21 - Specyfikacja techniczna

 • Rodzaje wejść/wyjść: RJ-45 10/100/1000 (LAN) - 3 szt., RJ-45 10/100/1000 (WAN) - 1 szt., Złącze zasilania - 1 szt.
 • Obsługiwane standardy: Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), 802.3, 802.3 ab, 802.3 u
 • Częstotliwość pracy: 2.4 / 5 GHz (DualBand)
 • Antena: Zewnętrzna - 6 szt.
 • Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 2100 Mb/s (Wi-Fi)
 • Zabezpieczenia transmisji bezprzewodowej: WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
 • Zarządzanie i konfiguracja: Strona WWW, Aplikacja Tenda Wi-Fi
 • Dodatkowe funkcje: Obsługa VPN Pass-Through, Serwer VPN, DDNS, DHCP, MU-MIMO
 • Dodatkowe informacje: Obsługa WPS, Przycisk Reset, Przycisk LED On/Off
 • Wysokość: 39,6 mm
 • Szerokość: 231,3 mm
 • Głębokość: 150,6 mm

Tenda AC21 to router Wi-Fi 5 pracujący w standardzie AC2100, który umożliwia uzyskać maksymalną przepustowość na poziomie 2100 Mb/s. Urządzenie wyposażono w cztery złącza RJ-45 (3x LAN, 1x WAN) oraz przycisk WPS/Reset. Tenda AC21 może pochwalić się obecnością sześciu, dosyć sporych anten 6 dBi, które dbają o odpowiednią moc sygnału nawet na dużych odległościach. Niestety testowany model nie posiada wbudowanego złącza USB. Oznacza to, że nie możemy współdzielić plików, ani drukarek w naszej sieci lokalnej.

Tenda AC21 - Cena

Router Tenda AC21 to jeden z tańszych routerów z sześcioma antenami. Wyróżnikiem jest także obecność anten dedykowanych sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz. Producent ustalił cenę detaliczną na zaledwie 259 zł. Po testach możemy zdradzić, że nie jest to wygórowana kwota.

Tenda AC21 - Zawartość zestawu

Tenda AC21 przyjechała w czarnym opakowaniu, z którym dokładnie zapoznaliśmy się podczas testów modelu AC19. Na pudełku umieszczono najważniejsze informacje o urządzeniu, specyfikację techniczną oraz schemat podłączania wszystkich przewodów.

W opakowaniu znajdziemy elementy niezbędne do podłączenia i skonfigurowania urządzenia. Poza routerem w środku znajdziemy zasilacz oraz skróconą instrukcję obsługi. Umieszczono na niej kod QR, który pozwala pobrać aplikację mobilną Tenda Wi-Fi na Androida i iOS.

Zawartość zestawu

Zawartość zestawu

Tenda AC21 - Wygląd i jakość wykonania

Tenda AC21 pozytywnie wyróżnia się pod względem wyglądu i jakości wykonania. Producent postanowił zastosować ciekawy wzór składający się z trójkątów łączących się w gwiazdy. Całość naniesiono na matową obudowę, która nie gromadzi kurzu, ani odcisków palców. Kształt obudowy przypomina nieco muszlę, a całość jest nowoczesna i elegancka.

Router Tenda AC21

Router Tenda AC21

Na froncie znajdziemy diody informacyjne LED, które można zdezaktywować oraz logo producenta w kolorze srebrnym.

Anteny umieszczono na krótszych bokach oraz z tyłu. Posiadają one możliwość regulacji kąta nachylenia i obrotu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy dostosować router do pomieszczenia, w którym się znajduje. Urządzenie wspiera także beamforming+ - kształtowanie wiązki sygnału sieci bezprzewodowej.

Z tyłu urządzenia znajdziemy cztery port LAN w standardzie Gigabit Ethernet. Jeden z portów służy jako gniazdo WAN. Oznacza to, że do dyspozycji zostają nam trzy gniazda. Trochę szkoda, że producent nie wyróżnił portu WAN innym kolorem. Nie zabrakło także przycisku WPS/Reset oraz gniazda zasilania.

Porty

Porty

Praktycznie cała powierzchnia dolnej części obudowy została pokryta otworami wentylacyjnymi. Odpowiadają one za odpowiednią recylkucację powietrza i powodują, że router nie nagrzewa się zbytnio nawet po wielu godzinach pracy pod obciążeniem. Nie zabrakło również naklejki informacyjnej na której znajdziemy informacje o domyślnie tworzonej sieci Wi-Fi.

Spodnia część obudowy wraz z odchylonymi antenami

Spodnia część obudowy wraz z odchylonymi antenami

Router Tenda AC21 posiada wbudowane uchwyty ścienne, które pozwolą szybko i sprawnie zawiesić urządzenie na ścianie lub suficie.

Uchwyty ścienne

Uchwyty ścienne

Tenda AC21 - Konfiguracja

Tenda AC21 umożliwia dwa sposoby konfiguracji - z wykorzystaniem przeglądarki sieciowej lub aplikacji mobilnej Tenda Wi-Fi na urządzenia z Androidem oraz iOS. Podczas testów skorzystaliśmy z aplikacji Tenda Wi-Fi, która pozwala na przeprowadzenie całego procesu w zaledwie kilka minut. Podczas konfiguracji wystarczy przejść przez jedynie kilka ekranów.

Konfiguracja routera

Konfiguracja routera

Przed przystąpieniem do działania, należy podłączyć router do zasilania oraz przy pomocy dołączonego do zestawu przewodu RJ-45, wykorzystując gniazdo WAN podpiąć router do modemu.

Po uruchomieniu routera możemy podłączyć się do domyślnej sieci Wi-Fi i uruchomić aplikację mobilną, która przeprowadzi nas przez proces konfiguracji. Całość trwa maksymalnie 5 minut. Czas może się nieco wydłużyć, jeżeli router zaproponuje instalację aktualizacji oprogramowania. W naszym wypadku trwała ona nieco poniżej 10 minut.

Tenda AC21 - Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna TENDA Wi-Fi to bardzo użyteczne narzędzie, które pozwala monitorować stan naszej sieci i wprowadzać zmiany w jej konfiguracji z wykorzystaniem urządzenia mobilnego takiego, jak smartfon czy tablet. Co ważne w aplikacji znajdziemy wszystkie najważniejsze funkcje. Nie zabrakło przydatnych opcji takich, jak automatyczna optymalizacja pracy routera. Istnieje również możliwość zmniejszenia sygnału sieci Wi-Fi. Rozwiązanie to może przydać się w niewielkich mieszkaniach.

Aplikacja mobilna Tenda Wi-Fi

Aplikacja mobilna Tenda Wi-Fi

Tenda AC21 - Interfejs WWW

Interfejs webowy routera Tenda AC21 dostępny jest po wpisaniu w przeglądarkę tendawifi.com lub udaniu się pod adres 192.168.1.1. Podobnie, jak aplikacja mobilna, interfejs sieciowy jest rozbudowany, przemyślany oraz niezwykle przyjemny w użyciu. Domyślnie uruchamiana jest strona wyświetlająca status pracy urządzenia. Dowiemy się z niej o bieżącej prędkości połączenia, adresie IP sieci WAN, wersji oprogramowania układowego oraz podłączonych urządzeniach.

Domyślna strona interfejsu webowego

Domyślna strona interfejsu webowego

Całe oprogramowanie opiera się na 10 zakładkach, które znajdują się z lewej strony, a interfejs został w pełni spolszczony.

Ustawienia w interfejsie webowym

Ustawienia w interfejsie webowym

Tenda AC21 - Testy

Tenda AC21 została wyposażona w 1 GHz procesor wyprodukowany w 28 nm procesie technologicznym, który do pomocy ma 500 Mhz koprocesor. Na pokładzie znajdziemy również 6 anten o mocy 6 dBi. Dzięki nim Tenda jest w stanie zapewnić stabilny sygnał nawet na większych odległościach z wieloma przeszkodami po drodze. Co ciekawe testowane urządzenia posiada cztery anteny dedykowane obsłudze sieci 5 GHz oraz dwie anteny do sieci 2,4 GHz. Rozwiązanie to w praktyce przekłada się na znacznie szybsze przełączanie się pomiędzy sieciami.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak Tenda AC21 poradzi sobie w parterowym domu o powierzchni użytkowej około 120 m2.

Po skonfigurowaniu routera przystąpiliśmy do testów, które składały się ze zmierzenia siły sygnału sieci Wi-Fi, testów narzędziem iPerf 3 oraz testów prędkości.

Do każdego z testów wyznaczyliśmy cztery punkty pomiarowe znajdujących się w następujących lokalizacjach:

 • 1 metr od Tenda AC21 (w tym samym pomieszczeniu)
 • 5 metrów od Tenda AC21 z 2 ścianami po drodze
 • 10 metrów od Tenda AC21 z 2 ścianami po drodze
 • 15 metrów od Tenda AC21 z 4 ścianami po drodze

Tenda AC21 - Siła sygnału sieci Wi-Fi

Do testu siły sygnału sieci Wi-Fi wykorzystaliśmy smartfona z Androidem (Xiaomi Mi8) wraz z aplikacją Wi-Fi Analyzer.

Siła sygnału sieci Wi-Fi

Siła sygnału sieci Wi-Fi

Wyniki pozytywnie zaskakują. Cztery anteny do sieci 5 GHz powodują, że nawet na odległości 10 metrów z dwiema ścianami po drodze byliśmy w stanie osiągnąć prędkość połączenia na poziomie 866 Mbps. Dopiero w ostatnim punkcie router automatycznie przełączył nas na sieć 2,4 GHz co poskutkowało obniżeniem osiągów, ale nadal nie mieliśmy najmniejszych problemów ze stabilnością łącza. Opóźnienia w każdym z punktów pomiarowych wynosiły zaledwie dwie milisekundy.

W przypadku konkurencyjnych routerów, które odwlekają moment przełączenia się z sieci 5 GHz na sieć 2,4 GHz opóźnienia w ostatnim punkcie pomiarowym są od kilku do kilkunastu razy wyższe.

Tenda AC21 - iPerf 3

Sprawdziliśmy także, jak router Tenda AC21 poradził sobie w testach narzędziem iPerf 3. W teście podczas którego zarówno serwer, jak i klient korzystał z połączenia Wi-Fi transfer danych wynosił 157 Mb/s, a Bandwidth 121 Mb/s.

Poniżej na wykresie umieściliśmy rezultaty zarejestrowane w każdym z punktów pomiarowych. W tej procedurze testowej serwer podłączony był przewodowo do routera, a klient korzystał z sieci Wi-Fi

Wyniki testu iPerf 3

Wyniki testu iPerf 3

Wyniki są bardzo dobre. Tenda AC21 w trzech pierwszych punktach pomiarowych poradziła sobie zauważalnie lepiej od podobnie wycenionej konkurencji.

Tenda AC21 - SpeedTest

Na koniec postanowiliśmy przetestować sieć tworzoną przez Tenda AC21 popularnym programem SpeedTest służącym do sprawdzenia prędkości internetu. Router testowaliśmy na łączu 150 Mbps/10 Mbps. Na początku przetestowaliśmy prędkość internetu korzystając z sieci Wi-Fi.

Jak widać na wykresie poniżej Tenda AC21 nie miała problemu z obsłużeniem posiadanego przez nas łącza. Prędkość połączenia spadła w ostatnim punkcie pomiarowym (po przełączeniu się na sieć 2,4 GHz), ale nadal nie mieliśmy najmniejszych problemów z dostępem do Internetu lub stabilnością połączenia.

Wyniki SpeedTest

Wyniki SpeedTest

Sprawdziliśmy również, jak wypada prędkość internetu podczas korzystania z połączenia przewodowego. Również w tym przypadku nie rozczarowaliśmy się. Wyniki są identyczne, jak parametry deklarowane przez dostawcę internetu do miejsca, w którym przeprowadzaliśmy próby.

Wyniki SpeedTest po LAN

Wyniki SpeedTest po LAN

Tenda AC21 - Podsumowanie

Po testach wiemy już dlaczego w ofercie Tendy pozostają dwa podobnie wycenione routery. Testowany przez nas wcześniej model AC19 to idealny wybór dla każdego konsumenta. Tenda AC21 to model, który dedykowany jest odbiorcom szukającym taniego routera z niesamowicie wysokim pokryciem zasięgiem. W zamian za jeden port LAN oraz brak gniazda USB otrzymujemy jeszcze silniejsze anteny dedykowane sieci 2,4 GHz oraz 5 GHz, które w połączeniu z wydajnym procesorem przekładają się na wydajność, jaką znamy z routerów za około 100-200 zł więcej.

Router Tenda AC21

Router Tenda AC21

Podczas testów Tenda AC21 doceniliśmy świetne pokrycie zasięgiem, ciekawy design, możliwość mocowania na ścianie, dopracowane oprogramowanie i świetną aplikację mobilną. Nie spodobała nam się obecność zaledwie trzech portów LAN oraz brak złącza USB.

Podsumowując jeżeli posiadasz spore mieszkanie lub dom jednorodzinny i szukasz taniego routera, który nie będzie wymagał stosowania dodatkowych repeaterów zdecydowanie warto zainteresować się Tendą AC21.

Tenda AC21 - test atrakcyjnego cenowo routera z mocnymi antenami