Test HTC U11: flagowiec HTC na 2017 rok
-
- PC World,
- 11.07.2017, godz. 19:24
HTC U11 to główny smartfon HTC promowany w 2017 roku. Sprawdziliśmy czy urządzenie warte jest swojej ceny i jak wypada w porównaniu z innymi flagowymi smartfonami konkurencji.
Nowy telefon flagowy HTC na rok 2017 to mieszanka znanego modelu HTC One i nowszych urządzeń z serii U. Ale czy ta recepta może się konkurować z takimi nowościami jak Samsung Galaxy S8 czy LG G6? Oto nasz pogłębiony test HTC U11 – zabawnie nazywanego w branży smartfonem, który „lubi być ściskany” (wiemy, brzmi dziwnie).
Nazwa mogłaby być myląca, ale HTC kontynuuje serię liczbową, którą rozpoczął od HTC One M7 i oznakowania jej na końcu niedawno używanej serii telefonów szklanych. Głównym punktem sprzedaży HTC U11 jest to, że można wycisnąć strony, aby wykonać różne zadania.
Zobacz również:
HTC U11: cena i dostępność
Cena HTC U11 w tej chwili w Polsce, na wolnym rynku, wynosi około 3000 zł (aktualne ceny w różnych sklepów znajdziecie na końcu tego artykułu).

HTC U11: design i budowa
Jak zapowiadało HTC przed wprowadzeniem HTC U11 na rynek, kluczowym wyróżnikiem smartfona jest to, że telefon jest „ściskalny”. Fiorma nazywa tę funkcję dokładnie "Edge Sense". Dzięki Edge Sense można korzystać z różnych możliwości smartfona w dość nietypowy sposób - wystarczy ścisnąć telefon, by zrobić zdjęcie, otworzyć wiadomość lub uruchomić ulubione aplikacje. Jest to odrobinę podobne do rozwiązania z iPhone 3D Touch czy home buton w Samasung Galaxy S8.
Podstawowe komendy, które można wykonać za pomocą ściskania smartfona to zrobienie zdjęcia, uruchomienie wykrywania poleceń głosowych, screenshot, włączenie latarki czy też uruchomienie aplikacji. Specjalny dodatek Edge Sense zainstalowany w U11 umożliwia zdefiniowanie jakie aplikacje mają być uruchamiane za pomocą ściśnięć – przy czym można wybierać pomiędzy krótkimi i długimi akcjami. Po pewnym czasie użytkowania i ściskania HTC U11 doszliśmy do wnioski, że choć jest to ciekawa nowinka, to nie należy do tak rewolucyjnych by specjalnie dla niej polować na U11. Idziemy więc dalej.
HTC zrezygnowało w designie HTC U11 z aluminium i zamiast tego zdecydowało się na modne w smartfonach szkło (za wyjątkiem ramy, która jest metalowa). Trzeba przyznać, że ten zabieg udał się bardzo dobrze – w sprzedaży dostępne są różne wersje kolorystyczne z wyraźnie wyróżniającymi się wizualnie i mieniącymi w odcieniach danych barwach szklanymi obudowami. Obok HTC U11 po prostu trudno jest przejść obojętnie – ten smartfon automatycznie przykuwa wzrok. Oczywiście zastosowanie szkła ma też swoje minusy – telefon jest bardzo śliski, a jego upadek bez dodatkowej obudowy skończy się z pewnością fatalnie.
HTC w przypadku HTC U11 w końcu zdecydowało się na wodoodporność – smartfon jest certyfikowany IP67 , także można go zanurzyć w wodzie do 1 metra do pół godziny. Oczywiście to także ma swój koszt – brakuje tu wtyczki jack na słuchawki. Warto jednak zauważyć, że HTC zadbało tutaj o klienta i umieściło w pudełku atapter do USB-C z wejściem słuchawkowym. Jeśli ktoś lubi więc słuchawki przewodowe, to można brak jacka ominąć.

HTC U11 - ekran
Jeśli chodzi o chodzi o podzespoły, to większość smartfonów z górnej półki jest ostatnio do siebie dość podobna – to dlatego producent starają się wyróżnić je designem i dodatkowymi funkcjami.
HTC U11 wpisuje się najwyższe standardy pod kątem specyfikacji. Urządzenie ma ekran 5,5-calowy ekran, co czyni HTC U11 największym flagowym telefonem firmy. Wyświetlacz ten może pochwalić się rozdzielczością Quad HD (1440 x 2560) i technologią LCD5 stosowaną wcześniej w KTC 10, która nie jest tylko hasłem marketingowym – i w tym przypadku to oznacza wyświetlacz absolutnie konkurencyjny do LG G6 i Galaxy S8 (o ile nie lepszy). Całość chroni też Gorilla Glass 5.
HTC U11: procesor, benchmarki, łącza
HTC U11 korzysta z popularnego teraz wśród smartfonów z górnej półki cenowej procesora Snapdragon 835 (4x 2.45GHz & 4x 1.9GHz). Poniżej prezentujemy jak smartfon wypada w porównaniu do konkurencji:
HTC U11 posiada 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. To wydaje się standard dla flagowego telefonu w tym roku i chociaż jest też model z 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci, informujemy, że jest mało prawdopodobne, aby dotarł do Polski.
Na szczęście firma HTC nadal oferuje rozszerzalną pamięć masową za pośrednictwem gniazda kart microSD, co znacznie zmniejsza ten problem.
Niewiele zmieniło się pod względem łączności w HTC U11 w porównaniu do HTC 10. HTC U11 oferuje dwuzakresowy bezprzewodowy dostęp do sieci Wi-Fi 11ac, Bluetooth 4.2, GPS, NFC, Cat16 4G LTE. Jedynym fizycznym portem jest USB-C. U11 wyposażony jest także w przedni skaner linii papilarnych, który jest mały, ale bardzo szybki i dokładny.
HTC U11: audio
HTC zawsze celowało w oferowanie najwyższej jakości dźwięku w swoich smartfonach. HTC U11 kontynuuje tę politykę.
Podobnie jak poprzednie urządzenia firmy, HTC U11 obsługuje odtwarzanie Hi-Res 24bit/192kHz. Po raz kolejny także dołączone do zestawu ze smartfonem słuchawki USonic mogą personalizować dźwięk w oparciu o kształt kanału słuchowego, ale tym razem dodatkowo oferują także redukcję szumu.
Słuchawki zasilane są przez USB-C i jest to jedyny sposób ich łączenia, ponieważ HTC U11 nie ma gniazda słuchawkowego jack. Jak wspomniano wcześniej, w pudełku znajduje się adapter 3,5 mm, zawierający wewnątrz nawet mały wzmacniacz.
Ponadto HTC kontynuuje współpracę z BoomSound, także U11 posiada wersję Hi-Fi, która łączy w sobie starsze głośniki stereofoniczne z nowszymi ustawieniami Hi-Fi znanymi z HTC 10. Tym razem firma korzysta nawet z całego telefonu jako komory akustycznej.
Szczerze mówiąc to nie licząc braku gniazda jack, HTC U11 jest jednym z najlepszych telefonów audio na rynku.

HTC U11: aparat
Podobnie jak w przypadku Samsunga, niewiele się zmieniło w zakresie aparatu znajdującego się z tyłu - mimo że HTC U11 posiada nową kamerę główną UltraPixel 3, która jakością jest bardzo zbliżona do S8.
Aparat nadal ma 12-megapikselowy sensor -i oferuje takie dodatki jak optyczna stabilizacja obrazu (OIS) i ultra szybki automatyczny fokus, (przypuszczalnie szybszy niż 0,3 sekundy od HTC 10). Mamy także podwójny aparat z f / 1,7.
HTC oferuje również takie dodatkowe funkcje jak "Instant Snaps", gdzie obraz z kamery jest stale wyostrzony, tak że można nacisnąć spust migawki w dowolnym momencie oraz HDR Boost, który oferuje duży zakres dynamiki bez opóźnienia. Jedyne do czego możemy się przyczepić to czasami bardzo niewielkie opóźnienia przy przetwarzaniu zrobionych zdjęć.
Podczas nagrywania wideo można uzyskać dźwięk 3D za pośrednictwem czterech mikrofonów rozmieszczonych wokół telefonu. Można też skorzystać z funkcji ostrości Acoustic Focus, która nadaje priorytet dla nagrywania dźwięku osoby lub obiektu przybliżonych na filmie.
Podobnie jak HTC U Ultra, przednia strona telefonu wyposażona jest w aparat UltraPixel 16 megapikseli z obiektywem o szerokości 150 stopni i przysłoną f / 2.0.
Funkcja Edge Sense, którą dysponujemy, wydaje się być bardzo przydatna w przypadku obu aparatów, ponieważ można trzymać telefon w naturalny sposób w pionowej lub poziomej i wygodnie robić zdjęcia tylko ściskając smartfon (bez kombinowania z palcami)
Funkcja ta działa dobrze, ale z naszej perspektywy wymaga jeszcze dopracowania jeśli chodzi o oprogramowanie. Smartfon robi zdjęcie gdy użytkownik lekko zwalnia nacisk i w praktyce często oznaczało to lekki ruch urządzenia co powodowało rozmycie. Oczywiście może to być też kwestia wprawy.
Całościowo oceniamy aparat w HTC U11 jako naprawdę najwyższej klasy, co potwierdza zresztą 90 punktów w teście DxO. To najwyżej oceniony aparat w smartfonie w historii DxOMarki.
HTC U11: żywotność baterii
Żywotność baterii to obszar, w którym do znaczącej zmiany potrzebna jest mała rewolucja. Lepsze i bardziej energooszczędne chipy, takie jak Snapdragon 835, pomagają w lepszych wynikach, ale zapomnieć można o czasach, gdy telefon działał na baterii tydzień bez ładowania.
HTC U11 ma średnio 3000mAh pojemności baterii, co oznacza, że jest ona taka sama jak w U Ultra. Bateria ładuje się za pomocą USB-C i obsługuje Quick Charge, który jest dobry, ale jest to wersja 3.0, a nie nowsza 4.0.
Chociaż bateria jest taka sama, HTC twierdzi, że telefon jest o 45 procent lepszy niż w przypadku HTC 10 przy przeglądaniu stron internetowych, a następnie odpowiednio o 30 i 35 procent przy odtwarzaniu muzyki i wideo.
Chociaż w oszczędnym trybie HTC U11 może wytrzymać więcej niż jeden dzień, to jednak rzeczywistość jest taka, jak w przypadku większości smartfonów – urządzenie trzeba ładować codziennie wieczorem lub rano kolejnego dnia (na szczęście długo to nie trwa).
HTC U11 – oprogramowanie i aplikacje
Notka na koniec - HTC U11 korzysta z Android 7.1 Nougat i interfejsu Sense od HTC. Nakładka na Anroida należy do przyjemniejszych dostępnych na rynku. Po pracach nad asystentem głosowym Sense Companion, że HTC zależy by utrzymać się w czołówce jeśli chodzi o użyteczność smarfona i nowe rozwiązania z zakresu obsługi urządzenia. Warto także dodać, że HTC U11 obsługuje Google Assistant i Amazon Alexa.

HTC U11: Dane techniczne
Android Nougat 7.1.1
5.5 Wyświetlacz Quad HD LCD 5
Qualcomm Snapdragon 835
4 GB pamięci RAM
64GB pamięci micro SD do 256GB
Kamera główna 12 megapikseli, f / 1,7 z OIS
16Mp przednia kamera, f / 2.0
Edge Sense
Wi-Fi 802.11ac dwuzakresowe
Bluetooth 4.2
4G LTE Cat16
Nano SIM
GPS
NFC
USB-C 3.1
3000 mAh bateria niewymienna
154 x 76 x 7.9mm
169g
IP67

HTC U11 – ocena końcowa
HTC U11 z całą pewnością zasługuje na miejsce wśród flagowych modeli smartfonów najważniejszych producentów. Urządzenie posiada odpowiednią dla swojej kategorii specyfikację techniczną, a przy tym z pewnością wyróżnia się jaskrawym i przykuwającym wzrok designem. Jak dla nas brak gniazda jack nie jest już czymś niezwykłym – szczególnie z dołączonymi świetnymi słuchawkami HTC i coraz lepszymi słuchawkami dostępnymi na rynku i działającymi na Bluetooth. Miła jest także wodoodporność. Jeśli chodzi o Edge Sense, to na pewno jest przyjemnym dodatkiem, który pewnie ułatwi wielu osobom robienie zdjęć czy szybkie włączanie konkretnych aplikacji – rewolucji w obsłudze smartfona jednak nie przynosi.