Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

Na początku czerwca 2021 r. do sprzedaży trafiły karty graficzne Nvidia GeForce RTX 3070 Ti. Jednak niemałą przeszkodą w odniesieniu przez nie sukcesu była w tamtym okresie zarówno niewystarczająca dostępność, jak i wysoka cena tych jednostek. Obecnie, gdy karty graficzne stale tanieją, wielu z nas zastanawia się, jaki model wybrać. Biorąc pod uwagę, że w naszej platformie testowej również zaszły spore, zmiany postanowiliśmy raz jeszcze sprawdzić wydajność RTX 3070 Ti.

Dziś przyjrzymy się modelowi od INNO3D. Zobaczymy, czy model X3 OC zachwyci nas kulturą pracy systemu chłodzenia i jak producentowi udało się opanować gorący rdzeń Ampere w tak kompaktowej konstrukcji?

INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC

Karta trafiła do nas w dużym, kolorowym kartonowym pudełku. Wewnątrz opakowania, poza samym GPU, producent umieścił dwie kolorowe książeczki - instrukcję instalacji karty graficznej z informacjami o gwarancji oraz notatkę dotyczącą wyboru zasilacza. INNO3D zaleca w przypadku RTX 3070 Ti użycie jednostki o mocy minimum 750 Watów.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Ekran Mini LED, to za mało by mnie przekonać — sprawdziłem Laptopa Asus ROG Flow X16  
Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC otrzymała surowy i jednocześnie stylowy design. Fani LED raczej nie będą zainteresowani kartą, ponieważ ta całkowicie czarna konstrukcja nie została wyposażona w żaden podświetlony element. Karta zajmuje w obudowie zaledwie dwa gniazda rozszerzeń, a jej długość i szerokość wynoszą odpowiednio 300 i 112 mm. Czyni to jednostkę od INNO3D jedną z mniejszych dostępnych na rynku.

Trzy wentylatory o średnicy 90 mm dbają o chłodzenie wszystkich elementów karty. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że na domyślnych ustawieniach nie przekraczają one, nawet pod dużym obciążeniem, prędkości ok. 2100 obr./min. Dodatkowo karta posiada tryb półpasywny. Oznacza to, że gdy temperatura rdzenia jest mniejsza niż 32°C, wentylatory zatrzymują się. Jak łatwo się domyślić, przy obecnych temperaturach, które panują za oknem, nie byliśmy w stanie tego sprawdzić, ale wierzymy producentowi na słowo.

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Konstrukcja radiatora jest również imponująca. Widać, że inżynierom z INNO3D zależało na wykorzystaniu całej dostępnej powierzchni. Projekt wykorzystuje aż pięć rurek cieplnych które przechodzą wzdłuż całej 30 centymetrowej konstrukcji. Chłodzenie odprowadza ciepło nie tylko z układów pamięci VRAM i procesora graficznego, ale również z sekcji zasilania.

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Producent nie zapomniał również o backplate. Ten został wykonany z metalu i - podobnie jak w większości modeli RTX serii 3000 - posiada wycięcia, które umożliwiają jednemu z wentylatorów swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo zostały na nim zastosowane termopady, które wspomagają chłodzenie sekcji zasilania i gorących pamięci GDDR6X.

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Do zasilania karta graficzna wykorzystuje dwa 8-pinowe złącza PCIe. Karta INNO3D posiada limit mocy ograniczony do 290 W. Niestety nie możemy go zwiększyć przez dedykowane oprogramowanie.

Do wyświetlania obrazu RTX 3070 Ti X3 OC jest wyposażony w jeden port HDMI 2.1 i trzy DisplayPort 1.4a

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Płytka drukowana modelu RTX 3070 Ti X3 OC ma bardzo ciekawy kształt. W przeciwieństwie do większości modeli kart graficznych, producent nie zostawił w pełni zabudowanej płytki drukowanej, ale wykonał w niej wycięcia, przez które przechodzi powietrze z jednego z wentylatorów.

Sercem karty graficznej jest procesor graficzny NVIDIA GA104-400-A1. Oznacza to, że karta posiada blokadę LHR, która teoretycznie ogranicza wydajność w przypadku zastosowania jej do wydobycia kryptowalut. Jak wiemy, zabezpieczenie to już jakiś czas temu zostało złamane. Na nasze szczęście na chwilę obecną rynek kryptowalut przeżywa kryzys, więc wydobywanie z wykorzystaniem karty graficznych jest całkowicie nieopłacalne.

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot.Dominik Kujawski/PCWorld.pl

Rdzeń został wykonany w procesie litograficznym 8 nm w fabrykach Samsunga. Zawiera 6144 jednostek cieniujących (CUDA), 96 jednostek ROP i 192 jednostek TMU. Karta posiada 192 rdzenie Tensor, które wspomagają działanie aplikacji wykorzystujących uczenie maszynowe. Sama technologia Nvidii DLSS korzysta właśnie z takiego rozwiązania w celu poprawy jakości wyświetlanego obrazu. Śledzenie promieni w czasie rzeczywistym - Ray Tracing - jest realizowane przez dedykowane 48 rdzeni RT drugiej generacji.

Karta INNO3D posiada 8 GB pamięci GDDR6X. Wszystkie osiem kości mają pojemność 8 Gbit, każda została umieszczona na przedniej stronie PCB. Układy pamięci produkcji Microna zostały zaprojektowane do pracy z efektywną częstotliwością wynoszącą 19 000 MHz.

Sekcja zasilania to jedenastofazowy układ pracujący w konfiguracji 9+2. INNO3D zdecydował się na użycie 50A DrMOS AOZ5332QI od Alpha & Omega Semiconductor w parze z kontrolerem uP9512R, które odpowiadają za dostarczanie zasilania dla rdzenia graficznego. Za zasilanie pamięci GDDR6x odpowiada para układów od uPI M3816N wraz z kontrolerem uP1666Q.

Oprogramowanie, temperatury i podkręcanie

Do zarządzania kartą graficzną producent udostępnia narzędzie o nazwie TuneIT. Program posiada prosty interfejs, wystarczający do "domowego" podkręcania i sterowania systemem chłodzenia. Wszystkie najważniejsze opcje zostały zebrane w głównym oknie programu - u góry suwaki do sterowania częstotliwościami, po prawej stronie - limit poboru mocy (niestety, zablokowany) i temperatury. Pośrodku wykres prezentujący krzywą pracy wentylatorów, a pod nim suwak do ręcznego sterowania wentylatorem. Prawa strona interfejsu przedstawia kilka okienek do monitorowania parametrów karty graficznej.

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wentylatory umieszczone na radiatorze osiągają 50% maksymalnej prędkości obrotowej. Dzięki temu karta graficzna pozostawała cicha i zostaje zagłuszona przez system chłodzenia procesora na naszej platformie testowej. I choć na pierwszy rzut oka osiągane temperatury mogą wydawać się wysokie - 76/86°C (rdzeń / hotspot), a pamięć GDDR6x osiągała ok. 90°C - to należy pamiętać, że testy wykonujemy, gdy temperatura otoczenia wynosi ok 30°C, na otwartym test benchu, bez dodatkowych wentylatorów zapewniający dostęp świeżego powietrza, jak ma to miejsce w klasycznej obudowie. Dodatkowo są to wartości mieszczące się w granicach bezpiecznego poziomu, dzięki czemu karta cały czas utrzymuje wysoki zegar boost - powyżej 1 850 MHz.

Kończąc nasze testy, postanowiliśmy również sprawdzić możliwości przetaktowania karty, korzystając z oprogramowania TuneIT. Nasze obawy w postaci nisko ustawionego limitu mocy, mimo że zgodnego z specyfikacją, były zasadne. Sama Nvidia w modelach Founder udostępnia rdzeniowi aż 315 W mocy. Obojętnie jak mocno staraliśmy się podbić częstotliwość rdzenia, karta blokowała się na zegarach poniżej 2100 MHz i była to granica nie do przejścia. Trochę lepiej spisywały się natomiast pamięci GDDR6x, które były w stanie pracować z 1000 MHz wyższym zegarem.

Mimo tak wysokich podbitych zegarów w 3DMarku, w Port Royal zyskaliśmy zaledwie 600 pkt. Odbiło się to również negatywnie na kulturze pracy chłodzenia, ponieważ zmuszeni byliśmy ustawiając wentylatory na 100%. Biorąc to pod uwagę oraz nasze wcześniejsze testy, które pokazywały nikły przyrost wydajności po OC układów Ampere (2-4%), postanowiliśmy nie sprawdzać karty INNO3D z takimi ustawieniami w każdym tytule.

Platforma testowa

Test INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC – cicha i kompaktowa karta graficzna

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

  • PROCESOR: INTEL CORE i9-12900K
  • PŁYTA GŁÓWNA: GIGABYTE Z690 AORUS PROi
  • RAM: Kingston DDR5 Fury 6000 Mhz CL40
  • DYSK: Patriot P400 1 TB, Kingston Fury Renegade 2 TB
  • ZASILACZ: COOLER MASTER MWE GOLD V2 1050 W
  • CHŁODZENIE: Custom LC 360 mm RAD

Każdy z testów został przeprowadzony trzykrotnie, a na wykresach przedstawiane są średnie uzyskane wartości.

Testy

Przejdźmy teraz do testów 3DMark oraz wyników uzyskanych w grach.

Standardowo nasze testy 3D rozpoczniemy od syntetycznych benchmarków 3DMark. RTX 3070 Ti od Inno3D wypada średnio o 15% słabiej od RTX 3080. Teoretycznie jedynym testem syntetycznym 3DMark niezależnym od procesora jest Port Royal. Sprawdza on również wydajność układów w obliczeniach śledzenia promieni (Ray Tracing). Wyniki z testów Time Spy oraz Fire Strike w ustawieniach Extreme pokazują tylko rezultat osiągany przez samą kartę graficzną - tak zwany “GPU Score”.

Assasin’s Creed Vallhala

Watch Dogs: Legion

Far Cry 5

Counter-Strike: Global Offensive

GTA 5

Shadow of the Tomb Raider

Cyberpunk 2077

Metro Exodus

Marvel's Guardians of the Galaxy

Zgodnie z przewidywaniami INNO3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC zapewnia płynna rozgrywkę w wszystkich testowanych przez nas tytułach zarówno w rozdzielczości 1080p, jak i 1440p. Co prawda w grach, w których liczymy na włączoną opcje RayTracingu należy wspomagać się takimi technologiami jak DLSS, ale nie doświadczymy z tego względu żadnych niedogodności. Gdyby nie nisko ustawiony limit mocy, osiągi karty byłyby pewnie jeszcze lepsze.

Podsumowanie

Testowana karta Inno3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC na pewno wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku modeli GeForce RTX 3070 Ti. Konstrukcja ta charakteryzuje się unikalnym, kompaktowym systemem chłodzenia i całkowitym brakiem podświetlenia. Idealnie sprawdzi się w małych obudowach, w tym w zestawach SFF opartych o płyty ITX. Mimo niewielkich rozmiarów układ chłodzenia doskonale radzi sobie z powierzonym zadaniem - ani procesor graficzny, ani pamięć wideo, ani podsystem zasilania się nie przegrzewają. Dodatkowo zachwycają pod względem kultury pracy.

Na podstawie wyników testów możemy śmiało stwierdzić, że Inno3D GeForce RTX 3070 Ti X3 OC może być ciekawą opcją do zakupu, jeśli potrzebujemy układu o wysokiej wydajności, niskiego poziomu hałasu i stylowego designu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: