Test LG G6
-
- PC World,
- 11.07.2017, godz. 19:20
LG G6 robi świetnie wrażenie. Czy to jednak wystarczy żeby przebić się wśród mocnej konkurencji? Testujemy LG G6 i odpowiadamy czy warto zainteresować się najmocniejszym smartfonem LG na ten rok.
LG G6 pojawił się w decydującym momencie dla firmy LG. Firma sporo straciła na rozczarowującej sprzedaży G5 i V20, a jej nowy smartfon to śmiały krok w stronę odzyskania części tortu w tej kategorii sprzętu. Efekt nam się bardzo podoba - LG G6 to jeden z pewnością jeden z najlepszych smartfonów, jaki pojawił się w sprzedaży w 2017 roku. Warto też pamiętać, że firma zapowiedziała już model „Plus” smartfona.
LG G6 – cena i dostępność
LG G6 dostępny jest w Polsce w cenie około 2800 zł na wolnym rynku. To mniej niż konkurencyjne Samsung Galaxy S8, OnePlus 5 czy HTC U11.

LG G6 – wyświetlacz i budowa
Kluczowym elementem nowego smartfona jest wyświetlacz FullVision, który wyróżnia się niespotykanymi proporcjami boków 18:9. Jest on zaokrąglony w rogach, co zapobiegać ma m.in. uszkodzeniu , gdy smartfon spadnie i uderzy kantem o ziemię. Pozostałe cechy panelu to 5,7-calowa przekątna, rozdzielczość 2880 x 1440 pikseli Quad HD (gęstość: 565 ppi), technologia IPS LCD i ochrona szkłem Gorilla Glass 5. W trakcie korzystania ekran można podzielić na dwa kwadraty, dzięki czemu bardziej wygodnie można korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie.
Przyjemnym dodatkiem jest fakt, że LG G6 dostarczany jest z zestawem gier, które pokazują prawdziwe możliwości nowatorskiego wyświetlacza. Ich lista przedstawia się następująco: Temple Run 2, Spiderman Unlimited, Cookie Jam, Genies & Gems, SimCity BuildIt i Crossy Road.
Obudowa LG G6 została wykonana z metalowej ramki oraz dwóch tafli szkła (przód i tył). Może się pochwalić spełnieniem standardu IP68 i militarnego standardu 810G. Smartfon jest nie tylko wodo- i pyłoszczelny, ale odporny na uderzenia, wstrząsy i wysokie temperatury. Otrzymujemy więc do rąk urządzenie, które łączy elegancki design z ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. To naprawdę coś!
Jeśli chodzi o pozostałe elementy konstrukcyjne, to LG G6 wyposażony został w port USB-C oraz port słuchawkowy jack. LG G6 w standardowej wersji wyposażone jest w 4GB RAM. Urządzenie na rynek europejski i amerykański ma także 32GB pamięci dyskowej, a na rynek koreański – 64GB. Obie wersje obsługują także microSD aż do 2TB (!). Ciekawostką jest, że LG G6 został zbudowany przy wykorzystaniu systemu opartego na miedzianych rurkach cieplnych, które mają zapewnić, że temperatura pracy procesora zostanie obniżona o 5-10%. To szalenie istotne w przypadku osób, które potrafią mocno obciążać smartfon przez długi czas (np. grając).
Całościowo oceniamy konstrukcję LG G6 bardzo dobrze – na początku ma się wrażenie, że jest to standardowy smartfon z górnej półki, ale w trakcie korzystania można szybko przekonać się, że to znacznie więcej – dobry i użyteczny design w eleganckiej obudowie.
Jeśli już jednak wspominamy o brakach spowodowanych uwarunkowaniami regionalnymi, to marketingowi LG należy się jednak mały wyrzut – amerykańska wersja LG G6 (w przeciwieństwie do europejskiej i koreańskiej) wyposażona jest w możliwość ładowania bezprzewodowego. Koreańska z kolei – w świetny przetwornik Hi-Fi Quad DAC bardzo poprawiający audio. W Korei dostępna jest też wersja dual-SIM smartfona. Nie są to krytyczne funkcje, ale wiedza o tym, że gdzieś daleko jest LG G6 z tymi dodatkami powoduje małą frustrację. Na pocieszenie – wszystkie wersje obsługują Dolby Vision i HDR 10.
LG G6 oferuje usługę Google Assistant (wcześniej oferowały to jedynie modele Pixel od Google), które zintegrowane zostały z aplikacjami producenta. Niestety obecnie język polski nie jest wspierany, lecz z czasem, mam nadzieję, się to zmieni.
LG G6 – procesor, specyfikacja, benchmarki
W mediach technologicznych LG G6 zebrał sporo głosów narzekania ze względu na specyfikację. Koronnym argumentem malkontentów jest zastosowany Snapdragon 821 zamiast 835 jak w nowych smartfonach typu Samsung Galaxy S8. Sprawdziliśmy jak ta decyzja LG przełożyła się na praktykę.
821 to trzecia generacja Snapdragon i choć na rynku dostępny jest nowszy układ 835, to według LG lepiej było zostawić starszy chip, ale dobrze go zoptymalizować.
W praktyce G6 bardzo dobrze radzi sobie z dość ciężką pracą wielozadaniową. Przeskakiwaliśmy między grami, strumieniami wideo, Spotify, edycją dokumentów i innymi, a telefon praktycznie nie łapał żadnych opóźnień. Bardzo sporadycznie w aplikacjach (na przykład Spotify) zauważyliśmy niewielkie opóźnienia w tworzeniu albumów podczas przełączania utworów, ale usługi strumieniowe często generują ten sam „problem” nawet na wysokiej klasy telefonach.
Nie wyobrażamy sobie nikogo, kto mógłby skarżyć się na wyniki G6 jeśli chodzi o płynność działania. Poniżej przestawiamy porównanie z wciąż popularnymi czołowymi smartfonami z benchmarków.

LG G6 - aparat
LG G6 korzysta z podwójnego aparatu zbudowanego w oparciu o dwie matryce 13 MP. Jeden z aparatów - standardowy - ma obiektyw o kącie widzenia 71 stopni, natomiast drugi korzysta z szerokokątnego obiektywu (125 stopni).
Ten pierwszy oferuje dodatkowo optyczną stabilizację obrazu i większą jasność (f/1,8 kontra f/2,4). Z przodu smartfona umieszczono aparat 5 MP z obiektywem o 100-stopniowym kącie widzenia.

Jakoś zdjęć jest naprawdę świetna, a w połączeniu z przepięknym ekranem aż przyjemnie jest bawić się w robienie zdjęć i ustawienie różnego rodzaju kompozycji.
LG wyposażyło aparat także w różne dodatkowe opcje związane z zabawą zdjęciami, tzn. tryby Snap, Grid, Guide czy Match.
LG G6 – bateria
LG G6 tak jak smartfony z wyższej półki wyposażony jest w baterię 3,300mAh (to nawet odrobinę większa pojemność niż standardowe 3,000mAh). Smartfon można dość standardowo użytkować intensywnie jeden dzień lub ewentualnie ładować następnego dnia z samego rana.

LG G6 – ocena końcowa
LG G6 to niewątpliwie wspaniały smartfon. Design oparty na szkle i metalu połączony z ogromnym wyświetlaczem 18:9 jest imponujący, do tego wzbogacony o ulepszone oprogramowanie. Jest to bardziej wyrafinowany smartfon niż G4 i G5 i powinien być atrakcyjny dla szerszej publiczności - nawet jeśli jego cechy nie są takie same na całym świecie. LG udało się bez wielkiego marketingowego szumu zbudować dojrzały telefon, który znacznie zyskuje w trakcie użytkowania.
LG G6 – specyfikacja
Android Nougat 7.0
5.7-calowy 18: 9 2880x1440 wyświetlacz Quad HD, 565ppi
Procesor Qualcomm Snapdragon 821
Grafika Adreno 530
4 GB pamięci RAM
32/64 GB pamięci (zależne od regionu)
13Mp podwójne soczewki tylne, lampa błyskowa o standardowej szerokości (F2.4, 125 °) / 13MP OIS 2.0 (F1.8, 71 °)
5-megapikselowa kamera, szeroka (F2.2 / 100 °)
802.11 a / b / g / n / ac Wi-Fi
Bluetooth 5.0
4G LTE
Nano SIM (Dual SIM w niektórych regionach)
GPS
NFC
Quad DAC Hi-Fi (tylko w Korei)
3.300mAh akumulator niewymienny
Bezprzewodowe ładowanie (tylko w USA)
Qualcomm Quick Charge 3.0
Wodoodporność IP68
148,9 x 71,9 x 7,9 mm