Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini

Na konsolę Nintendo Switch trzeba jeszcze trochę poczekać, ale Nintendo osładza ten czas, sprzedając NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini – pudełko pełne nostalgii za ok. 400 zł. Czy warto kupić tę perełkę? Oto nietypowy test wyjątkowego urządzenia – NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini.

W skrócie:

Chociaż NES Classic ma wady (głównie śmiesznie krótki kabel kontrolera), to jest małym pudełkiem radości, które przyniesie sporo śmiechu i zabawy starszym graczom.

NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini: dostępność i cena

Zacznijmy od tego, że konsola oficjalnie nazywa się NES Classic Mini (to wersja mini wydanej w latach 80. konsoli do gier od Nintendo), ale większość osób nazywa ją po prostu NES Classic lub NES Classic Edition.

Cena konsoli NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini wynosi ok. 60 dol. (w Polsce ok. 300 zł). Za każdy dodatkowy pad trzeba dopłacić 10 dol. (ok. 30–40 zł). Konsola w wersji podstawowej wyposażona jest w 30 preinstalowanych gier (o tym dalej), co pomijając hardware, daje ok. 10 zł za grę. To całkiem niezły wynik, biorąc pod uwagę, że gry retro w sklepach internetowych kosztują więcej (np. w oficjalnym sklepie Nintendo).

Zobacz również:

  • Nintendo Switch OLED - gdzie kupić najtaniej? Najlepsze oferty i promocje w polskich sklepach

Problem w tym, że produkt nie jest już dostępny na rynku (został wyprzedany w zaledwie kilka dni), a jedyne dostępne egzemplarze można złowić na aukcjach internetowych w cenie 400–600 zł. Sklepy internetowe też szybko zauważyły popularność konsoli i rodzima cena za urządzenia nawet w momencie dostępności wynosiła ponad 400 zł.

Tutaj pocieszenie: Nintendo zauważyło nieprzewidywany skok zainteresowania konsolą i zapowiedziało, że zapewni nowe dostawy sprzętu w grudniu 2016 i styczniu 2017 r., także trzymajcie rękę na pulsie.

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini: design i budowa

Wiedzieliśmy, że konsola NES Classic jest mała, ale wyjęcie jej z pudełka wciąż oznacza szok. To malutkie pudełko dosłownie mieści się w dłoni, także nie trzeba się przejmować, że zajmie miejsce innej konsoli w salonie.

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini

Design jest bardzo prosty i w większości wiernie nawiązuje do starej wersji. Prawdziwych fanów starszych urządzeń może co najwyżej lekko zmartwić fakt, że nie ma tutaj slotu na kartridże z grami oraz pokrywki.

Na froncie konsoli znajdują się dwa przyciski – power oraz reset – plus sloty na kontrolery. Tył jest już bardziej nowoczesny i można tu znaleźć wyjście Micro-USB i HDMI.

Jak wspomnieliśmy, konsola jest bardzo mała, możecie ją położyć dosłownie wszędzie. Waga też jest niska (173 gramy), nie ma problemu z zabraniem jej w dowolne miejsce. Z drugiej strony konsola jest bardzo czuła na ruch i często można już przesunąć poruszeniem padów czy kabla HDMI.

Kontrolery mają design prawie identyczny z oryginałem – ze swoim podłużnym kształtem i szeregiem przycisków. Szczerze mówiąc, kontrolery są największą bolączką i problemem tej konsoli – kabel, który łączy je z pudełkiem, ma tylko 75 cm, także trzeba siedzieć bardzo blisko ekranu TV albo mocniej wysunąć konsolę, co z kolei oznacza dłuższy kabel zasilania i HDMI. Ktokolwiek to wymyślił, popsuł sprawę.

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini: wydajność i gry

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini
NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini – lista gier

Balloon Fight

BUBBLE BOBBLE

Castlevania

Castlevania II: Simon’s Quest

Donkey Kong

Donkey Kong Jr.

DOUBLE DRAGON II: THE REVENGE

Dr. Mario

Excitebike

FINAL FANTASY

Galaga

GHOSTS‘N GOBLINS

GRADIUS

Ice Climber

Kid Icarus

Kirby’s Adventure

Mario Bros.

MEGA MAN 2

Metroid

NINJA GAIDEN

PAC-MAN

Punch-Out!! Featuring Mr. Dream

StarTropics

SUPER C

Super Mario Bros.

Super Mario Bros. 2

Super Mario Bros. 3

Tecmo Bowl

The Legend of Zelda

Zelda II: The Adventure of Link

Ustawianie NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini jest banalnie proste, i to akurat przyjemna odmiana, bo nigdy nie doświadczycie tutaj żadnego pobierania aktualizacji czy zakładania profilu przed rozpoczęciem zabawy.

Wystarczy podłączyć kabel HDMI oraz Micro-USB do telewizora i przycisnąć power – voilà! – można zacząć zabawę. Warto wspomnieć, że choć kabel jest w pudełku z konsolą, to adapter już nie – na szczęście jednak większość nowych TV ma porty USB.

Po uruchomieniu NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini wybierasz język i doznajesz uderzenia nostalgii. Uwierzcie, nawet jeśli należycie do młodszego pokolenia, to uczucie jest podobne, aż trudno opisać.

Menu jest ułożone w sposób łatwy do przyswojenia, chociaż istnieją pewne komplikacje przy zapisywaniu gier, o czym napiszemy wkrótce. Na środku ekrany znajduje się horyzontalne menu ze wszystkimi grami, które posegregować na różne sposoby – alfabetycznie, po dacie premiery itd. – przyciskając odpowiedni guzik.

W górnym menu znajdują się różne ustawienia tak jak format wyświetlania – całość w stylu retro i z dbałością o detale. Trochę jednak wstyd, że jedyna dostępna instrukcja dostarczana jest w postaci kodu QR z linkiem do strony internetowej.

A teraz najlepsze!

Zanim zaczniesz grę, możesz wybrać jeden z trzech trybów wyświetlania grafiki:

Pixel Perfect – widzisz gry w kwadratowych pikselach, zgodnie z tym jak były projektowane.

4:3 – oryginalny wygląd z konsoli NES, ale rozciągnięty horyzontalnie.

CRT – dodaje filtr, który sprawia, że gra wygląda jak na starym TV (linie itd.).

Uruchomienie gry jest natychmiastowe i bez opóźnień (podobnie jak korzystanie z konsoli w ogóle).

Uruchomienie gry jest natychmiastowe i bez opóźnień (podobnie jak korzystanie z konsoli w ogóle).

W zasadzie najtrudniejszym wyborem, przez którym staje użytkownik, jest „w co ja mam, do diabła, zagrać?”. Mając do dyspozycji 30 klasycznych gier, wybór jest trudny, zwłaszcza że część tytułów starsi gracze będą kojarzyć od razu, a część będzie dla nich całkowicie nowa.

Oczywistym wyborem są wszystkie cztery rodzaje Mario oraz Balloon Fight, Pac Man, Excitebike, Donkey Kong, Kirby’s Adventure, The Legend of Zelda i wiele innych. Wybór należy do ciebie, ale musimy przyznać, że lista została dobrana bardzo dobrze i daje solidny zastrzyk rozrywki.

Na konsoli nie ma zbyt wielu tytułów dla dwóch graczy, a te, które są, oznaczają raczej ruchy w systemie turowym. Mimo wszystko warto zaopatrzyć się w drugi kontroler (ten działa też dla Wii i Wii U w przypadku gier z Konsoli Wirtualnej, gry podłączysz do Wii Remote’a). Możesz również wykorzystać Classic Controller lub Classic Controller Pro do Wii.

Choć zabrzmi to dziwnie, piękno konsoli NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini leży w… przycisku reset. Koniec z graniem na konsoli z nadzieją, że nikt nie zakłóci ci spokoju w najważniejszym momencie rozgrywki i nie będziesz musiał przechodzić jakiegoś fragmentu od nowa. Tutaj po wciśnięciu „reset” konsola wychodzi automatycznie do głównego ekranu konsoli, gdzie wystarczy w małym okienku pop-up potwierdzić, że zapisujesz grę w danym miejscu na planszy. Możesz do tego miejsca wrócić w dowolnej chwili później. Rozwiązanie jest świetne, choć mankamentem jest to, że aby zapisać grę, trzeba za każdym razem klikać reset, a potem przycisk „w dół” na padzie, a dalej „A” (zapisz) lub znowu „w dół” i „A”.

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini: werdykt

Chociaż NES Classic ma wady (głównie śmiesznie krótki kabel kontrolera), to jest małym pudełkiem radości, które przyniesie sporo śmiechu i zabawy starszym graczom. Konsola doskonale nadaje się na prezent dla osoby powyżej 20 roku życia (szczególnie 30+) albo dla pasjonatów gier retro lub geeków. Młodsi gracze mogą być trochę rozczarowani, bo smartfony czy tablety oferują bardzo dużo oprogramowania wypełnionego nowoczesną grafiką. Z drugiej strony klasyczne hity są tak grywalne, że doskonale nadrabiają mechaniką.

Test NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini

NES Classic Edition | Nintendo Classic Mini – zawartość zestawu:

  • Nintendo Classic Mini: NES Controller (Kontroler)
  • Zestaw 30 preinstalowanych gier
  • Kabel USB
  • Kabel HDMI

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: