Test Sony PlayStation 4 Pro - aktualnie najlepsza konsola na rynku

Co sprawia, że PlayStation 4 Pro jest tak wyjątkowa i dlaczego jest droższa od standardowej konsoli? Spędziliśmy trochę w świecie 4K renderowanym przez PS4 Pro Sony i oto nasze wnioski.

W skrócie:

Test PlayStation 4 Pro| PS4 Pro: poprawione tekstury, 4K i wyższa liczba klatek na sekundę sprawiają, że Sony PS4 Pro to najlepsza konsola dostępnie w tym momencie na rynku.

Test PlayStation 4 Pro| PS4 Pro

PS4 oprócz prezentowania lepszej grafiki w dostępnych już na rynku grach (wybranych) to pierwsza konsola, która wprowadza użytkownika w świat 4K. W dodatku poprawia też doświadczenia związane z PlayStation VR. Czy jest to warte wydania dodatkowo ponad 150–200 zł w stosunku do wersji podstawowej? Spędziliśmy trochę czasu z Sony PS4 Pro i oto nasze przemyślenia.

Test PlayStation 4 Pro | Test PS4 Pro: design i budowa

Zanim przejdziemy do ulepszeń graficznych oferowanych przez PS4 Pro, przedyskutujmy najpierw projekt i budowę konsoli. Pierwszą rzeczą, jaką można zauważyć, jest zmiana designu w porównaniu z wersją „zwykłą” – Sony zdecydowała się odejść od kątowej konstrukcji modelu bazowego i zaprojektować urządzenie bliższe wersji PS4 Slim (PS4 UH-2000), z zaokrąglonymi krawędziami, które oznaczają bardziej elegancki wygląd. Konsola jest o 20 mm szersza od modelu bazowego i mierzy 295 x 55 x 327 mm w porównaniu z 275 x 53 x 305 mm, pomimo to nie jest dużo wyższa, nawet uwzględniając dodatkową „warstwę” w konstrukcji. Jest jednak odczuwalnie cięższa i waży 3,3 kg.

Zobacz również:

  • E3 2023 anulowane, ale czy to źle? Te 5 wydarzeń sprawi, że zapomnisz o kultowych targach dla graczy
Test Sony PlayStation 4 Pro - aktualnie najlepsza konsola na rynku

Nie chodzi tutaj tylko o duże zmiany w budowie konsoli, w końcu kilka ciekawych rzeczy pojawiło się w szczegółach. Jednym z takich udoskonaleń jest wykorzystanie symboli PlayStation (kwadrat, koło, krzyż i trójkąt) jako podstawek na dole konsoli. Przycisk wysuwania jest obecnie fizyczny (a nie jeden dotykowy), niwelując jakiekolwiek przypadkowe problemy z wysuwaniem płyty. Choć nie są to zmiany przełomowe, to stanowią świetne przykłady dbałości o szczegóły ze strony Sony.

Porty

W odniesieniu do portów Pro PS4 jest prawie identyczna w stosunku do standardowego PS4, oprócz jednego portu USB 3.0 umieszczonego dodatkowo na tylnej stronie urządzenia. To rozwiązanie powinno się przydać dla osób, które chcą kupić zestaw słuchawkowy PlayStation VR, które wymaga portu USB do działania.

Dla audiofilów i użytkowników systemów kina domowego Pro PS4 posiada optyczne wyjście audio. Choć może się to wydawać standardowe, warto zwrócić uwagę, że o ile zostało ono umiejscowione w bazowej konsoli PS4, to nie jest oferowane na nowej smukłej PS4Slim. Port HDMI także został uaktualniony z HDMI 1.4 do HDMI 2.0, aby umożliwić wyjście 4K, ale wrócimy do tego bardziej szczegółowo poniżej.

Test Sony PlayStation 4 Pro - aktualnie najlepsza konsola na rynku

Nowy kontroler DualShock 4

Wraz z przeprojektowanym PS4 Pro pojawia się nowy DualShock 4. Jednak w przeciwieństwie do konsoli, w kontrolerze zmiana jest kosmetyczna. W rzeczywistości jedyną różnicą jest dodanie na środkowym panelu dotykowym świecącego paska.

Wiele gier na PlayStation 4 korzysta z tego świecącego dodatku, by dodatkowo sygnalizować graczom, co dzieje się w grze – przykładowo w trakcie pościgu policyjnego w GTA 5 światełko mieni się na czerwono i niebiesko. Inne gry z kolei wyświetlają czerwone światło, gdy gracz zostanie zabity lub mocno zraniony. Problemem jest tylko to, że pasek jest lekko odwrócony od kontrolera, także większość graczy możne łatwo przegapić te monity. Zresztą kto wpatrywałby się w kontroler, mając na ekranie TV ostry jak żyletka obraz w 4K pełen fajerwerków graficznych?

Test PlayStation 4 Pro | Test PS4 Pro: cechy i wydajność

PS4 Pro została opisany jako konsola oferująca doznania „premium" w porównaniu do innych konsol. Co w takim razie może zrobić, czego nie mogą zrobić inne? Głównym argumentem jest to, że PS4 Pro obsługuje wyjście 4K, czyli to, które mają 4K TV. Efekt? Wspaniały. Szczegóły poniżej.

PS4 Pro specyfikacja

Sercem PS4 Pro jest 8-rdzeniowy procesor AMD Jaguar x86 64, ten sam co w bazowej PS4. W wersji Pro można zanotować jednak 30-proc. wzrost szybkości zegara, począwszy od 1,6 GHz do 2,1 GHz. Wydaje się, że to dużo, jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła w GPU, gdzie moc została podwojona, a szybkość zegara wzrosła z 800 MHz do 911 MHz.

Ogólnie rzecz biorąc, GPU wzrosła z 1,84 do 4,2 TFLOP w porównaniu do konsoli bazowej – bardzo duży skok potrzebny, aby zapewnić użytkownikom 4K właściwą jakość rozgrywki. W konsoli jest też dodatkowe 1 GB pamięci RAM DDR3. Może być używane tylko przez aplikacje, które nie są grami, umożliwiając z kolei użycie szybszego GDDR5 RAM wyłącznie po to, by poprawić płynność gier.

Pamięć wewnętrzna została poprawiona w porównaniu do konsoli PS4 – 1TB to standard przy PS4 Pro. Warto podkreślić, że jednak to wciąż HDD, a nie SSD, także nie jest to najszybszy „mózg” w historii. Plus jest taki, że ten element można dość łatwo wymienić, gdy użytkownik potrzebuje czegoś lepszego.

Wraz z wyjściem 4K, PS4 Pro oferuje funkcje HDR, ale tylko w przypadku telewizorów, które obsługują ten format. Jednak warto wspomnieć, że Sony dodało tę funkcję do wszystkich modeli konsol poprzez aktualizację oprogramowania, nie jest to cecha specyficzna dla PS4 Pro.

Test PlayStation 4 Pro | Test PS4 Pro: gry

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego opisu mocy graficznej konsoli, warto zauważyć, że nie wszystkie z obecnych na rynku 700 + tytułów będzie mogło od razu z niej korzystać. Jest to temat otwarty dla twórców gier, którzy dostaną teraz możliwość poprawienia swojego oprogramowania o wysokiej jakości tekstury, wyższą rozdzielczość i lepszą szybkość klatek. Dopóki nie zostaną wprowadzone stosowne zmiany i aktualizacje ze wsparciem dla PS4 Pro, gry będą wyglądały dokładnie tak samo jak na klasycznym PS4. Warto nadmienić, że obecnie na rynku znajduje się ponad 50 wspierających nowe rozwiązania gier.

Jak zatem to jest odpalić grę wspieraną natywnie przez PS4-Pro, taką jak Call of Duty: Infinite Warfare lub Uncharted 4? Mówiąc krótko, oszałamiająco. Rozdzielczość została znacznie zwiększona (proces tzw. skalowania szachownicowego do 2160p), a tekstury wyglądają na znacznie wyraźniejsze, szczególnie na TV 4K. Znacznie płynniejsze są także przejścia kolejnych klatek i choć wciąż można okazjonalnie spotkać spadki FPSów, to są to raczej momenty sporadyczne i występują znacznie rzadziej niż w przypadku innych konsol. Miłym akcentem jest także rozciągnięcie w 4K ekranu głównego PlayStation, dzięki czemu zyskuje on na przejrzystości. Sumując, różnica naprawdę robi wrażenie od pierwszej sekundy.

Trzeba dodać, że nie wszyscy deweloperzy zdecydowali się podnieść rozdzielczość swoich tytułów do 4K. W InFAMOUS: First Light dla przykładu PS4 Pro zmienia skalowanie z 1080p na 1800p i poprawia wygładzanie krawędzi (anti-aliasing). Efekt jest także genialny.

Inne gry dają użytkownikowi wybór. W Rise of the TombRaider przykładowo możesz grać w 4K, ale przy 30fps. Możesz też wybrać 1080p/30fps o podwyższonym poziomie detali lub 1080p przy 60fps.

Świetny opis tego jak działa 4K w PlayStation 4 Pro w przypadku telewizorów Full HD można znaleźć na YouTube (film poniżej). Warto dodać, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej gdy podłączycie PS4 Pro do telewizora 4k

Media w 4K

Gry nie są jedynym powodem, dla którego warto zastanowić się nad Ps4 Pro z 4K. W końcu 4K oferują już także Netflix czy YouTube. Tutaj Sony radzi sobie całkiem dobrze i deklaruje, że widzi przyszłość w obsłudze serwisów oferujących wideo przesyłane strumieniowo.

Niestety, oznacza to także odejście od nośników fizycznych. Sony nie zdecydowało się na wprowadzenie do konsoli Blu-Ray UHD, tak jak zrobił to Microsoft w Xbox One S, także jeśli posiadacie kolekcję Blu-Ray UHD, konsola może nie być najlepszym rozwiązaniem.

PlayStation VR

Oprócz poprawy gier na PS4, PS4 Pro poprawia także doświadczenia płynące z gier przeznaczonych dla PlayStation VR. Choć udaje się w tym zakresie tak bardzo podnieść rozdzielczości, deweloperzy mogą teraz poprawić w swoich produktach tekstury, oświetlenie i wiele innych detali, które sprawią, że zabawa w PSVR będzie znacznie przyjemniejsza.

Test Sony PlayStation 4 Pro - aktualnie najlepsza konsola na rynku

Testowaliśmy PlayStation VR podłączone do PS4 Pro i byliśmy po prostu zachwyceni rezultatami: krawędzie wyglądały na mniej postrzępione, tekst był wyraźniejszy i wszystko wyglądało trochę bardziej realne. Doświadczenie było tak prawdziwe, że w pewnym momencie oparliśmy się o wirtualny stół i o mało nie zlecieliśmy z krzesła :)

Pewnym mankamentem jest to, że tak jak w przypadku pozostałych 700 tytułów na PS4, tak i tutaj gry na PSVR nie są automatycznie podrasowane. Deweloperzy tutaj także muszą popracować nad aktualizacjami i zaoferować użytkownikom nowe doświadczenia. Warto spamować ich e-mailami – jeśli macie ulubiony tytuł na PSVR, to zapewniamy, że po aktualizacji deweloperskiej uwzględniającej możliwości PS4 Pro będzie znacznie przyjemniej.

PS4 Pro vs PS4 Slim

Osoba kupująca PlayStation 4 ma w tym momencie do wyboru dwie opcje: PS4 Slim lub PS4 Pro (chyba że „bazowe” PS4, ale to odradzamy). Wiele różnic pomiędzy PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro wyjaśniliśmy w samym teście PS4 Pro. Poniżej przedstawiamy tabelkę z porównaniem specyfikacji obu konsol. Nasz wniosek w kilku słowach: jeśli kupujecie nową konsolę, to tylko PS4 Pro (a potem TV 4K), jeśli z kolei macie już PS4, to wymiana na Pro ma sens tylko wtedy, gdy macie też TV 4K.

Test Sony PlayStation 4 Pro - aktualnie najlepsza konsola na rynku

PlayStation 4 Pro – werdykt

Komputery PC były zawsze postrzegane jako najlepsza opcja dla osób, które szukały rozgrywki w grach na najwyższym możliwym poziomie. Wraz z premierą PS4 Pro przestało to być prawdą. Dzięki PS4 Pro w cenie peceta ze średniej półki cenowej (to tylko 1800 zł!) otrzymuje się dostęp do wysokiej jakości tekstur, rozdzielczości 4K i ogólnie rzecz mówiąc, rozrywki na najwyższym poziomie.

Jasne, malkontenci wciąż powiedzą, że potężny pecet i gry dozbrojone w kilkanaście modyfikacji graficznych zrobią lepszy efekt, ale dla większości graczy PS4 Pro dostarczy aż nadto wrażeń. Dodajmy do tego rosnącą bazę gier aktualizowanych na bieżąco o funkcje skalowania do 4K i bazę multimediów strumieniowanych w 4K, PlayStation VR i otrzymujemy najlepszą konsolę do gier na rynku nawet bez odtwarzacza Blu-Ray UHD.