Test Sony Xperia XZ Premium

Sony lubi być pod wieloma względami pierwszy, a jego nowy flagowiec nie jest tu wyjątkiem. Poniżej prezentujemy recenzję najnowszej Xperii XZ Premium z ekranem HDR 4K, aparatem Motion Eye i Snapdragonem 835. Podczas MWC 2017 wiele firm zaprezentowało swoje flagowce, w tym także Sony. Możliwe, że niektórzy z Was ciągle jeszcze myślą o Xperii Z6, a już macie nowy obiekt westchnień: Xperię XZ Premium. Ponieważ między premierami Xperii XZ i XZ Premium nie minął nawet rok, pojawiło się pytanie, czy jest to telefon drugiej generacji, czy po prostu trochę bardziej udoskonalona wersja (jak np. w przypadku iPhone’a 7 i iPhone 7 Plus). Niemniej jednak, na pewno jest to flagowiec firmy na rok 2017.

W skrócie:

Sony Xperia XZ Premium to zachwycający smartfon, zarówno pod względem designu, jak i pracy. Lustrzana obudowa nie sprawdzi się u każdego, głównie ze względu na pojawiające się smugi i odciski palców, jednak na pewno zapewnia stylowy wygląd.

Wyświetlacz 4K HDR jest naprawdę fantastyczny, kolory jasne i żywe, a zdjęcia wykonane w trybie Motion Eye wyglądają na nim niesamowicie. Aparat zasługuje na bardzo wysoką ocenę, jednak musimy pamiętać, że nie działał aż tak dobrze w gorszym oświetleniu, a jego tryb slow motion wymaga kilka udoskonaleń.

Jeśli szukasz pięknie wykonanego smartfonu ze świetnym wyświetlaczem i dobrymi aparatami, a także wyjątkowo długim życiem baterii, Sony Xperia XZ Premium jest bez wątpienia dobrą do rozważenia opcją.

Zalety:

  • Design
  • Aparat

Wady:

  • Lustrzana obudowa

Design i budowa

XZ Premium to większa wersja XZ z ulepszonymi specyfikacjami. Podobnie jak inne smartfony od Sony, ten również posiada tzw. design „Loop Surface”, który ma czynić z XZ Premium jednolitą, szklaną bryłę.

Niestety, telefon nie jest aż tak gładki i jednolity, jak chciałby tego Sony – pomiędzy ekranem, a obudową, a także między bokami i górną częścią ciągle znajdziemy niewielką szczelinę, nie jest ona jednak na tyle duża, by była widoczna cały czas.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]

Krawędzie urządzenia są zaokrąglone, co sprawia, że bardzo wygodnie układa się w dłoni, co przy smartfonie z 5.5-calowym wyświetlaczem jest dość istotną kwestią. Bardzo podoba nam się też skośnie ścięte góra i dół urządzenia, które dodają mu jeszcze bardziej stylowego wyglądu.

Telefon jest 0.2 mm cieńszy (ma 7.9 mm) niż standardowy XZ, jednak nieco cięższy (195g), co jest jednak związane głównie z większym ekranem i pojemniejszą baterią.

XZ Premium posiada stopień ochrony IP68, co pozwala mu konkurować z takimi rywalami jak Samsung Galaxy S8 i iPhone 7. Poza tym, model posiada również 3.5-milimetrowe wejście na słuchawki mini jack.

Sony Xperia XZ dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: Deepsea Black i Luminous Chrome; obie świetnie odbijają światło, ale mogą też przez to dość szybko się pobrudzić. Lustrzana obudowa mimo to jest naprawdę zachwycająca i wyróżnia XZ Premium spośród innych metalicznych smartfonów (jednak tylko, kiedy jest absolutnie czysta, a taki stan nie jest zbyt łatwy w utrzymaniu).

Jeśli te dwie wersje kolorystyczne nie przypadły Ci do gustu, Sony ogłosił jeszcze jedną dodatkową, mianowicie różową.

Po boku urządzenia znajdziemy dwa przyciski: aparat i przycisk zasilania. Drugi z nich jest nieco wgłębiony w obudowę, dzięki czemu łatwo go zlokalizować za pomocą dotyku, a poza tym skrywa pewien sekret: skaner linii papilarnych. Sprawia to, że odblokowywanie telefonu to jednocześnie włączanie ekranu. Proces jest dzięki temu bardzo szybki, chociaż musimy przyznać, że jednocześnie trochę niewygodny.

Wyświetlacz

Jednym z elementów, które XZ Premium pożyczył sobie od Z5 Premium, jest 5.5-calowy ekran o rozdzielczości 4K. Dzięki temu jest większy niż standardowy XZ, jednak jest to plusem. Ekran 4K jest naprawdę fantastyczny: kolory są jasne, żywe (dzięki technologii triluminous), a gęstość pikseli to aż 807, dzięki czemu możemy zobaczyć na nim nawet najmniejsze detale.

Ekran Xperii XZ Premium to 4K HDR, który znajdziemy w wielu nowoczesnych telewizorach również od firmy Sony. HDR poprawia nie tylko kolory, ale także kontrast i detale. Jest jednak haczyk: jakością HDR możemy cieszyć się tylko w przypadku niektórych tytułów z Amazon Prime Video, np. The Grand Tour lub The Man in the High Castle.

Czasami mieliśmy nawet wrażenie, że ekran XZ Premium oferuje zbyt intensywny obraz. Przypominamy jednak, że Sony ma w swojej ofercie także modele z delikatniejszym wyświetlaczem.

Bateria i łączność

Mimo plotek, wg których najnowszy procesor Qualcomm miał być zarezerwowany dla Samsunga Galaxy S8, XZ Premium posiada pod swoją obudową właśnie ten model. Poza tym, znajdziemy tam 4GB RAMu i GPU Adreno 540. 10-nm w procesorze Snapdragon 835, lepsze działanie i żywotność baterii sprawiają, że XZ Premium wyróżnia się na tle wcześniejszych generacji.

Smartfon bardzo sprawnie odpowiada na polecenia; nie ma już żadnej przerwy podczas otwierania aplikacji, grania w pożerające dużo energii gry i korzystania z aparatu. Nie udało nam się zaciąć go, nawet gdy bardzo się staraliśmy.

Poza tym, żywotność baterii jest również dużo lepsza: XZ Premium wytrzymał z nami przez cały dzień intensywnego użytkowania: dzwonienia, pisania smsów, korzystania z social media, grania w gry i robienia zdjęć.

Firma twierdzi, że naładowana do 100% bateria 3230mAh powinna starczyć na 2-3 dni. Chociaż nie możemy potwierdzić, że jest to prawda, przyznajemy, że spokojnie wytrzyma ponad 24 godziny.

Telefon posiada 64GB pamięci, a dodatkowo wejście na karty micro-SD, które przyjmuje karty do 256GB.

Inne specyfikacje: skaner linii papilarnych wbudowany w przycisk home po boku urządzenia, USB-C (v3.1), NFC i Bluetooth 4.2.

Działanie i rezultaty benchmarkowe

Zgodnie z wynikami naszego Geekbenach 4, działanie XZ Premium jest bardzo podobne do Galaxy S8, co nie jest zaskakujące, ponieważ oba sprzęty posiadają podobny zestaw układów scalonych.

Xperia uzyskała w testach wyższe wyniki, jednak różnica w działaniu obu modeli jest na tyle niewielka, że przy normalnym użyciu nie da się jej zauważuć. Jak wynika z testów, Xperia XZ jest jednym z najsilniejszych smartfonów dostępnych w tej chwili na rynku.

Poza Geekbench 4, przeprowadziliśmy także serię testów GFXBench, by sprawdzić, jak XZ Premium wypada pod względem graficznym. Jak się okazało, pod tym względem jest również lepsza od Galaxy S8. Uzyskała większość ilość punktów nie tylko w Car Chase (25fps vs 21fps), ale także Manhattan 3.1 (42 fps vs 40 fps); w T-Rexie zdobyła natomiast 60fps.

Ostatnim testem jaki wykonaliśmy był JetStream, w którym mierzy się szybkość domyślnej przeglądarki w smartfonie (w przypadku XZ Premium jest to Google Chrome). Tutaj sprzęt Sony również wypadł dobrze, zdobywając 62,8 (Samsung S8 Plus 56,5), jednak w porównaniu do iPhone’a 7 Plus (168,7) to jednak nie najlepszy wynik.

Aparaty i fotografia

Aparaty są kolejnym aspektem, o który Sony bardzo dba. Rozdzielczość spadła co prawda do 19Mp, jednak firma wprowadziła jednocześnie całkiem ciekawą innowację, mianowicie aparat Motion Eye, który robi niesamowicie szczegółowe zdjęcia i filmy, chociaż ma niestety też swoje wady.

Chociaż, jak wspomnieliśmy, rozdzielczość nieco spadła, piksele są 19% większe niż w przypadku standardowej wersji XZ. A to oznacza, że zdjęcia przy słabym świetle są lepsze niż w przypadku poprzedniego modelu (w ciemności nie wypadają już tak dobrze). Ogólna jakość zdjęć nie jest zła, jednak przy gorszym świetle ciężko jest dostrzec mniejsze detale.

Aspekt, w którym XZ Premium świetnie sobie radzi, to zakres dynamiczny. Jak widzimy na zdjęciu poniżej, smartfon świetnie wyłapał detale w zacienionej części torby, a także w miejscu jasno oświetlonym przez słońce.

Podobnie jest z makrofotografią – XZ Premium potrafi robić bardzo dobre zdjęcia macro o idealnej ostrości dzięki laserowemu autofokusowi. Spójrzmy na zdjęcie stokrotki poniżej: kwiaty są wyraźne, widać nawet najmniejsze szczegóły. Efekt bokeh sprawia, że linie są czyste, a my możemy bez problemu odróżnić pierwszy plan od drugiego.

Kolejną ciekawą funkcją jest tryb Predictive Capture, który wykrywa ruch i robi zdjęcie, zanim jeszcze naciśniemy przycisk – świetna opcja w przypadku zdjęć grupowych czy szybko poruszających się obiektów. Funkcja, co prawda, nie zawsze się aktywuje, ale jeśli już, jest bardzo użyteczna.

Poza tym, XZ Premium posiada specjalny przycisk do aparatu, który działa podobnie jak w aparatach cyfrowych. Wystarczy, że naciśnie się go do połowy, a obraz automatycznie się sfokusuje – jest to zdecydowanie dużo bardziej naturalny i wygodniejszy sposób na robienie zdjęć niż w przypadku innych flagowców.

Kolejną wartą opisania cechą jest tryb Slow Motion.

XZ Premium jest pierwszym telefonem na świecie, który pozwala na nagrywanie filmów w trybie Slow Motion przy 960fps. Chociaż efekt jest naprawdę spektakularny, bardziej podoba nam się sposób działania iPhone’a 7 pod tym względem: możemy na nim nagrać video w bardzo wysokim fps, a następnie wybrać moment, w którym ruch ma być zwolniony.

XZ Premium nagrywa w 960 fps zaledwie przez sekundę i jest uruchamiany na ekranie, więc bardzo ciężko wyczuć, w którym momencie zacznie działać.

Jak widać na poniższym video, jakość jest wyraźnie inna podczas kręcenia w trybie slow motion, a w trybie normalnym: szumy pojawiają się nawet podczas nagrywania w idealnych warunkach oświetleniowych. Nie twierdzimy oczywiście, że sam pomysł i wykonanie nie są imponujące i część użytkowników będzie zadowolona z tej funkcji, jednak my nie jesteśmy do końca przekonani.

XZ Premium pozwala także na nagrywanie filmów w normalnym trybie w 1080p przy 30 lub 60 klatkach na sekundę lub też w 4K przy 30 klatkach na sekundę. Co dziwne, opcja 4K nie znajduje się w ustawieniach obok 1080p i 720p, a jest oddzielnym trybem, który znajduje się wśród filtrów AR, co sprawia, że część użytkowników może nawet nie być świadoma istnienia tej opcji.

Aparat przedni posiada 13 megapikseli i światło f/2, a także 22-milimetrowe, szerokokątne soczewki, który świetnie sprawdzi się przy robieniu selfie i wykonywaniu połączeń video. Wykonane zdjęcia są bardzo wyraźne, czyste i szczegółowe.

Brzegi fotografii również nie są zniekształcone, co jest częstym problemem przy szerokokątnych soczewkach. Jak wiele innych smartfonów, XZ Premium również posiada filtr usuwający na zrobionym selfie możliwe niedoskonałości, zmarszczki i inne.

Software i aplikacje

Sony Xperia XZ Premium działa na Androidzie 7.1.1. Nougat, chociaż nie w czystej wersji – posiada bowiem własny interfejs użytkownika firmy Sony, czyli coś co pojawiło się na kilku smartfonach z Androidem kilka lat temu. Chociaż musimy przyznać, że nie uznajemy tego za wadę – ulepszenia Sonego zdecydowanie nam się spodobały.

Jedną z aplikacji jest Lifelog, która mierzy wszystko, co da się zmierzyć w codziennym życiu, tj. le czasu spędzasz na chodzeniu, ile czasu korzystasz z WhatsAppa, Snapchata, itd. Być może dla niektórych wyda się bezużyteczna, ale niektórzy z pewnością skorzystają z niej, by dowiedzieć się, ile czasu zajmują im codzienne rytuały i być może by zmotywować się do pewnych zmian.

Poza tym dostajemy aplikację, na którą wyłączność mają sprzęty Sony, a mianowicie dodatek do PS4 Remote Play. Dzięki niej gracze mogą grać na swoim PS4 wszędzie i to z całkiem przyzwoitym połączeniem internetowym. Możesz podłączyć do swego smartfona DualShock 4 za pomocą Bluetootha lub grać, korzystając z przycisków na ekranie.

Jest jeszcze kilka innych, mniejszych zmian w Androidzie, które wprowadził Sony, jest też kilka które można zauważyć już na pierwszy rzut oka (np. aplikacje skroluje się poziomo, a nie pionowo).

Test Sony Xperia XZ Premium

Specyfikacje

• 5.5i-calowy wyświetlacz 4K HDR Triluminous

• Processor Qualcomm Snapdragon 835

• 4GB RAMu

• 64GB pamięci, slot na karty SD

• USB-C

• Bluetooth 4.2

• NFC

• 11ac Wi-Fi

• Bacteria 3230 mAh

• 19-pikselowy tylni aparat Motion Eye

• 13-pikselowy aparat przedni

• Android 7.0 Nougat

• 7.9mm

• 195g

• IP68


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: