Test Xiaomi Air 12
-
- PCWorld,
- 03.08.2017, godz. 17:22
Xiaomi Mi Air 12 to świetnie wyglądający budżetowy laptop, który można łatwo pomylić z komputerem MacBook. Dowiedz się, czy jego obiecująca specyfikacja dobrze wypada w praktycznych testach.
W skrócie:
Mi Air 12 kosztuje niewiele mniej niż jego „większy brat” Mi Air 13 i oferuje odrobinę gorsze parametry do pracy „stacjonarnej” przy znacznie większej mobilności.
Zalety:
- design podobny do MacBook (!)
- lekki i kompaktowy
- długo działa na baterii
- dobra cena za oferowaną jakość
Wady:
- chiński system operacyjny Windows 10
- brak matowego ekranu
Xiaomi Air 12 to mały brat Xiaomi Air 13, którego testowaliśmy niedawno. Urządzenie oferuje zaledwie 0,8 cala różnicy w rozmiarze ekranu, ale za to ponad 600 złotych w cenie. Czy warto kupić Xiaomi Air 12? Oto test prosto z naszego laboratorium.
XIAOMI AIR 12 – cena i dostępność
Zanim przejdziemy do testu (który krótko mówiąc wypada bardzo dobrze!), musimy wspomnieć o dwóch problemach.
Pierwszy to jest miejsce, gdzie można kupić tego laptopa, biorąc pod uwagę, że produkty Xiaomi nie są oficjalnie sprzedawane w Polsce. Obecnie najlepszym miejscem do zakupu tego urządzenia jest GearBest lub AliExpress.com. Warto pamiętać, że na obu stronach (szczególnie GearBest) bardzo często pojawiają się bardzo dobre promocje – warto więc trochę poczekać i „zapolować” na swoje urządzenie. Pamiętaj też, że zakup tego typu podlega opłacie podatkowej – choć urządzenia wysyłane są jako „prezenty” to często może się zdarzyć, że Urząd Skarbowy wyśle dodatkowe pismo z prośbą o uregulowanie podatku. Dzieje się tak jednak dość rzadko.
Drugi problem to główna wada laptopów Mi Air sprowadzanych z Chin – otóż są one dostarczane z chińską wersją Windows 10 Home. Możesz oczywiście zmienić pewne ustawienia języka w systemie i ułatwić sobie korzystanie z systemu, ale by całkowicie pozbyć się chińskich znaków, trzeba najlepiej zainstalować od zera czystą wersję Windows 10.
XIAOMI AIR 12 VS XIAOMI AIR 13
Na papierze jest kilka różnic między dwoma laptopami Mi, ale już na pierwszy rzut oka można łatwo zauważyć, że wersja Mi 13 jest zdecydowanie lepsza (i droższa).
Mi Air 12 nie jest jednak pozbawiony argumentów – cena jest znacznie niższa, laptop oferuje znacznie dłuższą żywotność baterii (10 godzin w porównaniu do 7 godzin w naszych testach zapętlonego wideo) i jest bardziej kompaktowy (tylko 12,9 mm grubości i 1,08 kg wagi (przy 14,8 mm grubości i wadze 1,28 kg w przypadku Mi Air 13).
Xiaomi Mi Air 12 posiada 12,5-calowy ekran, procesor Intel Core m3 z wbudowaną grafiką Intel HD 515, 4 GB pamięci RAM LPDDR3 i 128 GB pamięci SSD.
Dla porównania Mi Air 13 posiada ekran 13.3 cala, procesor Intel Core i5 z wbudowaną grafiką Intel HD 520 oraz dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce GT 940MX, 8 GB pamięci RAM LPDDR3 i 256 GB SSD.
Dodatkowo dostajesz drugi port USB 3.0, który ułatwia równoczesne używanie zarówno przenośnego dysku twardego i zewnętrznej myszy. Aby to zrobić na Mi Air 12, musisz zakupić rozgałęziacz USB, który może zamienić jeden port w kilka.
Nieoczekiwanie różnica w wydajności nie jest tak duża, jak można by oczekiwać, chociaż Mi Air 13 jest szybszy z tych dwóch laptopów i na pewno będzie Twoim pierwszym wyborem, jeśli chcesz zagrać w gry na laptopie.
XIAOMI AIR 12 design i budowa
Poniżej 3000 zł zaszeregowaliśmy XIAOMI AIR 12 jako urządzenie budżetowe, a mimo to musimy przyznać, że design laptopa jest stanowczo z wyższej ligi tej kategorii urządzeń. Szczerze? XIAOMI AIR 12 można pomylić się z MacBookiem, dzięki aluminiowej obudowie i cienkiej ramce wokół ekranu, która zmniejsza wizualnie rozmiar Mi Air 12.
Pokrywa XIAOMI AIR 12 jest pozbawiona logo, co naprawdę nam się podoba. Jest to po prostu gładka metalowa powierzchnia o czystych liniach i zaokrąglonych rogach. XIAOMI AIR 12 jest cudownie cienki (zaledwie 12,9 mm grubości), a przy swojej wadze (tylko odrobina ponad 1kg) także niezwykle łatwy w przenoszeniu. Mały rowek na przedniej krawędzi spodu laptopa ułatwia podniesienie pokrywy za pomocą pojedynczego palca.
Na wewnętrznej stronie, pod wyświetlaczem, znajduje się logo Mi. Na górze znajduje się kamera sieciowa o rozdzielczości 1 megapiksela, którą ledwo zauważysz, ale będzie przydatna podczas rozmowy wideo.
Jeśli chodzi o sam ekran, to jest to 12,5 calowy, w pełni laminowany wyświetlacz IPS, co oznacza doskonały kąt widzenia i realistyczne kolory. Full-HD jest krystalicznie czyste, ikony ekranu są wystarczająco duże by wygodnie korzystać z systemu, a współczynnik proporcji obrazu 16:9 jest idealnym rozwiązaniem do odtwarzania filmów. Jeśli mielibyśmy znaleźć wadę ekranu, to byłaby pewnie świecąca powłoka – ekran nie jest matowy, także praca w pełnym słońcu może być dość uciążliwa.
Jeśli przekręcisz Mi Air 12, to z tyłu po obu stronach znajdziesz kraty głośnikowe. Wewnątrz znajdują się głośniki stereo AKG z dźwiękiem surround Dolby Audio Premium. Dźwięk jest o wiele lepszy niż w wielu konkurencyjnych laptopach, ale szczerze wolelibyśmy by był kierowany ku nam, a nie w stronę powierzchni biurka.
Wzdłuż krawędzi Mi Air 12 znajduje się gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, pełne wyjście HDMI 4.1, jedno wyjście USB 3.0 i port USB-C służące do ładowania urządzenia. Jeśli nie masz ładowarki o dużej mocy, musisz użyć dołączonego zasilacza z wtyczką dwubiegunową z USA. GearBest może przesłać adapter na żądanie.
W laptopie brakuje złącza ethernetowego, ale popularyzacja szybkiego Wi-Fi znacznie łagodzi ten brak. W laptopie znajduje się natomiast 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 4.1 oraz gniazdo rozszerzenia pamięci masowej. Biorąc pod uwagę, że w Mi Air 12 znajduje się tylko 128 GB pamięci, prawdopodobnie dobrze będzie dodatkowo korzystać z chmury lub zewnętrznego dysku twardego (szczególnie dla dużych plików, takich jak zdjęcia i filmy wideo).
Mi Air 12 posiada duży trackpad, umieszczony centralnie pod klawiaturą ze zintegrowanymi lewymi i prawymi przyciskami. W przeszłości, kiedy przeanalizowaliśmy chińskie laptopy, okazało się, że jest to główna kwestia przy cięciu kosztów i często oznaczało konieczność korzystania z myszy USB. Tutaj nie ma żadnych problemów - gładzik Xiaomi był przyjemny w użyciu. Warto dodać, że układ klawiszy na klawiaturze jest amerykański, co dla niektórych może być problemem. Na plus warto jednak odnotować podświetlane klawisze.
XIAOMI AIR 12 – specyfikacja i działanie
Sercem XIAOMI AIR 12 jest zeszłoroczny procesor z rodziny Intel Skylake, czyli dwurdzeniowy Core m3-6Y30 o taktowaniu zaledwie 0,9 GHz, ale z możliwością turbo boost w zakresie 2,2 GHz. XIAOMI AIR 12 posiada też zintegrowany Intel HD Graphics 515 i 4 GB pamięci RAM LPDDR3.
W praktyce laptop świetnie służy do przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, social media i oglądania wideo. Do tego bardzo szybko się uruchamia (kilka sekund!) i długo działa na baterii. Warto jednak odnotować, że nie jest to specyfikacja pod gry komputerowe więc jeśli szukasz głównie laptopa do gier, to nie jest ten model.
Jeśli chodzi o benchmarki, to wyniki poniżej:
W teście PCMark8 Home, XIAOMI AIR 12 zdobył 2309 punktów, podczas gdy większy brat uzyskał 2810. W Geekbench 4, podczas gdy Mi Air 13 zdobył 6077 punktów (mniej więcej tyle samo co smartfony za 3-4 tys. złotych), to AIR 12 odnotował 5350 punktów.
Mi Air 12 jest wyraźnym zwycięzcą w pracy na baterii - Xiaomi twierdzi, że oferuje 11,5 godziny pracy ze swoim akumulatorem 5000mAh (37 W). Mi Air 13 z akumulatorem 5.500 mAh (40 W) według Xiaomi działa natomiast 9,5 godziny. Oba laptopy uruchomiliśmy w naszym teście zapętlonego wideo, który polega na ustawieniu jasności ekranu do 120cd/m2 i uruchomieniu zapętlonego wideo tak długo, aż laptop się wyłączy. Większy Mi Air 13 wytrzymał 7 godzin, a Mi Air 12 aż 9 godzin i 57 minut.
Werdykt
Mi Air 12 kosztuje niewiele mniej niż jego „większy brat” i oferuje odrobinę gorsze parametry do pracy „stacjonarnej” przy znacznie większej mobilności. To świetny budżetowy laptop, który można łatwo pomylić z komputerem MacBook. Ma zadziwiająco niski czas uruchamiania, wydajność i świetny ekran (choć nie jest matowy). Naszym głównym problemem jest to, że posiada preinstalowany w chiński Windows 10 Home, co będzie naprawdę problemem dla użytkowników w Polsce. Oczywiście można to zmienić, ale oryginalny rodzimy Windows 10 kosztuje kolejne kilkaset złotych.
Xiaomi Air 12: dane techniczne
- Dostępny w kolorze złotym lub srebrnym
- Wydanie chińskie Windows 10 Home
- 0,9-2,2 GHz procesor dwurdzeniowy Intel (szósta generacja Skylake) Core m3-6Y30
- Intel HD Graphics 515
- RAM DDR3 4 GB
- 128 GB SSD
- Wyświetlacz IPS o pełnej rozdzielczości 12,5 cala (1920x1080, 16: 9)
- Głośniki stereofoniczne AKG z dźwiękiem surround Dolby Audio Premium
- 1Mp kamera internetowa
- 802.11a / b / g / n / ac Wi-Fi
- Bluetooth 4.1
- 1x USB-C
- 1x USB 3.0
- 1x HDMI 4.1
- Gniazdo słuchawek 3,5 mm
- 5000 mAh (37 W) niewymienna bateria
- 292 x 202 x 12,9 mm
- 1,08 kg





