Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?

Sprawdziłem iOS 15 na najnowszym iPhonie 12 Pro. Jakie są moje wrażenia z użytkowania. Czy iOS 15 to faktycznie nic nie znacząca aktualizacja, którą spokojnie można pominąć?

W czerwcu 2021 roku na konferencji dla deweloperów WWDC (Worldwide Developer Conference) firma Apple zaprezentowała kolejne wydanie główne systemu operacyjnego iOS.

iOS 15 testowałem na iPhone 12 Pro 256 GB

iOS 15 testowałem na iPhone 12 Pro 256 GB

Po prezentacji w sieci pojawiło się mnóstwo nieprzychylnych opinii dotyczących systemu operacyjnego iOS 15. Apple zdecydowało się na subtelne zmiany. Dodatkowo z części z nich nie skorzystamy w Polsce.

Zobacz również:

Korzystając z okazji posiadania iPhone'a 12 Pro postanowiłem sprawdzić jak działa iOS 15 Public Beta na wciąż aktualnym flagowcu od Apple. Przez kilka dni korzystałem równocześnie z iOS 15 na iPhone 12 Pro oraz iOS 14 na prywatnym smartfonie (iPhone 11). Przez ten czas zdążyłem sobie wyrobić zdanie o nadchodzącym systemu operacyjnym od Apple.

Ekran domowy

Ekran domowy

Czy aktualizacja do iOS 15 faktycznie jest jednym z najmniejszych wydań głównych? Niestety już we wstępie muszę zdradzić, że dla polskich użytkowników nadchodząca aktualizacja iOS 15, która pojawi się jesienią nie będzie rewolucyjna.

iOS 15 - subtelna ewolucja rewolucyjnego iOS 14

Zeszłoroczny system operacyjny iOS 14 wprowadził na pokład smartfonów iPhone mnóstwo nowości. Pojawiła się biblioteka aplikacji (klasyczne menu z wszystkimi programami) oraz obsługa widgetów. Elementy te spowodowały, że zmienił się sposób obsługi systemu operacyjnego, a iOS 14 otrzymał ogrom możliwości.

Niestety w tym roku na kolejną rewolucję nie możemy liczyć. iOS 15 to bardzo przewidywalna, a czasami wręcz nudna aktualizacja. Potwierdza to fakt, że najważniejszymi z punktu widzenia polskich użytkowników iPhone'a nowościami będą odświeżona aplikacja Pogoda oraz przeprojektowana przeglądarka Safari.

iOS 15 trafi na każdy smartfon kompatybilny z iOS 14

Ze względu na subtelną ilość nowości system operacyjny iOS 15 trafi na wszystkie smartfony kompatybilne z zeszłorocznym iOS 14. Oznacza to, że jesienią aktualizację otrzymają smartfony iPhone 6s/6s Plus oraz nowsze. Pełną listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz tutaj.

Przeprojektowane powiadomienia

iOS 15 oferuje nowy system powiadomień. Na pierwszy rzut oka wyskakujące okienka z powiadomieniami wyglądają inaczej, ale w rzeczywistości ich funkcjonalność nie zmieniła się zbytnio.

Zgrupowane powiadomienia

Zgrupowane powiadomienia

Na plus należy dodać większą czytelność oraz funkcję podsumowania powiadomień, która o wybranej godzinie każdego dnia przedstawia użytkownikowi najważniejsze powiadomienia. Smartfon z wykorzystaniem AI uczy się przewidywać ważność każdego powiadomienia i automatycznie segreguje informacje.

Widok powiadomień z różnych aplikacji

Widok powiadomień z różnych aplikacji

Tryb skupienia

Kolejną nowością jest tryb skupienia. Jest to rozszerzenie doskonale znanej nam funkcji nie przeszkadzać.

Tryb skupienia wywołany z Centrum Sterowania

Tryb skupienia wywołany z Centrum Sterowania

Apple w iOS 15 dodało kolejne tryby nie przeszkadzać o zdefiniowanych nazwach i parametrach np. praca czy sen. Użytkownik może dowolnie skonfigurować dany tryb i korzystać z niego wedle harmonogramu lub aktywować ręcznie. Całość dostępna jest z ustawień i centrum sterowania.

Ustawienia trybu skupienia

Ustawienia trybu skupienia

Ustawienia trybu skupienia

Ustawienia trybu skupienia

Uruchomiony tryb skupienia - dodatkowa informacja a ekranie blokady

Uruchomiony tryb skupienia - dodatkowa informacja a ekranie blokady

Safari - najważniejsza nowość dla polskich konsumentów

Dla polskich konsumentów najważniejszą nowością będzie odświeżona przeglądarka Safari z kompletnie nowym designem. Pasek adresu został umieszczony na dole ekranu, a program lepiej wykorzystuje dostępną przestrzeń na ekranie.

Ekran domowy Safari

Ekran domowy Safari

Posiadacze iPhone'a z iOS 15 mogą łatwo przechodzić pomiędzy kartami, a także grupami kart. Firma Apple wprowadziła również nowy widok siatki podczas przeglądania otwartych kart.

Ekran wyświetlania kart

Ekran wyświetlania kart

Safari w iOS 15 po raz pierwszy w historii otrzymuje obsługę rozszerzeń internetowych. Pojawiła się również opcja dostosowania karty domowej.

Widok witryny w nowej aplikacji Safari

Widok witryny w nowej aplikacji Safari

Apple oferuje również nowe funkcje ochrony prywatności oraz inteligentny system zapobiegania śledzeniu, który jest rozszerzeniem rozwiązania znanego z iOS 14.

Ładniejsza aplikacja Pogoda z dodatkowymi funkcjami

W Polsce skorzystamy z odświeżonej aplikacji Pogoda, która oferuje sporo dodatkowych funkcji. Na samym wstępie zauważymy nowy wygląd z dynamicznymi animacjami ukazującymi aktualną prognozę pogody.

Ekran domowy aplikacji Pogoda

Ekran domowy aplikacji Pogoda

Nowością są dodatkowe wskaźniki informujące o prognozie godzinowej, długoterminowej, rozkładzie temperatury w okolicy, indeksie UV, zachodzie słońca, odczuwalnej temperaturze, wilgotności, wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym.

Dodatkowe wskaźniki w aplikacji Pogoda

Dodatkowe wskaźniki w aplikacji Pogoda

Większość z tych funkcji dostępna jest w iOS 14, ale prezentacja danych z dodatkowymi grafami w nowej wersji aplikacji Pogoda znacznie ułatwia ich odczytywanie.

Mapa pogodowa

Mapa pogodowa

Mapa pogodowa

Mapa pogodowa

Stabilność chodu w aplikacji Zdrowie

Apple nie byłoby sobą, gdyby nie dodało kolejnych funkcji zdrowotnych. Po aktualizacji do iOS 15 możemy aktywować opcję pomiaru stabilności chodu. Pomaga ona analizować ryzyko upadku podczas chodzenia.

Stabilność chodu

Stabilność chodu

Stabilność chodu

Stabilność chodu

Dodatkowo Apple pozwoliło udostępniać wyniki badań laboratoryjnych, które wzbogacono o możliwość opisu, wyróżniania oraz przypinania wybranych wskaźników zdrowotnych.

iOS 15 pozwala również zapisać potwierdzenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19.

Odświeżone Notatki z hashtagami

Nowe wydanie iOS 15 pozwala skorzystać z bardziej rozbudowanej aplikacji do gromadzenia notatek. Apple zastosowało system tagowania z wykorzystaniem hashtaghów. Po dodatnie wybranego hashtags do notatki możemy ją łatwo wyszukać poprzez wpisanie słowa kluczowego w wyszukiwarce.

System tagowania w Notatkach

System tagowania w Notatkach

W programie pojawił się również nowy folder, który gromadzi wszystkie notatki posegregowane według hashtagów.

Dodatkowe funkcje, które nie są dostępne w naszym kraju

Tradycyjnie już wybrane opcje nie są dostępne w naszym kraju. Mowa o rozszerzonej funkcjonalność wyszukiwarki Spotlight, nowych Mapach z bardziej dokładnymi mapami i lepszym odwzorowaniem terenu czy nawigacji AR znanej z Map Google. Apple w dalszym ciągu nie dodało języka polskiego do wbudowanej w iOS aplikacji tłumacza oraz nie pozwala na komunikację z Siri w naszym rodzimym języku.

Zabrakło również wsparcia dla opcji Live Text, która z wykorzystaniem OCR automatycznie skanuje tekst znaleziony na fotografiach.

Szkoda, że nie będzie dane skorzystać nam z wyszukiwania w sieci korzystając z Siri. Funkcja ta nie działa w języku polskim.

W najbliższych miesiącach nie wykorzystamy również rozszerzonych możliwości aplikacji Portfel, która pozwala na gromadzenie nie tylko kart płatniczych, ale także kart dostępu do domu czy kluczyków samochodowych.

Odświeżona aplikacja Portfel

Odświeżona aplikacja Portfel

Mnóstwo mniejszych usprawnień, których prawdopodobnie nie zauważysz lub z nich nie skorzystasz

W iOS 15 jest dużo więcej pomniejszych nowości i usprawnień, ale prawdopodobnie z nich nie skorzystasz. Mowa o otwartym Face Time, które dostępne będzie także na Androida i Windowsa. Rozwiązanie to w końcu pozwoli na współdzielenie obrazu oraz wspólne słuchanie/oglądanie. Do działania tych funkcji wszyscy odbiorcy muszą korzystać z urządzeń Apple z najnowszą wersją systemu operacyjnego.

Podsumowanie - iOS 15 warto zainstalować, ale nie oczekuj mnóstwa nowych funkcji

Po kilku dniach jednoczesnego użytkowania iOS 14 oraz iOS 15 rozumiem rozgoryczenie niektórych konsumentów. W tym roku Apple nie zaoferuje nam żadnej innowacyjnej funkcji. Firma skupiła się na poprawkach błędów oraz udoskonaleniu istniejącego już ekosystemu.

iOS 15

iOS 15

iOS 15 nie jest złą aktualizacją, ale to z pewnością jedno z najmniej istotnych wydań głównych iOS wydanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Sprawy nie ułatwia fakt, że część nowości jest ściśle powiązana z urządzeniami Apple. Mowa chociażby o Face Time. W polskich realiach wykorzystanie najnowszych dostępny funkcji będzie niezwykle ciężkie. Sprawy nie ułatwia fakt, że iOS 15 w Polsce nie zaoferuje flagowych funkcji takich jak Live Text czy nowa wyszukiwarka Spotlight potrafiąca szukać ze zdjęć. W dalszym ciągu nie otrzymamy Siri w języku polskim oraz wsparcia dla nowych Map.

Podsumowując - iOS 15 to aktualizacja, którą warto zainstalować na swoim iPhonie. Dlaczego? Przede wszystkim dla zupełnie nowej przeglądarki Safari, która faktycznie posiada dużo bardziej dopracowany i wygodniejszy w użyciu interfejs. Co ciekawe drugą kluczową nowością dla polskich konsumentów może być odświeżona aplikacja Pogoda, która działa znacznie lepiej od przestarzałego rozwiązania z iOS 14.

Niestety jeżeli liczyłeś na więcej nowości musisz zaczekać do 2022 roku i premiery iOS 16.

Chcesz przetestować iOS 15 już dziś? Sprawdź jak zainstalować iOS 15 Public Beta.

Do testów iOS 15 wykorzystałem iPhone'a 12 Pro 256 GB w kolorze grafitowym. Telefon kupisz w X-Kom.

Aktualizacja: 20 września 2021 19:23