Test karty graficznej Asus GeForce GTX 1080 ROG STRIX OC 8GB

Jeśli szukasz karty graficznej zapewniającej cichą prace dobrze trafiłeś. Karta od asusa może być bowiem w przypadku mniejszych obciążeń bezgłośna, natomiast przy potężnych obciążeniach jej kultura pracy jest na wysokim poziomie.

W skrócie:

To świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają obudowę prezentująca wnętrze komputera i chcą wyróżnić swój system różnymi efektami świetlnymi.

Zalety:

  • Trzy wentylatory
  • Duża kultura pracy

Wady:

  • Cena

Asus GeForce GTX 1080 ROG STRIX OC 8GB

Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 kosztuje więcej od wersji Founders Edition, lecz to mocno niereferencyjna podkręcona fabrycznie konstrukcja zaprojektowana od podstaw tak, aby dostarczyć jak największą wydajność oraz funkcjonalność. Karta jest większa od referencyjnej konstrukcji Nvidii oraz oferuje system chłodzenia wykorzystujący aż trzy wentylatory umieszczone na zaprojektowanym przez Asusa radiatorze, od którego odchodzą rurki cieplne. Rozwiązanie to zapewnia o 30% lepsze chłodzenie przy jednocześnie trzy razy cichszej pracy od konstrukcji Nvidii (gdy karta nie jest zbytnio obciążona wentylatory wyłączają się). To zaś oznacza nie tylko większą kulturę pracy (szczególnie duże różnice byłyby widoczne przy budowaniu systemu Multi-GPU SLI), ale także zapewnia znacznie większe możliwości w zakresie overclockingu (odpowiednia aplikacja pozwala na kontrolowanie wszystkich parametrów podkręcania ręcznie), co wiąże się jednak z dodaniem dodatkowego złącza zasilania 6-pin.

Jeżeli chodzi o wydajność podkręcona (włączony tryb OC) karta Asus ROG Strix GeForce GTX 1080 oczywiście pokonuje wersję Founders Edition. Dzieje się tak jednak dopiero w wyższych rozdzielczościach, więc należy wziąć to pod uwagę przy zakupie. W przypadku testu w grze Obcy: Izolacja i rozdzielczości 4K wyniosła ona aż 10%, co jest lepszym wynikiem niz deklaruje sam ASUS (5,7 - 7,4%).

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [24-03-2023]
  • Polecane zestawy komputerowe – marzec 2023

Podsumowując, za dodatkowe 200-300 złotych otrzymujesz do dyspozycji topową na rynku kartę graficzną, która jest znacznie lepsza od Founders Edition.

Test karty graficznej  Asus GeForce GTX 1080 ROG STRIX OC 8GB

Asus ROG Strix GeForce GTX 1080