Test karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition to topowa referencyjna konstrukcja Nvidii.

W skrócie:

Obecnie najlepszy wybór, jeżeli szukasz topowej wydajności z dodatkowym zapasem osiąganym przez ingerencję w parametry w parametry pracy. Zapewnia ona obecnie wśród najwydajniejszych kart najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Zalety:

  • Mały pobór mocy
  • Dobry stosunek jakości do ceny

Wady:

  • Cena

Zastosowano w niej system chłodzenia bazujący na komorze parowej oraz awangardową stylistykę. To dosyć zaskakujące, ale oznacza to, że producenci mogą dostarczać na rynek swoje autorskie rozwiązanie w cenie niższej od ceny karty referencyjnej.

Wspomniany system chłodzenia dobrze radzi sobie z odprowadzaniem generowanego ciepła. Karta pozwala na wyświetlanie obrazu w ultrawysokich rozdzielczościach (nawet 7680 x 4320 pikseli, 60 Hz), co jednak na szczęści idzie w parze z zaskakująco niewielkim apetytem na energię (TDP: 180 W). Nvidia oddała do rąk użytkownik kartę znacznie bardziej wydajną (szczególnie widoczne jest to w wyższych rozdzielczościach przy maksymalnych parametrach wyświetlania grafiki) od kart bazujących na układzie GTX 980 Ti, przy czym jej wspomniany niski pobór mocy (w przypadku GTX 980 Ti TDP wynosi 250 W) pozwala dodatkowo na umieszczenie jej w towarzystwie zasilacza o mocy zaledwie 500 W.

Zobacz również:

  • Nvidia RTX 4080 – wszystko, co wiemy, data premiery, cena, gdzie kupić
  • Polecane zestawy komputerowe – grudzień 2022
Test karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition

Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition