Test klawiatury Corsair K63: król minimalizmu dla gracza

Klawiatura Corsair K63 to najbardziej kompaktowy model mechanicznej klawiatury przeznaczonej do gamingu, z jakim mieliśmy do czynienia.

W skrócie:

Corsair K63 to klawiatura skierowana dla osób, które poszukują profesjonalnego rozwiązania do gier, ale jednocześnie cenią sobie minimalizm.

Zalety:

  • Minimalistyczny design!
  • Świetne działanie klawiszy mechanicznych
  • Dodatkowe oprogramowanie do personalizacji
  • Zadziorne czerwone podświetlenie
  • Przycisk fizyczny Gaming Mode
  • Anti-ghosting

Wady:

  • Dość głośne klawisze
  • Brak podkładki na nadgarstki z zestawie

Corsair K63: minimalizm dla gracza

Corsair K63 jest klawiaturą przeznaczoną w pierwszej kolejności dla graczy, o czym świadczy przede wszystkim zastosowanie mechanicznych klawiszy oraz trójstopniowego podświetlenia regulowanego z poziomu dyskretnego przycisku.

Gabaryty klawiatury znacznie odbiegają od podobnych urządzeń, które występują zwykle na rynku w tym segmencie - Corsair K63 ma wymiary 365x171x41 mm, co czyni tę klawiaturę znacznie mniejszą w stosunku do podobnych urządzeń. K63 jest bardzo kompaktowa głównie za sprawą rezygnacji z numpada (część numeryczna zwykle umieszczona po prawej stronie), braku podkładki na nadgarstki, a także ciaśniejszego niż normalnie ułożenia klawiszy (maksymalne zmniejszenie ramki wokół klawiatury, zastosowanie niewielkich przycisków zamiast topornych pokręteł regulacji jasności podświetlenia klawiszy czy głośności muzyki).

Pomimo to, z powodu bardzo solidnej konstrukcji, urządzenie jest dość ciężkie i waży 1,2 kg. To dobrze, bo klawiatura świetnie trzyma się w jednym miejscu (także za sprawą podkładek antypoślizgowych) i nie wędruje po biurku w trakcie zabawy.

Jak dla mnie wszystkie wymienione powyżej cechy są plusami. Po pierwsze, od dawna nie używam numpada w grach i zamiast tego przypisuję poszczególne akcje do myszy gamingowej. Po drugie, w końcu klawiatura z podkładkami nie zajmuje mi połowy biurka i mam więcej miejsca na mysz, lampkę czy słuchawki. Mały zgrzyt jest tylko w temacie podkładki.

Z innych ciekawostek dotyczących konstrukcji warto wymienić zastosowane pod klawiszami czerwone tworzywo, co razem z czerwonym podświetleniem klawiszy daje zadziorny efekt wizualny, a także specjalne wzmocnienia na obu końcach kabli pozwalające wierzyć, że przewód nie przerwie się w tym miejscu przy dłuższym użytkowaniu.

Jako, że producentem K63 jest Corsair, to nie mogło zabraknąć dodatkowego oprogramowania rozszerzającego możliwości klawiatury. Ze strony internetowej Corasir można pobrać niewielki program, który pozwala zmienić efekty podświetlania klawiszy (w tym parowanie podświetlenia z tylko wybranymi klawiszami), a także założenie profilów klawiatury z przypisanymi schematami podświetleń i makr, np. do zastosowania w różnych grach (inne klawisze są potrzebne w FPSach, a inne w RPGach, jeszcze inne w zaciętych multi jak DOTA 2). Schematy można bardzo szybko i sprawnie przełączyć.

Test klawiatury Corsair K63: król minimalizmu dla gracza

Corsair K63: wrażenia z rozrywki (i nie tylko)

Po dłuższym użytkowaniu klawiatury Corsair K63 mogę śmiało powiedzieć, że ten sprzęt świetnie zaspokoi Twoje gamingowe potrzeby, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca na biurku i nie świecąc się wszystkimi kolorami tęczy jak to w przypadku wielu urządzeń z tej kategorii.

Zabawa z Corsair K63 jest bez zarzutów – klawiatura reaguje na każde naciśnięcie klawiszy bez żadnych przestojów czy problemów, a gracz nie musi upewniać się, że czegoś nie nacisnął lub nacisnął zbyt lekko. Jak dla mnie podkładka na nadgarstki jest zbędna, ale zdaję sobie sprawę, że niektórzy mogą mieć problem z jej brakiem (na szczęście są uchwyty więc można dokupić). Wisienką na torcie jest tu tryb gaming mode pod jednym fizycznym przyciskiem u góry (dezaktywacja klawisza funkcyjnego i skrótów Windows).

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to byłaby to głośność klawiszy – OK, choć wiadomo, że klawiatury mechaniczne są dość głośne, to jednak warto byłoby ten element jeszcze poprawić. W przypadku gier to kompletnie nie przeszkadza (i tak zwykle mamy słuchawki lub skupiamy się na muzyce z głośników), ale gdy oprócz zabawy korzystamy z Corsair K63 do pisania dłuższych tekstów, to po pewnym czasie stukot klawiszy staje się dość irytujący (i trzeba założyć słuchawki :)).

Corsair K63: specyfikacja

• Klawiatura mechaniczna

• Kompaktowe wymiary (365x171x41)

• Brak numpada i podkładki na nadgarstki

• Waga 1,12kg (dość ciężka, ale to plus!)

• Przełączniki Cherry MX Red

• USB 2.0

• Gumowy kabel zabezpieczony z obu stron

• Darmowe oprogramowanie do personalizacji

• Gaming mode pod jednym przyciskiem (dezaktywacja klawisza funkcyjnego i skrótów Windows)

• Odświeżanie 1000 Hz

• Antighosting


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: