Test laptopa MacBook Pro 2016

Nowy MacBook Pro jest dostępny w dwóch rozmiarach - w wersji 13- i 15-calowej. Najbardziej podkreślaną innowacją jest panel OLED nad klawiaturą zwany Touch Barem (jest też tańszy model pozbawiony tego elementu), który zastąpił górny rząd fizycznych klawiszy funkcyjnych i który rozpoznaje gesty oraz wspiera wiele aplikacji, w tym wszystkie systemowe.

W skrócie:

Urządzenie jako jakość do ceny wypada słabo, jest także rozczarowujące w porównaniu do poprzednich premier, ale jeśli jakimś cudem uda Wam się zdobyć MacBooka za darmo (np. służbowego lub w prezencie), to bierzcie w ciemno - o to to najlepszy sprzęt do pracy mobilnej jaki stworzono do tej pory!

Zalety:

  • Mobilny
  • Użyteczność systemu

Wady:

  • Stosunek jakości do ceny
  • Nie duża innowacja jak na premiere

Touch Bar wyświetla najważniejsze narzędzia jako rozszerzenie możliwości standardowej klawiatury obserwując co robi użytkownik i automatycznie dostosowując się do jego działań. Wystarczy jedno dotknięcie, by użyć podpowiadanych skrótów, emoji i innych funkcji, a ruchem palca można np. przewijać film w trybie pełnoekranowym, natomiast stukając można przeglądać i edytować zdjęcia. Oczywiście, wykorzystanie Touch Bara wymaga odpowiedniej adaptacji aplikacji... i inwencji w znalezieniu zastosowania dla dodatkowego paska. Wśród dotychczasowych użytkowników profesjonalnych MacBooków przeważają jednak opinie, że ta nowość jest tylko zbędnym marketingowym zagraniem producenta, któremu brakuje pomysłu na prawdziwie użyteczne usprawnienia.

Na panelu debiutuje również długo oczekiwany, znany z iPhone'a i iPada czytnik Touch ID, więc logowanie nie tylko do komputera ale i wielu innych funkcji jest teraz znacznie uproszczone. To długo, może nawet zbyt długo oczekiwana funkcja by wzbudzić jakąś większą ekscytację wsród fanów Apple'a.

Zobacz również:

Pozostałe kluczowe cechy odróżniające nowe MacBooki Pro od poprzedników:

- dużo wydajniejsza grafika: w wersji 13-calowej zintegrowany procesor graficzny działa nawet o 103 procent szybciej niż w modelu poprzedniej generacji, w wersji 15-calowy MacBook Pro wyposażony został w autonomiczny, potężny procesor graficzny (GPU) Radeon Pro, dzięki któremu grafika jest nawet o 130 procent szybsza niż w poprzedniej generacji

- ekrany są o 67% jaśniejsze (500 nitów) i cechują się o 67% lepszym kontrastem, mają też jeszcze rozszerzoną paletę kolorów (P3), która zawiera o 25% więcej barw niż standardowa paleta RGB

- smuklejsza o 17% konstrukcja (model 13-calowy: grubość 14,9 mm, model 15-calowy: grubość 15,5 mm)

- są lżejsze o ok. 200g (wersja 13" waży praktycznie tyle samo co MacBooka Air 13")

- gładziki są teraz prawie dwa razy większe i korzystają z technologii ForceTouch znanej z iPhone'ai Apple Watch.

- zastosowano wyłącznie gniazda USB-C / Thunderbolt 3 (dwa lub cztery) przy jednoczesnej rezygnacji z MagSafe (wszystkie gniazda mogą służyć do ładowania akumulatora), USB 3.0 i ThunderBolt 2, HDMI i SDXC.

- wbrew obawom pozostało gniazdo audio mini jack, zupełnie przebudowane zostały za to głośniki zapewniające dwa razy lepszą dynamikę, 2,5 raza mocniejszy bas i o 58% większą głośność

- wprowadzono nowy kolor obudowy: gwiezdna szarość (space grey)

Test laptopa MacBook Pro 2016

MacBook Pro 2016


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: