Test okularów do VR: Google Daydream View VR

Przetestowaliśmy najnowszy zestaw VR od Google – Daydream, który działa ze smartfonami Pixel (a niedługo także z innymi). Oto nasza recenzja.

W skrócie:

Korzystanie z urządzenia nie wymaga żadnego wysiłku ze strony użytkownika, oczywiście pod warunkiem, że posiada się kompatybilny telefon i chce się doświadczyć wirtualnej rzeczywistości.

Recenzja Google Daydream View – cena i data wprowadzenia na rynek

W przeciwieństwie do zaawansowanych gogli VR takich jak HTC Vive, DaydreamView jest dość prostym urządzeniem, które pozwala na przeglądanie treści na smartfonie poprzez wbudowane soczewki.

Jest nieco bardziej zaawansowany niż poprzednik – Cardboard VR – dzięki czemu można go postawić w jednym rzędzie z takimi produktami jak Gear VR od Samsunga.

Zestaw Daydream View pojawił się w sprzedaży 10 listopada 2016 r. Ze względu na fakt, że nie jest urządzeniem skomplikowanym technologicznie (pierwsze skrzypce gra tu przede wszystkim telefon), jest stosunkowo tani. Można go dostać już za ok. 300 zł. J

ednakże należy wspomnieć, że po dodaniu ceny telefonu ogólna kwota znacznie wzrasta – z tańszym Pixelem wyniesie ok. 3500 zł. Na razie nie wiadomo, kiedy produkt trafi do Polski, można go jednak spokojnie kupić przez internet.

Recenzja Google Daydream View – design i budowa

Gogle VR Daydream prezentują się bardzo zachęcająco, zwłaszcza dzięki zastosowanemu materiałowi zewnętrznemu. Produkt dostępny jest w trzech kolorach: ciemnoszarym (na zdjęciu), śnieżnobiałym i karmazynowym.

Test okularów do VR: Google Daydream View VR

Google Daydream

Google ujawniło, że pracowano bardzo intensywnie, by sprawić, że gogle będą przyjemne w noszeniu, co bez wątpienia się udało – okulary pokryte są miłym w dotyku materiałem dżersejowym.

Produkt jest wygodny i stosunkowo lekki, waży zaledwie 220 g (jest ok. 30% lżejszy niż inne podobne urządzenia). Pas o regulowanej długości zakłada się dookoła głowy, a nie na głowę, co ogranicza niestety szybkość ruchów wykonywanych podczas zabawy urządzeniem.

Umieszczenie telefonu w goglach nie jest zbyt skomplikowane. Wykorzystuje się w tym celu zwisającą z przodu klapkę przymocowaną do okularów za pomocą elastycznego uchwytu (który, miejmy nadzieję, z czasem się nie zużywa).

Test okularów do VR: Google Daydream View VR

Dzięki NFC zarówno telefon, jak i gogle otrzymują informację, gdy zestaw jest uruchamiany, dlatego zanim założysz Daydream View na głowę, aplikacja już jest włączona.

Przepuszczająca powietrze tkanina pokryta pianką, która dotyka twarzy, jest miękka i przyjemna. Poza tym warto wspomnieć, że korzystaliśmy z Daydreama nawet w okularach i nie sprawiło to żadnego problemu.

Główną wadą jest fakt, że produkt ze względu na całkiem spore rozmiary przepuszcza nieco światła, zwłaszcza po bokach. Nie jest to co prawda koniec świata, jednak świadomość tego, co dzieje się na zewnątrz, nie pozwala na całkowite zanurzenie się w wirtualnym świecie.

Telefony kompatybilne z Google Daydream

Telefony z serii Pixel są pierwszymi kompatybilnymi z urządzeniem smartfonami.

Google zapowiedziało jednak, że kilkanaście przodujących w produkcji smartfonów marek zgodziło się wypuścić kompatybilne z goglami Google telefon.

Ciągle jest jeszcze niewiele urządzeń kompatybilnych z Daydream View. Jednym z nich będzie na pewno Moto Z, po aktualizacji do Androida 7.0 Nougat. Powodem opóźnień jest w tym przypadku brak pewności, czy mamy do czynienia z wystarczająco dobrym hardwarem.

Recenzja Google Daydream View – okulary

Ze względu na to, że Daydream View jest swego rodzaju „wizjerem”, obrazy, jakie widzimy w goglach, zależą w dużej mierze od telefonu, którego używamy. W przypadku telefonów z serii Pixel, jeśli zależy ci na ostrym obrazie, najlepszym wyborem jest Pixel XL, który oferuje rozdzielczość Quad HD.

Urządzenie działa płynnie, funkcja śledzenia ruchów głowy jest bardzo sprawna, a jakość obrazów przy Pixelu XL całkiem wysoka. To samo można powiedzieć o jakości kontrolera, który jednak nieco ustępuje wyżej wymienionym elementom. Wersja XL nieco wystaje poza krawędzie gogli, a ponadto podczas użytku trochę się przegrzewa.

Przed użyciem należy upewnić się, że gogle są odpowiednio ustawione, tak aby obraz był w samym centrum, co może być nieco trudnym zadaniem z powodu braku paska biegnącego wzdłuż głowy.

Google Daydream View – kontroler

Interesującym i użytecznym elementem zestawu Daydream View jest bezprzewodowy kontroler. Jest niewielki, może nawet dla niektórych zbyt mały.

Pilot idealnie pasuje w miejsce przeznaczone dla telefonu, wiec jeśli nie korzystamy ze sprzętu, możemy go tam umieścić, by się nie zgubił. Kontroler łączy się z okularami za pomocą Bluetooth LE; ładuje się go przez wejście USB typu C – Google twierdzi, że po pełnym naładowaniu działa przez 12 godzin.

Funkcja śledzenia (poprzez 9-osiowy moduł IMU) działa sprawnie i w miarę dokładnie, jednak niestety nie w 100%.

Recenzja Google Daydream View - aplikacje

Gdy założysz gogle po raz pierwszy, pojawi się przed tobą latające menu. Możesz wówczas skorzystać z kontrolera jako narzędzia do nawigacji, a także do interakcji w doświadczeniach czy grania w gry.

My na przykład, gdy graliśmy w „Wonderglade”, wykorzystaliśmy pilot jako kontroler ruchu do odchylenia wirtualnego labiryntowego toru wyścigowego.

Test okularów do VR: Google Daydream View VR

Google współpracowało z J.K. Rowling, czego owocem jest gra na podstawie filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, do którego pisarka sporządziła scenariusz.

Zaledwie kilka minut, które spędziliśmy w tej grze, dostarczyło naprawdę immersyjnych wrażeń. Kontroler w grze przejmuje funkcje różdżki; niezły pomysł, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że nie doświadczymy tego w żadnym innym zestawie.

Urządzenie umożliwia także inne działania, m.in. oglądanie filmów na YouTube w 360 stopniach czy na Netfliksie w wirtualnym teatrze.

Dalsze plany Google obejmują udostępnienie na Daydream View także Google Play Movies. Korzystanie ze Street View na goglach Google również będzie ciekawym doświadczeniem – zwłaszcza, że firma przygotowała różne atrakcje, takie jak wizyta w Taj Mahal.

Pozostałe aplikacje VR dla Daydream to na przykład:

  • Guardian VR
  • New York Times VR
  • WSJ VR
  • Lego

Google zapewnia, że do końca roku pojawi się 50 kolejnych pozycji, w tym:

  • Danger Goat
  • VR Karts
  • Hunters Gate
  • Mekorama
  • MLB – Home Run Derby
  • Polyrunner VR

Naturalnie, cieszylibyśmy się bardziej, gdyby dostępnych było więcej aplikacji, jednak ciągle mamy nadzieję, że ich liczba wzrośnie wraz ze wzrostem liczby kompatybilnych z okularami telefonów.

Nasz werdykt

By używać gogli Daydream View, niezbędny jest kompatybilny z nimi smartfon, jednak musimy przyznać, że jest to bez wątpienia urządzenie udane.

Atrakcyjny wygląd idzie w parze z wygodą użytkowania, przy czym brak górnego paska może być nieco problematyczny przy bardziej dynamicznych działaniach.

NFC i brak kabli to świetne udogodnienia, a prosty, a kontroler ruchu jest fajnym bonusem. Korzystanie z urządzenia nie wymaga żadnego wysiłku ze strony użytkownika, oczywiście pod warunkiem, że posiada się kompatybilny telefon i chce się doświadczyć wirtualnej rzeczywistości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: