Thermalright Ultima 90i + Noctua NF-P12

Ultima 90i dysponuje stosunkowo niewielkim radiatorem. Jego wymiary (115x55x139 mm) pozwalają na wykorzystanie go w większości średniej wielkości obudów. Jest jednak dosyć ciężki – 622 g. Podstawka radiatora oraz rurki cieplne wykonane są z miedzi, natomiast żeberka radiatora są aluminiowe.

Ultima 90i dysponuje stosunkowo niewielkim radiatorem. Jego wymiary (115x55x139 mm) pozwalają na wykorzystanie go w większości średniej wielkości obudów. Jest jednak dosyć ciężki – 622 g. Podstawka radiatora oraz rurki cieplne wykonane są z miedzi, natomiast żeberka radiatora są aluminiowe. Jest to jedno z najpopularniejszych i najefektywniejszych połączeń tych dwóch materiałów - miedź charakteryzuje się, bowiem większą efektywnością w odbieraniu i rozprowadzaniu ciepła a aluminium jest zdecydowanie lżejsze. Za przekazywanie ciepła z podstawy do żeberek radiatora odpowiada aż sześć miedzianych rurek cieplnych wyprofilowanych na kształt litery "U". Cały radiator został dodatkowo pokryty cienką warstwą niklu, która ma zapobiec procesowi utleniania się miedzi.

W testach model ten z wentylatorem Noctua NF-P12 wypada gorzej od większych modeli tego samego producenta: Ultra 120 eXtreme , HR-01 Plus. Różnica nie jest jednak duża, więc nawet ten model można polecić mniej zasobnym miłośnikom podkręcania. Podczas testów temperatura w pełni obciążonego procesora Intel Pentium EE 955 (5 GHz, 1,3 V) nie przekraczała 60 stopni Celsjusza, co w połączeniu z cichą praca wentylatora -29 dB czyni ten zestaw jak najbardziej godny uwagi. Dołączone systemy mocowań kompatybilne są z podstawką AMD AM2 i Intela LGA 775.

Podobnie jak w


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: