TomTom GO 750 Europe 45 Traffic

TomTom Go750 Europe 45 Traffic to nawigacja GPS z ekranem o przekątnej 4,3 cala. Bardzo dobrze wypadła podczas testów, nie po raz pierwszy udowadniając, że stosowane przez tą firmę mapy należą do najlepszych na rynku. Poza tym TomTom nareszcie zdecydował się na umieszczenie w nawigacji dodatkowych, praktycznych funkcji.

Mapy TomToma cechują się znakomitą dokładnością, ogromną ilością adresów i punktów POI oraz bardzo dopracowanym i sprawnych asystentem pasa ruchu. Interfejs użytkownika należy do najłatwiejszych w obsłudze – jest bardzo intuicyjny i nawet nie wymaga zaglądania do instrukcji. W tej kategorii TomTom nie dostaje maksymalnej ilości punktów tylko z jednego powodu – część podpisów pod ikonami jest tak sformułowana, że trudno się zorientować czy dana funkcja jest właśnie włączona czy wyłączona.

TomTom udostępnia użytkownikom dużo dodatkowych funkcji, w tym: IQ Routes pozwalająca wytyczać trasy w oparciu o dane uzyskiwane od milionów użytkowników dróg, MapShare – poprawki nanoszone bezpośrednio przez kierowców czy możliwość zaznaczenia na bieżąco w czasie jazdy pozycji fotoradarów. Odbiornik TMC pozwala na uzyskanie bezpośredniego i natychmiastowego dostępu do informacji o sytuacji na drodze i dostosowanie według tych informacji trasy przejazdu. Jednakże aby działał sprawnie, ktoś musi te informacje nadawać. W opisywanej nawigacji znajdziemy mapy 45 krajów Europy w tym, jak wspomnieliśmy wcześniej, znakomitą mapę Polski. W porównaniu z wcześniejszymi mapami dodano plany Grecji, Turcji i Malty. Brakuje map Ukrainy i Białorusi.

TomTom GO 750 pracuje pod kontrolą systemu Linux stąd też zastosowany w nim 400 MHz procesor zawsze ma wystarczające rezerwy mocy do płynnej obsługi mapy i wszystkich funkcji.

Ekran nawigacji ma przekątną 4,3 cala, ale zapewnia bardzo dobry, czytelny obraz. Doskonała jest jego czułość, dzięki czemu wygoda wprowadzania danych i używania menu ekranowego stoi na bardzo wysokim poziomie. Wbudowany czujnik natężenia światła pozwala na dostosowanie jasności do aktualnie panujących warunków. Jakość wykonania urządzenia także jest znakomita – tutaj przyznaliśmy maksymalną ilość punktów. Uchwyt do mocowania na szybie zakłada się łatwo dzięki szerokiemu pierścieniowi. Zakres regulacji jest dobry, narzekać można tylko na zbyt małą długość uchwytu. Za to ma on postać stacji dokującej, wszystkie kable podłączane są właśnie do niego a nie bezpośrednio do nawigacji co jest rozwiązaniem bardzo praktycznym.

TomTom GO 750 Europe 45 Traffic został wyposażony w łącze Bluetooth dzięki czemu można go używać jako bardzo sprawnie działającego zestawu głośnomówiącego. Dzięki mikrofonowi można też sterować urządzeniem za pomocą komunikatów głosowych.

Dodatkowe funkcje opisywanej nawigacji to także czytnik dokumentów tekstowych i przeglądarka zdjęć. Pliki dostarczane są na kartach microSD – gniazdo umieszczono na spodzie obudowy.

TomTom zaskoczył niemile czasem odszukiwania sygnały GPS wynoszącym aż 60 sekund – to wartość typowa dla wielu GPS-ów, ale raczej tych wyposażonych w AutoMapę. Na szczęście podczas jazdy sygnał utrzymywany jest znakomicie, bez tendencji do zanikania nawet w trudnych warunkach.

TomTom GO 750 Europe 45 Traffic to bardzo solidnie zbudowana i sprawna nawigacja ze znakomitymi mapami. Wbudowane łącze Bluetooth podnosi znacząco jego funkcjonalność. Wady to dość wysoka cena i krótki uchwyt do mocowania na szybie.