TomTom Go 1005 Europe 45

Ranking: Ranking najlepszych GPS-ów 2011/11

TomTom to jeden z największych na świecie producentów nawigacji GPS. Ogromne doświadczenie i lata dopracowywania rozwiązań sprawiają, ze nawigacje tej marki sprawują się znakomicie niezależnie od ceny. Tym bardziej kosztujący tysiąc złotych , czołowy model TomTom Go 1005 nie mógł rozczarować i już przed testami wydawało się, że uzyska bardzo dobre miejsce w naszym rankingu.

Podzespoły

Specyfikacja nawigacji TomTom Go 1005 jest typowa dla urządzeń tej firmy. Wyposażono go w procesor o częstotliwości pracy zegara 400 MHz. Wbudowana pamięć ROM na pojemność 4096 MB tak by pomieścić bardzo rozbudowane mapy i system operacyjny. Wewnątrz jest także 64 MB pamięci RAM. Teoretycznie dane te nie wyglądają imponująco, zwłaszcza na tle konkurencji. Jednakże podzespoły wystarczą do doskonałego działania - sekretem jest zastosowanie systemu operacyjnego Linux, znacznie mniej wymagającego niż Windows, dopracowanie kodu oprogramowania a także brak niepotrzebnych funkcji.

Funkcje dodatkowe

TomTom został wyposażony w jedną , za to bardzo praktyczną funkcję - łącze bluetooth. Wbudowany czuły mikrofon i dobrej klasy głośnik wraz z łączem tworzą z nawigacji sprawnie działający zestaw głośnomówiący. Funkcje współpracy z telefonem są bardzo rozbudowane, łącznie z książką numerów. Podczas gdy w wielu nawigacjach działanie tej funkcji jest dalekie od doskonałości w TomTomie sprawuje się ona znakomicie - nie ma problemów z rozmowami także podczas jazdy gdy hałas jest spory. TomTom zaoszczędził za to użytkownikom całej masy zbędnych dodatków jak odtwarzacz filmów czy muzyki, obciążających system za to właściwie nieużywanych.

Obudowa

Obudowę urządzenia wykonano z dobrej jakości plastików. Są odporne na uszkodzenia i wyglądają stosowanie do ceny. Jedynie srebrna jej część jest podatna na zarysowania. Brak gniazd poza umieszczonym u dołu gniazdem do podłączenia zasilania z modułem TMC oraz komunikacji z komputerem. U góry znajdziemy łatwy w użyciu włącznik. TomTom nie uległ modzie - obudowa nie jest duża, ale nikt na siłę nie próbował odchudzać jej do rekordowych rozmiarów.

Uchwyt

Uchwyt do montażu na szybie ma jedną wadę - jest zdecydowanie za krótki. Kilka dodatkowych centymetrów bardzo by się przydało w samochodach z mocno odsuniętą szybą. Za to jego montaż jest dziecinnie prosty, zapewnia bardzo dobry zakres regulacji, dokonuje się jej niezwykle łatwo, podczas jazdy zaś uchwyt trzyma doskonale i nigdy nie wpada w drżenie. Pomysłowa konstrukcja sprawia, że kabel zasilający można umieścić w uchwycie na stałe. Samo urządzenie także zakłada się bardzo łatwo.

Ekran

Nawigację TomTom Go 1005 wyposażono w rewelacyjnej jakości 5-calowy ekran. Jego przek ątna stanowi złoty środek pomiędzy praktycznością a poręcznością. Jasność ekranu jest tak dobra, że wystarcza w każdych warunkach, nawet w najbardziej słonecznie dni. Porównanie większości konkurentów wypada tutaj blado. Bardzo dobre są także jakość kolorów i ostrość obrazu. Rozdzielczość ekranu to 480 x 272 punkty. Znakomicie wypada także pod względem czułości i precyzji działania. To właśnie decyduje o przewadze nad modelem Go 1000 w którym precyzja działania ekranu była fatalna.

Menu i mapy

Menu urządzenia i map to zawsze bardzo mocne punkty nawigacji TomTom. Są niezwykle funkcjonalne, czytelne i łatwe w obsłudze. Wystarczy trochę wprawy by poruszać się po nich bez najmniejszego problemu. Irytować mogą narzucające się cały czas podpowiedzi. Mapy obejmują zasięgiem 45 krajów Europy. Baza adresów i punktów POI jest ogromna. Do dyspozycji jest także baza fotoradarów i możliwości dodawania do mapy własnych miejsc z tego typu utrudnieniami w podróży. Wygląd mapy sprawia, że jest ona doskonale czytelna, na ekranie ukazują się wszystkie niezbędne informacje, ale bez przeładowania. Bardzo pomocny jest asystent pasa ruchu. Użytkownik może sam nanosić poprawki na mapę. Dzięki technologii IQ Routes wymienia się dane o warunkach ruchu z innymi użytkownikami nawigacji TomTom. Wbudowany odbiornik TMC pozwala na bezpośredni odbiór danych o warunkach na drodze, ale wymaga on sprawnego ich dostarczania co nie jest dostępne w naszym kraju. Mimo tego trasy wyznaczane są bardzo precyzyjnie i optymalnymi drogami. Trasy możemy planować na pięć sposobów: najszybsza, ekologiczna, najkrótsza , piesza i rowerowa, oczywiście do tego dochodzi usługa IQ Routes.

Mapy TomTom to absolutna czołówka i trudno wskazać kogoś kto robi je lepiej. Co więcej, są tak dopracowane, że nie wymagają mocnych podzespołów - zawsze działają bardzo płynnie. Kolejną ogromną zaletą jest dwuletnia bezpłatna aktualizacja map.

TomTom posiada funkcję głosowego wprowadzania adresów. Działa ona zupełnie sprawnie i potrafi ułatwić korzystanie z urządzenia.

Odbiornik GPS

TomTom nie podaje typu wbudowanego odbiornika GPS, ale jego działanie jest znakomite. Sygnał łapany był już po kilku sekundach a podczas jazdy nawigacja utrzymywała go brz problemu nawet w bardzo trudnych warunkach. Ginął wyłącznie tam gdzie nie dało się tego uniknąć, np. w tunelach albo na podziemnych parkingach.

Podsumowanie

TomTom Go 1005 jeszcze przed testami wydawał się mocnym kandydatem do miejsca w czołówce naszego rankingu a same testy tylko potwierdziły doskonałe właściwości tego urządzenia. Znakomite mapy, rewelacyjne utrzymywanie sygnału GPS, płynne działanie, wysoka jakość wykonania, dopracowany uchwyt i niezwykle użyteczny zestaw głośnomówiący to jego największe zalety. W sumie było ich tak wiele, że mimo braku jakichkolwiek dodatków, TomTom wspiął się na sam szczyt i obecnie jest numerem jeden na naszej liście.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: