TomTom Go Live 1000 Europe

Ranking: Ranking najlepszych GPS-ów 2011/11

TomTom Go Live 1000 obudziło naszą nadzieję, że jak wszystkie produkty tej firmy będzie doskonale dopracowane i bez większych problemów dostanie się do czołówki rankingu. Choć pod wieloma względami je spełnił to, nie sposób było nie dostrzec także kilku błędów.

Obudowa

TomTom Go Live 1000 zamknięto w solidnie i estetycznie wykonanej obudowie. Brak z niej jakichkolwiek wejść z wyjątkiem zasilającego , służącego jednocześnie do podłączenia przez specjalny kabel z komputerem. U góry obudowy umieszczono włącznik, bardzo łatwy do odnalezienia bez poszukiwania wzrokiem. Obudowa ma rozmiary 127 x 80 x 19 mm, czyli jest niewielka, ale bez tak modnego ostatnio stawiania na jak najmniejszą grubość.

Do montażu na szybie służy pomysłowy uchwyt. Jego montaż jest bardzo łatwy, podobnie jak następnie umieszczenie na nim nawigacji. Od spodu umieszczamy kabel zasilający przy czym nie jest konieczne jego odłączenie po to by wyjąć samą nawigację. Uchwyt trzyma bardzo pewnie, nie wpada w drżenie i jest bardzo solidnie wykonany a regulacja nie wymaga wysiłku i przykręcania śrub. Niestety, jest też bardzo krótki co będzie przeszkadzało w większych samochodach.

Użytkowanie

TomTom Go Live 1000 ma przekątną 4,3 cala czyli nieco za mało jak na dzisiejsze standardy. Przydałoby się tutaj 5 cali. Rozdzielczość jest typowa - 480 x 272 punkty. Jednakże wyświetlany obraz jest rewelacyjny - kolory są ładne , ostrość bardzo dobra, podobnie jak kontrast i nasycenie. Zachwyt budzi jasność ekranu - pod tym względem TomTomowi należałaby się w naszej skali siódemka . Nawet w najjaśniejsze dni obraz jest doskonale widoczny a bezpośrednie porównanie z większością konkurentów sprawia, że TomTom staje od klasę wyżej od nich. Czułość także jest bez zarzutu . Wszystko byłoby idealnie gdyby nie największa wada nawigacji - precyzja działania ekranu. Próba wybrana nazwy miejscowości kończy się atakiem wściekłości - literki na ekranowej klawiaturze wchodzą jak chcą i zazwyczaj jest to coś innego niż planowaliśmy wybrać. Wpisanie całej nazwy to dramat w kilku odsłonach. Gdyby ekran nie działał wcale byłoby lepiej - efekt podobny a irytacji mniej. Wprost trudno uwierzyć, że ten element można była zrobić aż tak źle. Urządzenie ratuje funkcja głosowego wybierania adresów - wprawdzie i ona nie działa doskonale, ale znacznie lepiej niż ta nieszczęsna klawiatura ekranowa.

Menu i mapy

Menu urządzenia i map to zawsze bardzo mocne punkty nawigacji TomTom. Są niezwykle funkcjonalne, czytelne i łatwe w obsłudze. Wystarczy trochę wprawy by poruszać się po nich bez najmniejszego problemu. Irytować mogą narzucające się cały czas podpowiedzi. Mapy obejmują zasięgiem 45 krajów Europy. Baza adresów i punktów POI jest ogromna. Do dyspozycji jest także baza fotoradarów i możliwości dodawania do mapy własnych miejsc z tego typu utrudnieniami w podróży. Wygląd mapy sprawia, że jest ona doskonale czytelna, na ekranie ukazują się wszystkie niezbędne informacje, ale bez przeładowania. Bardzo pomocny jest asystent pasa ruchu. Użytkownik może sam nanosić poprawki na mapę. Dzięki technologii IQ Routes wymienia się dane o warunkach ruchu z innymi użytkownikami nawigacji TomTom. Wbudowany odbiornik TMC pozwala na bezpośredni odbiór danych o warunkach na drodze, ale wymaga on sprawnego ich dostarczania co nie jest dostępne w naszym kraju. Mimo tego trasy wyznaczane są bardzo precyzyjnie i optymalnymi drogami. Trasy możemy planować na pięć sposobów: najszybsza, ekologiczna, najkrótsza , piesza i rowerowa, oczywiście do tego dochodzi usługa IQ Routes.

Mapy TomTom to absolutna czołówka i trudno wskazać kogoś kto robi je lepiej. Co więcej, są tak dopracowane, że nie wymagają mocnych podzespołów - zawsze działają bardzo płynnie. Kolejną ogromną zaletą jest dwuletnia bezpłatna aktualizacja map. Jeszcze ciekawszy pod tym względem jest Garmin nuvi 3490 LMT z dożywotnią bezpłatną aktualizacją map.

Wnioski

TomTom jako jedna z nielicznych firm nie idzie drogą obłędnego wciskania nikomu niepotrzebnych dodatków. Brak tutaj odtwarzacza filmów czy muzyki, gier i tym podobnych śmieci, nieużywanych za to wymagających do działania ogromnej mocy obliczeniowej. Jest za to coś naprawdę przydatnego - łącze bluetooth do sparowania z telefonem komórkowym. Dzięki niemu TomTom staje się bardzo sprawnie działającym zestawem głośnomówiący, Funkcje współpracy z telefonem są rozbudowane, jest między innymi książka numerów. TomTom Go Live 1000 nie podaje typu wbudowanego odbiornika GPS, ale jego działanie jest znakomite. Sygnał łapany był już po kilku sekundach a podczas jazdy nawet w trudnych warunkach nawigacja utrzymywała go znakomicie. Ginął wyłącznie tam gdzie nie dało się tego uniknąć, np. w tunelach. Pod tym względem model ten działa równie dobrze jak TomTom Go Live 1005 Europa.

Zobacz inne testy GPS-ów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: