TomTom Go Live 1005

TomTom Go Live 1005 ma wszystkie cechy dobrej nawigacji, czyli: świetną mapę, mocną obudowę i dobrej jakości odbiornik, które pewnie trzyma sygnał. Co istotne dzięki funkcji TomTom HD Trafiic potrafi tak wyznaczać trasy, aby ominąć korki.

Obudowa

TomTom GoLive 1005 to jeden z mocniejszych GPS jakie mieliśmy okazję testować. Obudowa jest dosyć gruba (2 cm),co może nie podobać się miłośnikom cienkich gadżetów, ale dzięki temu jest bardzo sztywna i mocna. Wykonana jest głównie z matowego plastyku, z tyłu obudowy zamontowano dodatkową aluminiową blaszkę.

Na dole GPS-u umieszczono gniazdo do podłączania zasilacza, w lewym górnym rogu podświetlany przycisk, którym uruchamiamy nawigację. Na obudowie nie są widoczne odciski palców, trudno jest też ją porysować, dlatego oceniliśmy ją bardzo wysoko, bo na 9/10 pkt. Przycisk uruchamiający GPS-a jest duży i dzięki podświetleniu jest dobrze widoczny nawet w nocy.

Ekran

TomTom GoLive 1005 wyposażony jest w średniej wielkości ekran o przekątnej 5 cali. Oferuje on dosyć niską rozdzielczość 480x272 pikseli i niezbyt szerokie kąty widzenia. Oczywiście to ekran dotykowy, który możemy obsługiwać palcem. Do samochodów osobowych taka wielkość ekranu jest optymalna, bo wyświetlane informacje są czytelne a nawigacja nie zajmuje dużo miejsca i nie przeszkadza kierowcy.

Kampania "Mama TomTom" już ruszyła!

Mapa

TomTom GoLive 1005 wyposażony w najnowszą mapę TeleAtlas Europe w najnowszej wersji 8.85 obejmuje swoim zasięgiem takie państwa jak: Anglia, Andora, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Monako, Norwegia, Polska, Portugalia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Irlandia, Holandia, Wyspy Kanaryjskie.

Oprócz nich mamy częściowe pokrycie: Turcji (70.2%), Łotwy (62.8%), Chorwacji (84.5%), Bułgarii (56.2%), Rosja (45.2%), Ukrainy (38.8%), Rumunii (15.8%). Uwzględnia ona również drogi odjazdowe do: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Mołdawii, Czarnogóry, Serbii i Białorusi.

Algorytmy planowania przejazdu działają bardzo dobrze i program wybiera zwykle taką trasę, z której zwyczajowo korzystają zmotoryzowani. Można jednak zaobserwować skłonność do korzystania w pierwszej kolejności z głównych dróg. Dość długo zajmuje także przestawienie się na nową trasę, gdy kierowca zboczy z trasy zaplanowanej przez program.

Sposób na korki

TomTom GoLive 1005 oferuje funkcjonalną mapę zaopatrzoną w dodatkowe w liczne dodatkowe funkcje. Co istotne dane przedstawione są w czytelnej formie, niebyt przeładowane informacjami. Największą frajdę daje jednak połączenie TeleAtlasa z funkcją TomTom HD Trafiic i bazą fotoradarów (tej funkcji pozbawiony jest natomiast model GoLive 1000). Dzięki nim, nawigacja reaguje na bieżąco na wszelkie utrudnienia pojawiające się na wytyczonej drodze, które prezentowane są w formie czytelnych graficznych oznaczeń. Dodatkowo możemy włączyć opcję informacji głosowych. Dane aktualizowane są co dwie minuty (GPS ma sprytnie ukryty czytnik kart SIM i kartę) dając pełny obraz utrudnień, jakie możemy spotkać na drodze, nawigacja wykorzystuje nie tylko dane dostarczane na bieżąco, ale również statystyczne (IQ Routes). Niestety, opcja HD Trafiic działa za darmo przez rok, potem będziemy musieli płacić miesięczny abonament. Producent zaoferował za to możliwość 8 krotnej aktualizacji mapy w ciągu dwóch lat od pierwszego uruchomienia nawigacji.

Wnioski

TomTom GoLive 1005 dzięki solidnie wykonanej obudowie można mieć pewność, że urządzenie nie ulegnie żadnemu uszkodzeniu nawet w trakcie intensywnego użytkowania. Rewelacyjny jest ekran, który bezbłędnie interpretuje wszystkie wydawane palcem polecenia.

Zobacz inne testy GPS-ów