TomTom One IQ Routes Edition 42

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Stabilne utrzymywanie sygnału GPS
  • Bardzo dobre mapy
  • Usługa IQ Routes
  • Kompaktowa budowa

Wady:

  • Brak funkcji multimedialnych
  • Wysoka cena

Wydawać by się mogło, że czasy nawigacji z ekranem o przekątnej 3,5 cala już przeminęły. Ta niegdyś standardowa wielkość, dziś wydaje się być niewystarczająca, zwłaszcza w bezpośrednim porównaniu z urządzeniami z ekranem 4,3 lub 5 cali. Mały ekran na pewno nie ułatwia odczytu danych, a także nie sprzyja wykorzystaniu funkcji multimedialnych. Jednakże w ofercie firmy TomTom nadal znajdują się takie urządzenia, czego przykładem jest testowany przez nas TomTOm One IQ Routes Edition.

W modelu TomTom One IQ Routes Edition, problem prezentacji funkcji multimedialnych na maleńkim ekranie rozwiązano w zasadniczy sposób – po prostu takich funkcji w nim brak. Nie da się więc oglądać filmów ani nawet odsłuchiwać muzyki. Brak też interfejsu Bluetooth, a więc odpada używanie urządzenia jako zestawu głośnomówiącego.

3,5 calowy ekran o rozdzielczości 320 x 240 punktów nieźle radzi sobie z wyświetlaniem map. Ma dobrą jasność i kontrast. Działa też precyzyjnie choć wybieranie liter z maleńkiej klawiatury ekranowej wymaga dużej precyzji i nie jest zbyt komfortowe.Jakość wykonania nawigacji jest wysoka – wygląda estetycznie, obudowa i ekran są odporne na zarysowania. U góry umieszczono przycisk do włączania i wybudzania nawigacji, u dołu gniazdo USB. Uchwyt do mocowania na szybie trzyma bardzo pewnie i montuje się dość łatwo, ale zapewnia niewielki zakres regulacji i sprawia, że i tak maleńki ekranik znajduje się bardzo daleko od oczu kierowcy.

Oprócz uchwytu w wyposażeniu znajduje się ładowarka samochodowa, antena z odbiornikiem TMC i kabel USB.W opisywanej nawigacji zastosowano procesor o częstotliwości pracy zegara 266 MHz. To niewiele jak na współczesne standardy, ale w przypadku braku funkcji multimedialnych i stosunkowo małej rozdzielczości ekranu, wystarcza do w pełni komfortowej pracy. Odbiornik GPS to znany, ceniony i bardzo popularny SiRF Star III o dwudziestu kanałach GPS.

W tak maleńkim GPSie umieszczono za to bardzo dobre mapy. Obejmują one swym zasięgiem niemal całą Europę (42 kraje). Polska przedstawiona jest bardzo precyzyjnie, ujęto wszystkie miejscowości i ulice. W większych miastach możemy wybrać także dokładne adresy. Podczas podróży pomaga bardzo duża liczba umieszczonych na mapach punktów POI. Dane mapy prezentowane są w bardzo przejrzysty sposób, interfejs wprowadzania danych jest łatwy w obsłudze, intuicyjny. Mapa posiada wprowadzoną bazę rozmieszczenia fotoradarów, a także bardzo cenną funkcję asystenta pasa ruchu.

Nawigację wyposażono w funkcję IQ Routes, znaną do niedawna jedynie z drogich modeli tej marki. Dzięki niej można lepiej zaplanować trasę, gdyż uwzględniane są informacje uzyskane od innych użytkowników ruchu.

Bardzo dobre i mające ogromny zasięg mapy to największa zaleta opisywanego urządzenia. Maleńki ekran i brak dodatkowych funkcji to z kolei spora wada. Niestety, urządzenie kosztuje niemal 700 zł. To za dużo jak na model z ekranem 3,5 cala.