TomTom RIDER Europe 31

TomTom RIDER Europe 31 to jedyna testowana przez nas dotąd nawigacja motocyklowa. Pozwala na korzystanie z GPS podczas podróży motocyklem, jest bardzo solidnie wykonana i ma odpowiednie akcesoria, ale jej cena zniechęci nawet zamożnych wielbicieli miłośników dwóch kółek.

Nawigację dostosowano do specyfiki pojazdu w jakim ma być używana. Obudowa jest niezwykle solidna, duża, aerodynamiczna i wodoodporna. Uchwyt do mocowania na kierownicy wymaga poświęcenia początkowo sporo czasu do wstępnego montażu, ale później samo umieszczenie i zdejmowanie nawigacji jest bardzo łatwe. To samo dotyczy zasilania – trzeba je podłączyć do instalacji motocykla, co może być trudne i czasochłonne, ale przewody podłączane są bezpośrednio do uchwytu, a nie do samej nawigacji.

Urządzenie zaopatrzono w maleńki 3,5 calowy ekran. Jakość obrazu jest przeciętna, ale na szczęście jasność bardzo wysoka dzięki czemu obraz zawsze jest dobrze widoczny. Sterowanie funkcjami i menu ekranowym jest możliwe nawet w rękawicach, ale nie należy do łatwych, głównie ze względu na małe rozmiary ikon.

TomTom wykorzystuje system operacyjny Linux, więc procesor o częstotliwości 380 MHz doskonale radzi sobie z obsługą wszystkich jego funkcji.

Obecnie sprzedawana jest wersja z mapami v835, choć my testowaliśmy urządzenie z ich starszą wersją. Łatwy w obsłudze, intuicyjny interfejs to ogromna zaleta urządzenia. Kolejną jest możliwość nanoszenia poprawek na używanych mapach. Mapy są szczegółowe i obejmują zasięgiem 31 krajów Europy w tym Polskę (Andora, Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Liechtenstein, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowenia, Szwajcaria, Słowacja, San Marino, Wielka Brytania, Watykan oraz główne drogi: Albania, Białoruś, Bułgaria, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Rosja, Ukraina, Serbia).

TomTom RIDER został wyposażony w łącze Bluetooth umożliwiające połączenie z telefonem i rozmowę za jego pośrednictwem. W tym celu do urządzenia dołączono specjalny mikrofon i słuchawkę do montażu w kasku. Poprzez słuchawkę przekazywane są także komunikaty głosowe gdyż urządzenie nie ma wbudowanego głośnika.

TomTom RIDER szybko odnajduje sygnał GPS i dobrze utrzymuje go podczas jazdy. Uchwyt do montażu na kierownicy jest solidny i trzyma pewnie – nie zdarzyło się by został poluzowany.

Do urządzenia dołączono zasilacz sieciowy umożliwiający planowanie tras w domu.

Testowana nawigacja TomTom RIDER Europe 31 może przydać się miłośnikom prawdziwej motocyklowej turystyki. Wydaje się jednak, że ekran jest nieco zbyt mały, a poza tym motocykliści i tak przywiązani są do tradycyjnych map. Największą wada urządzenie jest jednak jego bezlitosna cena – 2999 zł - mało kto będzie ją w stanie zaakceptować.