TomTom Start Europe 42

TomTom Start to najprostsza nawigacja w ofercie tej znanej firmy. Mimo maleńkiego 3,5-calowego ekranu, braku dodatkowych funkcji i zmniejszeniu funkcji mapy, jazda z nim może być naprawdę przyjemna.

Mały 3,5 calowy ekran nie sprawdza się w dużych samochodach, ale w tych mniejszych nie musi przeszkadzać, zwłaszcza, że wyświetla ładny, jasny obraz i zapewnia niezwykle precyzyjne jak na ten rozmiar sterowanie. Dzięki niemu samo urządzenie nie jest duże, choć ze względu na sporą grubość może nie zmieścić się w kieszeni. Zastosowany uchwyt EasyPort łatwo zakłada się na szybę, ale jest niezwykle krótki. Na szczęście nie odpada łatwo, tak jak w modelu XL.

TomTom wykorzystuje procesor o częstotliwości pracy 400 MHz i działa na systemie Linux. Zapewnia mu to doskonałą płynność i wydajność obsługi mapy, choć wyliczanie długich tras może trwać sporo czasu. Brak jakichkolwiek dodatkowych funkcji sprawia, że wydajność procesora nigdy nie będzie za mała.

Jakość użytych materiałów jest przeciętna, ale są one odporne na zarysowania. Z tyłu obudowy umieszczono włącznik a na spodzie gniazdo USB do połączenia z komputerem i zasilania.

Największą zaletą nawigacji TomTom są znakomite mapy co potwierdza się i w tym przypadku. W 2048 MB pamięci wewnętrznej znalazły się mapy 42 krajów Europy w tym Polski. Są one dokładne, zawierają bardzo dużo adresów i sporo punktów POI, jest tez baza fotoradarów. Interfejs jest bardzo łatwy w obsłudze. Mapy zostały pozbawione wielu funkcji np.: zmiana kolorów dzień/noc nie następuje automatycznie, nie da się także wybrać typu trasy – zawsze wyliczana jest według informacji IQ Routes – bazy danych gromadzonej od użytkowników tej funkcji. Istnieje możliwość nanoszenia poprawek na mapę przez użytkownika – MapShare.

Głos informujący o trasie jest bardzo wyraźny, umieszczony z tyłu głośnik gwarantuje dobrą słyszalność nawet przy dużych prędkościach.

TomTom nie zawodzi pod względem działania odbiornika GPS – sygnał odnajdywany jest bardzo szybko i doskonale utrzymywany w trakcie jazdy.

TomTom XXL IQ Routes Edition to nawigacja działająca bardzo sprawnie i wyposażona w bardzo dobre mapy. Jej wadą jest na pewno mały ekran i krótki uchwyt do mocowania na szybie, które bardzo utrudniają korzystanie z TomToma w większych samochodach. Mimo tego może on być dobrym towarzyszem podróży po całej Europie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: