TomTom XL IQ Routes Edition 42

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Stabilne utrzymywanie sygnału GPS
  • Bardzo dobre mapy
  • Usługa IQ Routes
  • Kompaktowa budowa

Wady:

  • Brak funkcji multimedialnych

Opisywana na naszych łamach odmiana nawigacji GPS TomTom XL, była obarczona pewnymi ograniczeniami wynikającymi z rodzaju zastosowanej w niej mapy. Teraz mogliśmy przetestować urządzenie TomTom XL IQ Routes Edition 42 wyposażone w udoskonalone oprogramowanie zawierające mapy 42 krajów europejskich.

Opisywana na naszych łamach odmiana nawigacji GPS TomTom XL, była obarczona pewnymi ograniczeniami wynikającymi z rodzaju zastosowanej w niej mapy. Teraz mogliśmy przetestować urządzenie TomTom XL IQ Routes Edition 42 wyposażone w udoskonalone oprogramowanie zawierające mapy 42 krajów europejskich. TomTom-a wyposażono w ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cala. Cechuje się on wysoką jasnością, dobrym odwzorowaniem barw i kontrastem. Jest też bardzo czuły i precyzyjny podczas sterowania. Rozdzielczość 480 na 272 punkty całkowicie wystarcza. Jakość wykonania urządzenia jest wysoka, a estetyka wykonania może przypaść do gustu. U góry obudowy umieszczono przycisk do włączenia/wyłączenia lub wybudzenia/uśpienia nawigacji, zaś u dołu gniazdo USB. Zastosowany uchwyt do mocowania na szybie ma bardzo niewielkie rozmiary dzięki czemu łatwo go schować. Jego kolejną zaleta jest łatwość montażu i bardzo pewne trzymanie. Wady to ograniczony zakres regulacji i bardzo mała długość przez co nawigacja znajduje się daleko od oczu kierowcy.

TomTom XL został wyposażony w procesor o częstotliwości 400 MHz i odbiornik GPS SirF Star o dwudziestu kanałach. Wraz z nawigacją otrzymujemy także ładowarkę samochodową i kabel USB do połączenia jej z komputerem.Czas uruchomienia to około 10 sekund zaś odszukania satelitów niespełna 20 sekund. Sygnał podczas jazy jest trzymany bardzo dobrze, ale warunkiem jest odszukanie go podczas postoju samochodu. Jeśli ruszymy bez odnalezienia sygnału, to urządzenie potrafi odszukiwać go nawet kilka minut, zwłaszcza podczas jazdy w mieście.

Ogromną zaletą opisywanego urządzenia są dostarczane wraz z nim mapy. Obejmują swym zasięgiem aż 42 kraje Europy. Polska odwzorowane jest na nich bardzo dobrze, uwzględnione są właściwie wszystkie miejscowości i ulice, w większych miastach także dokładne adresy. Bardzo dużo punktów POI pozwala na łatwe odszukane interesującego nas obiektu. Trasy wytyczane na mapach są dobre: dostosowane do przepisów, niezbyt długie i przebiegające właściwymi drogami. Co ważne mapy wyposażono w dwie niezwykle przydatne funkcje: asystenta pasa ruchu i bazę fotoradarów. Zachwyca także bardzo dobry, intuicyjny interfejs oraz sposób prezentacji danych, pozbawiony zbędnych dodatków. Dzięki usłudze IQ Routes można wytyczyć trasę w oparciu o informacje uzyskane od innych użytkowników ruchu. Pozwala to na uniknięcie wielu przykrych niespodzianek jakim zaskakiwani są kierowcy na naszych drogach.

Wraz z urządzeniem dostarczany jest także odbiornik TMC. Podpina się go do urządzenia przez port USB. Kabel zasilający jest wówczas wpinany do gniazda w samym odbiorniku. Opisywane urządzenie to właściwie wyłącznie nawigacja GPS. Brak w niej modnych dziś dodatków, takich jak zestaw głośnomówiący, czy możliwość odtwarzania filmów lub muzyki. Jeśli potrzebujemy dobrych map niemal całej Europy, a jednocześnie wspomniane przed chwilą funkcje są nam zbędne to zakup TomToma może być niezłym pomysłem. W zamian dostajemy precyzyjne, dobrze wykonane urządzenie GPS z dobrymi mapami.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier