TomTom XXL IQ Routes Edition

W ofercie TomToma nareszcie pojawiają się nawigacje z ekranem o przekątnej 5 cali. Pierwszą jaką było nam dane sprawdzić jest TomTom XXL IQ Routes Edition. Test wykazał, że znakomicie wywiązuje się on ze swojej funkcji , ale jednocześnie pozbawiony jest jakichkolwiek dodatkowych możliwości.

Pięciocalowy ekran wyświetla obraz o dobrej jakości – ostrość, kolory i kontrast zadowolą nawet wymagających, podobnie jasność , z tym, że ze względu na porę roku nie było nam dane przekonać się jak ekran wypadnie przy bardzo mocnym słońcu. Czułość i precyzja sterowania za pomocą menu ekranowego i klawiatury są znakomite. Dane można wprowadzać nawet podczas jazdy.

Jakość wykonania nawigacji jest bardzo dobra – być może użyte materiały są nieco niższej jakości niż w przypadku Navigonów, ale i tak w tej kategorii TomTom uzyskuje maksymalną ocenę. Doskonała jest też odporność na uszkodzenia i zarysowania. Uchwyt znany już z innych „tanich” modeli tej marki ma tą zaletę, że jest niewielki i można go zabrać razem z urządzeniem. Niezły jest także zakres regulacji. Niestety montaż bywa irytujący bo uchwytu jest za krótki, a do tego próba zmiany położenia nawigacji podczas jazdy niemal zawsze kończy się jej spadnięciem. Pod tym względem urządzenie nie zasługuje na pochwałę. Rozwiązanie tanie i wyglądające atrakcyjnie okazuje się mało praktyczne.

Specjalnością TomToma są mapy i pod tym względem firma ta należy na pewno do ścisłej czołówki. W testowanym przez nas XXL zainstalowano mapy TeleAtlas v835 obejmujące zasięgiem 42 kraje Europy w tym Polskę. Liczba punktów POI jest bardzo duża, pokrycie dróg dla naszego kraju pełne, a liczba dokładnych adresów wydaje się być większa niż w AutoMapie. Mapa jest wyposażona w rozkład fotoradarów i znakomitego asystenta pasa ruchu z realistycznym widokiem skrzyżowań. Funkcja IQ Routes pozwala zaplanować trasę kierując się wskazówkami uzyskanymi od innych uczestników ruchu. Ogromna baza danych uzyskanych od kierowców pozwala na ominięcie niebezpieczeństw i korków. Trasa planowana jest nawet z uwzględnieniem dnia i godziny podróży. Kolejny znakomity pomysł to MapShare – poprawki nanoszone na mapę przez kierowców.

Interfejs mapy jest niezwykle łatwy w obsłudze, sposób planowania tras nie wymaga dłuższej nauki.

Zaletą opisywanego urządzenia jest także bardzo dobry głośnik – dzięki niemu komunikaty są zawsze zrozumiałe, niezależnie od warunków w jakich będą przekazywane.

Ponieważ nawigacje TomTom działają pod kontrolą systemu Linux, zastosowany procesor 400 MHz jest aż nadto wydajny.

TomTom XXL nie jest tani, ale za swoja cenę oferuje rzeczywiście znakomitą nawigację z doskonałymi mapami. Jeśli tylko pomysły TomToma zaczną funkcjonować w naszym kraju to jazda z nim będzie bardzo sprawna. Użytkownik nie otrzymuje funkcji dodatkowych, ale większość i tak z nich nie korzysta. XXL ma tak naprawdę dwie wady – krótki, trudny w użytkowaniu uchwyt i brak funkcji zestawu głośnomówiącego.