Toshiba 42AV635DG

Niedrogi, 42-calowy telewizor Full HD wyposażony w nowy procesor Meta Brain, wydatnie poprawiający szczegółowość obrazu standardowej i wysokiej rozdzielczości.

Niedrogim, 42-calowym telewizorem LCD Full HD w katalogu Toshiby jest model 42AV635DG, wyposażony w zintegrowany tuner analogowo-cyfrowy (DVB-T i DVB-C), umożliwiający odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej i kablowej, kodowanej w standardzie MPEG4. Urządzenie ma wykonaną z przeciętnej jakości plastików obudowę, w której zamontowano nieobrotową podstawę. Na prawej ściance obudowy umieszczono kilka podręcznych gniazd (HDMI, port USB oraz czytnik kart dostępu warunkowego CI), a pozostałe złącza (m.in. 3 HDMI) zamontowano z tyłu.

Zastosowany w odbiorniku dobrej jakości panel LCD, o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i czasie reakcji wynoszącym 5 ms, ma matową powłokę antyodblaskową, sprawdzającą się nawet przy bardzo silnym oświetleniu słonecznym. Matryca LCD, oferująca jasność 500 cd/m2, podświetlana jest tradycyjnymi świetlówkami CCFL. Intensywność ich pracy można samodzielnie regulować lub uruchomić tryb automatyczny (tzw. dynamiczny), wówczas współczynnik kontrastu wzrasta z poziomu 1000:1 do 20 000:1. Kąty widzenia panelu nie wzbudzają zachwytu - patrząc na ekran pod kątem 110 stopni, widać drastyczny spadek kontrastu i przekłamanie barw.

Niewątpliwą zaletą telewizora jest wyposażenie go w zaawansowany procesor wideo Meta Brain, realizujący m.in. funkcję Resolution+, sprawnie poprawiającą szczegółowość obrazu. I to zarówno w przypadku sygnału w standardowej, jak i w wysokiej rozdzielczości.

Intensywność jej działania można regulować. Naszym zdaniem przy wyświetlaniu obrazu Full HD najlepsze efekty daje uruchomienie poziomu 2, a przy standardowym 3.

Urządzenie ma bardzo rozbudowane, czytelne menu, pozwalające użytkownikowi dokonywać precyzyjnych, zaawansowanych regulacji parametrów obrazu. Warto skorzystać z tej możliwości, gdyż fabryczne ustawienia nie są najlepsze – np. w trybie kinowym obraz jest zdecydowanie za ciemny i mało dynamiczny.

Generalnie oferowany przez telewizor obraz jest dobrej jakości. Wyświetlane kolory są dobrze nasycone i prawidłowo zbalansowane, zaś czerń jest poprawnie głęboka, chociaż niezbyt zróżnicowana. Uruchomienie dynamicznego kontrastu co prawda wyraźnie podnosi jej poziom, lecz wówczas w ciemnych scenach szczegóły są niewidoczne. Warto dodać, że chociaż odbiornik nie został wyposażony w system poprawy płynności ruchu obiektów prezentowanych na ekranie (nawet 100 Hz), w wyświetlanym obrazie efekt smużenia pojawia się sporadycznie - tylko w bardzo dynamicznych scenach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: