Toshiba 42ZV635DG

Jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli LCD Full HD Toshiby. Oferuje wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Przetestowaliśmy 42-calowy telewizor LCD Full HD Toshiby z serii ZV6, wyposażony w tradycyjne jarzeniówki CCFL. W urządzeniu tym zastosowano poprawiający kontrast i szczegółowość obrazu układ strefowego sterowania podświetleniem matrycy LCD, który współpracuje ze 100 Hz systemem zwiększającym płynność ruchu prezentowanych na ekranie obiektów.

Telewizor ma dopracowaną stylistycznie, solidną, czarną obudowę. Ze względu na rodzaj zastosowanego podświetlenia nie jest ona tak cienka, jak w modelach konkurencji z diodami LED.

42ZV635DG ma w całości przetłumaczone na język polski, rozbudowane, lecz proste w obsłudze menu. Oferuje ono bogaty zestaw regulacji i pozwala precyzyjnie dostroić odbiornik do swoich upodobań.

Obraz i dźwięk

Ekran LCD w 42ZV635DG należy do bardziej zaawansowanych technicznie produktów Toshiby. Jego matryca jest selektywnie podświetlana, dzięki czemu łatwiej o uzyskanie głębokiej czerni i większego kontrastu. Ponadto telewizor wyposażono w procesor wideo Meta Brain i rozbudowany zestaw układów poprawiających jakość wyświetlanego obrazu.

Backlight Scanning/100 Hz

Telewizor wyposażono w efektywnie eliminujący efekt smużenia, 100 Hz układ zwiększania płynności ruchu obiektów prezentowanych na ekranie. Jego dzianie sprzężone jest systemem sterowania podświetleniem matrycy LCD - Backlight Scanning. Telewizor ma bowiem specyficzny układ lamp jarzeniowych, które - w przeciwieństwie do większości modeli LCD konkurencji - ułożone są poziomo. Podświetlenie matrycy podzielono na sektory: pas zajmujący środkową część ekranu oraz dwa pasy na górze i dole. Sektory te są naprzemiennie zapalane i gaszone. Dzięki temu prezentowany obraz jest nie tylko bardziej płynny i ostry, ale także bardziej kontrastowy.

Resolution +

Urządzenie ma sprawnie działający system, realizujący wieloetapowy proces skalowania i poprawy jakości sygnału wideo standardowej rozdzielczości, np. z telewizji SD czy płyt DVD, do trybu Full HD.

5:5 Pull Down

Odbiornik ma także system 5:5 Pull Down, przeznaczony do obróbki sygnału wideo 1080/24p (np. odtwarzanego z płyt Blu-ray). Układ ten każdą klatkę powtarza pięciokrotnie, wskutek czego wyświetlanych jest 120 obrazów na sekundę, a nie 24.

Skanowanie 1:1

Doprowadzony do odbiornika złączem HDMI sygnał o rozdzielczości Full HD może być wyświetlany „piksel w piksel” bez tzw. overscaningu (przycinania krawędzi obrazu), czyli bez zbędnego skalowania, które w przypadku ekranów Full HD oznacza obniżenie ostrości obrazu.

Kolory

Odbiornik wyposażono w sześć predefiniowanych trybów: Standardowy, AutoView, Dynamiczny, Do gier, Ekran do PC i Filmowy. Poza Filmowym wszystkie oferują obraz za zimny, z nadmiarem niebieskiego i deficytem czerwieni. W trybie Filmowy proporcje między kolorami zbliżają się do wzorcowych, temperatura barwowa spada do poziomu ok. 7000 kelwinów. To zdecydowanie najlepsze z predefiniowanych ustawień przygotowanych przez producenta. W większości fabrycznych trybów wartość gammy jest zbyt mała, w przeciwieństwie do profilu Filmowego, w którym jest odwrotnie.

Kontrast

Pomimo różnych udoskonaleń, technologia LCD z podświetleniem jarzeniowym nie oferuje wysokiego kontrastu. Telewizor Toshiby osiąga poziom 1100:1 tylko w trybie Dynamicznym. Niestety, odbywa się to kosztem wierności kolorów. Przeciwnie jest w trybie Filmowym. Wprawdzie maksymalny kontrast wynosi wówczas 400:1, ale zachowana jest pełna kontrola nad barwami - od najjaśniejszych do ciemnych szarości. Na tle konkurencyjnych telewizorów z ekranami LCD, podświetlanymi jarzeniowym źródłem światła, odbiornik Toshiby oferuje lepszą czerń.

Równomierność podświetlania matrycy

Oświetlenie matrycy jest bardziej równomierne niż na to wskazują wyniki pomiarów, chociaż wartość 92% to bardzo dobry wynik. Gdyby nie wąskie paski przy samej krawędzi ekranu, praktycznie niewidoczne w normalnej eksploatacji odbiornika, równomierność wyniosłaby aż 97%.

Jasność. W trybie Filmowym, jasność ekranu wynosi 135 cd/m2, co w zupełności wystarcza do komfortowego oglądania obrazu nawet w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Maksymalną jasność uzyskuje się w trybie Standardowym (280 cd/m kw.), ale wówczas pojawia się nadmiar koloru niebieskiego.

Kąty widzenia

Telewizor oferuje dobre kąty widzenia w pionie i poziomie - spadek kontrastu i zmiana barw są zauważalne przy 160 stopniach.

Dźwięk. Telewizor wyposażono w dwa głośniki o mocy 10 W. Generują one czysty, szczegółowy dźwięk, z wystarczająco mocną podstawą basową. Ponadto wzmocnienie brzmienia o niskie tony umożliwia umieszczone z tyłu obudowy wyjście audio przeznaczone do podłączenia do telewizora aktywnego subwoofera.

Funkcjonalność

Urządzenie wyposażono w bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się m.in. komponentowe, 2 Euroscart, 4 złącza HDMI 1.3 (jedno z nich znajduje się z boku obudowy, co pozwala na łatwe podłączenie do odbiornika kamery wideo czy konsoli gier), a także USB. Złącza Ethernet nie ma, bo odbiornik nie oferuje funkcji internetowych.

Media Player

Urządzenie potrafi odtwarzać z podłączonych do jego gniazda USB przenośnych dysków zdjęcia cyfrowe JPEG, pliki audio MP3 oraz filmy DivX/DivX HD. Niestety, filmy MKV ani napisy w .txt nie są obsługiwane. Umieszczony z boku obudowy czytnik kart SD pozwala odtwarzać zdjęcia cyfrowe JPEG.

Tunery TV

Model 46ZF355DG ma tuner analogowo-cyfrowy DVB-T/C obsługujący kodowanie MPEG-4. W przypadku odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, urządzenie oferuje również obsługę elektronicznego przewodnika programowego (EPG).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: