> Toshiba 46VL748G

Telewizor 46VL748 Toshiby wyróżnia się nowoczesnym i eleganckim wzornictwem oraz kilkoma zaawansowanymi możliwościami regulacji obrazu. Ekran o przekątnej 46-cali i rozdzielczości zgodnej ze standardem FullHD jest podświetlany diodami umieszczonymi wzdłuż swojej krawędzi. Bliźniacze głośniki wysokotonowe uzupełniono o subwoofer, poza tunerem cyfrowym i analogowym mamy także tuner satelitarny. Po odpowiedniej regulacji za pomocą bogatej palety narzędzi telewizor może oferować wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Z serią VL74 producent wiąże spore nadzieje. Na razie liczy ona dwa modele z ekranem 40 lub 46-calowym, Do zaprojektowania wystroju zaproszono Duńczyka, Jacoba Jensena, który stworzył elegancką bezramowę, ultracienką bryłę wyróżniającą się czystymi liniami i materiałami wysokiej jakości. Rolę przycisków pełni panel dotykowy, który został subtelnie wkomponowany w przednią ściankę. Niestety matryca nie jest tak rewelacyjna, ma niezbyt krótkie czasy reakcji (6 ms) i nie tak często się odświeża (100 Hz).

Obraz i dźwięk

Telewizor wyposażono w niespotykany w odbiornikach domowych zestaw do regulacji parametrów obrazu. Udostępniono możliwość regulacji balansu szarości nie tylko dla samego wzmocnienia każdego z kolorów z osobna, ale także dla każdego z 10 poziomów szarości od 0 do 100%. Użytkownik ma do dyspozycji kilka obrazów testowych oraz informacyjnych, w tym histogram. Pracą całości steruje centralny układ zwany Meta Brain. Układ na przykład stara się zapobiegać oślepianiu widza przez gwałtowne kontrasty i dostosowywać parametry wyświetlania do sytuacji wokół telewizora.

Profile obrazu.

Liczba profili obrazu w nowej Toshibie powiększyła się o dwa o specyfice filmowej zwane Hollywood1 i Hollywood2. Pierwszy powinno się włączać w świetle dziennym, drugi w zaciemnionym pomieszczeniu. Oprócz tego mamy profil AutoView, dynamiczny, do gier, do peceta i standardowy. W praktyce poprawianie ustawień automatycznych okazało się nie takie proste. Zrównoważenie szarości jest podstawowym warunkiem oddania rzeczywistych odcieni kolorów, ale do tego często trzeba korzystać z mniej intensywnego podświetlenia oraz wyłączyć różne ulepszacze. W wielu zastosowaniach telewizora, na przykład w grach, wierne oddanie kolorów nie ma większego znaczenia. Stąd bierze się obecność jasnych i dynamicznych profili które wyświetlają barwy po swojemu.

Ustawienia optymalne

Punktem wyjścia był pierwszy profil hollywoodzki oraz ustawienia energooszczędne wyłączone, ustawienia HDMI, Zakres RGB: Pełny, Podświetlanie, Kontrast, Jasność, Kolor, Odcień, Ostrość bez zmian. Zaawansowane ustawienia obrazu: Kontrola podświetlenia i czujnik automatycznej jasności: wyłączone. Ustawienia obrazu w trybie expert: Balans bieli: tryb 2p, R: wzmocnienie 14, przesunięcie 8, G: odpowiednio -4, 2, B: 0, 3. Już samo włączenie profilu hollywoodzkiego spowodowało automatycznie obniżenie jasności z 260 kandeli na metr aż do 82. Najlepszego balansu szarości szukaliśmy w trybie 2p (stąd po dwie wartości dla każdego z kolorów, wzmocnienie i przesunięcie) i udało się uzyskać wartość deltaE w granicach 4. Jednak można wziąć się za optymalizację dziesięciopunktową i uzyskać zero absolutne. Przy tych ustawieniach otrzymaliśmy wartość współczynnika gamma 2,09 (ideał ma 2,2), kontrastu - 480:1 oraz temperaturę barwową bliską ideału - 6480K. Bardzo duża różnica między jasnością optymalną i maksymalną nienajlepiej świadczy o jakości matrycy.

Rozdzilczość

Urządzenie ma sprawnie działający system, realizujący wieloetapowy proces skalowania i poprawy jakości sygnału wideo standardowej rozdzielczości, np. z telewizji SD czy płyt DVD, do trybu Full HD. Niestety poprawienie jakości marnych klipów pobieranych z YouTube już się nie udawało.

Równomierność podświetlania matrycy

W testowanym egzemplarzu mieliśmy słabiej oświetloną górę ekranu. Efekt nie był widoczny gołym okiem i stąd uzyskane 91%, które klasyfikują wyświetlacz Toshiby dobrze powyżej średniej. Kąty widzenia. Telewizor oferuje dobre kąty widzenia w pionie i poziomie - spadek kontrastu i zmiana barw są zauważalne przy 160 stopniach.

Dźwięk

Za odtwarzanie dźwięku Toshiba uzyskała bardzo dobre stopnie chociaż cienka obudowa, spowodowana wyborem podświetlenia krawędziowego, nie ułatwiała zadania konstruktorom. Kluczem do sukcesu okazało się przeniesienie głośników pod ekran i skierowano membraną do dołu. Ich pracę dostosowuje się do usytuowania aparatu albo do pozycji wiszącej na ścianie lub do stojącej na podstawie. Para głównych głośników o mocy po 10 W generuje czysty, szczegółowy dźwięk. O mocną podstawę basową troszczy się głośnik niskotonowy o tej samej mocy.

Funkcjonalność

Telewizor wyposażono w bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się m.in. komponentowe, Euroscart, 4 złącza HDMI (dwa z nich znajdują się z boku obudowy, co pozwala na łatwe podłączenie do odbiornika kamery wideo czy konsoli gier; a jedno z dolnych udostępnia zwrotny sygnał audio ), a także dwa USB z których każde ma nieco inne zadanie. Pierwsze jest przeznaczone dla pamięci masowej drugie rozpoznaje wyłącznie zdjęcia ale za to radzi sobie z adapterem obsługującym sieć bezprzewodową. Za dopłatą Toshiba dostarcza bardzo dobry model obsługujący oba pasma i szerokie kanały, co ma bardzo duże znaczenie w zatłoczonym eterze i wobec sporego zapotrzebowania na transfer. Warto zwrócić uwagę, że producent do transmisji w rozdzielczości HD zaleca korzystanie z pasma 5GHz.

Media Player

Skromne możliwości odtwarzacza multimedialnego uległy sporemu poszerzeniu. Największemu w zakresie wideo. Do DivX doszły MKV i AVCHD oraz kilka formatów audio. Pojawiła się obsługa napisów w formacie SRT. Ze zdjęć pozostały tylko JPEG i ramki.

Tunery TV

Model 46VL748G ma pełny zestaw tunerów. Oprócz analogowo-cyfrowego DVB-T/C mamy jeszcze satelitarny DVB-S (S2) obsługujące kodowanie MPEG-4. W przypadku odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, urządzenie oferuje również obsługę elektronicznego przewodnika programowego (EPG).

Internet

W odbiorniku jest gniazdko do sieci przewodowej, można też dokupić adapter Wi-Fi. W obu wypadkach można się podłączyć do sieci domowej a poprzez nią do Internetu. Jednak zakres usług jest bardzo skromny. Możliwa jest aktualizacja wbudowanego oprogramowania oraz skorzystanie tylko z jednego serwisu YouTube. Jest on w dwóch wersjach, z których jedna, specjalnie przerobiona nie chciała zakończyć ładowania się. Za to postać dobrze znana z komputerowego ekranu działała dużo lepiej. Mamy do dyspozycji wirtualną klawiaturę, a z przyrządów nawigacyjnych wędrówkę po oknach albo kursor, którym można się poruszać po obrazie w inny sposób niż tylko po oknach w kolejności ustalonej przez projektanta strony.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: