Toshiba 47Z3030D

Zalety:

  • Bardzo ostry i szczegółowy obraz z dobrą czernią
  • Świetny kontrast
  • Skuteczny system 100 Hz
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Obszerny dźwięk
  • Czytnik kart SD

Wady:

  • Ograniczone kąty widzenia
  • Brak komunikacji z Internetem
  • Wysoka cena

Telewizor Full HD oferujący bardzo dobrą jakość obrazu. Bogate wyposażenie, atrakcyjna stylistyka.

Przetestowaliśmy 47-calowy telewizor LCD Toshiby z najnowszej serii Regza. Wyposażona w obrotową podstawę atrakcyjna stylistycznie obudowa urządzenia wykonana została z dobrej jakości plastiku. W jej dolnej części, pod ekranem oraz z tyłu, zainstalowano głośniki produkcji Onkyo. Generowany przez nie dźwięk jest obszerny, a uruchomienie funkcji SRS WOW sprawia, że brzmienie ma efektowną podstawę basową. Istnieje także możliwość wzmocnienia niskich tonów przez podłączanie do odbiornika aktywnego subwoofera – na tylnej ściance obudowy zamontowano specjalne wyjście audio. Generalnie model Toshiby został dobrze wyposażony w gniazda audio-wideo, wśród których znalazły się aż 3 złącza HDMI (w tym jedno umieszczone w łatwo dostępnym miejscu - na boku obudowy).

Najważniejszą nowością w 47Z3030D jest zastosowanie 10-bitowego panelu LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), który pozwala, w stosunku do standardowych 8-bitowych, na wyświetlanie obrazu ze zdecydowanie bogatszą gradacją barw (w 8-bitowym każdy kolor podstawowy ma 256 odcieni, a w 10-bitowym jest ich aż 1024). Ponadto zamontowanie w urządzeniu nowego systemu podświetlenia matrycy WCG CCFL pozwoliło zwiększyć zakres prezentowanych na ekranie barw. Dla zwiększenia kontrastu (15 000:1) intensywność podświetlenia jest dynamicznie regulowana. W scenach ciemnych jest ona mniejsza, a w jasnych większa. Co ważne, regulacja ta działa sprawnie i nie ma, jak w niektórych modelach konkurencji stosujących rozwiązania bazujące na tym samym pomyśle, efektu „przejaskrawionej bieli” w wyświetlanym obrazie.

Nowy model Toshiby wyposażono również w specjalny układ Active Vision M100, zwiększający częstotliwość wyświetlanego obrazu ze standardowych 50 do 100 Hz. System ten, analizując ruch na ekranie, dynamicznie tworzy dodatkowe klatki, co poprawia płynność prezentowanego obrazu i eliminuje efekt smużenia. Ponadto układ ten dokonuje skalowania sygnału wideo do rzeczywistej rozdzielczości matrycy, a także wygładza krawędzie prezentowanych na ekranie obiektów oraz eliminuje błędy w wyświetlaniu barw.

Odbiornik Toshiby potrafi sprawnie obsługiwać sygnał 1080p/24 Hz, czyli taki jaki jest zapisywany na płytach HD DVD czy Blu-ray. Warto dodać, że dostarczając do telewizora sygnał o rozdzielczości Full HD można uruchomić tryb „Dokładne skanowanie”, który zapewnia wyświetlanie na ekranie obrazu „piksel w piksel”.

Generowany przez urządzenie Toshiby obraz jest bardzo ostry i szczegółowy, z dobrą czernią (ale słabszą niż w testowanym przez nas równolegle modelu LC-46X20E Sharpa) i zróżnicowanymi, soczystymi, a przy tym naturalnymi kolorami. Z dostępnych w całkowicie spolszczonym menu predefiniowanych trybów najbardziej podobał się nam filmowy, oferujący dobrze zestrojony pod względem temperatury barwowej obraz. W 47Z3030D zastrzeżenie wzbudza jedynie szerokość kątów widzenia. Pomimo deklarowanych 178 stopni w obu płaszczyznach, wartość ta zachowana jest tylko w pionie - przy oglądaniu ekranu z boku już przy 130 stopniach widoczny jest spadek głębi czerni.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier