Toshiba Gigaframe Q80

Zalety:

  • Dobra jakość generowanego obrazu
  • Dobry stosunek możliwości do ceny
  • Zdejmowana ramka
  • Możliwość odsłuchiwania muzyki, wyświetlania filmów

Wady:

  • Brak hosta USB

Porządnie zaprojektowana i wykonana ramka z 8 calową matrycą, która pracuje w natywnej rozdzielczości 800x600 pikseli. Generuje dobrej jakości obraz, do tego ma intuicyjny interfejs z mnóstwem opcji. Wyposażona jest w 128 MB wbudowanej pamięci.

Toshiba Gigaframe Q80 okazuje się tylko o kilkadziesiąt złoty droższa od takich konstrukcji jak UVO DPH3070A, czy też Sweex MM008 (7 cali, rozdzielczość 480x234 pikseli), a oferuje obraz o wiele wyższej jakości. Wynika to głównie z zastosowania nieco większej i co najistotniejsze dysponującej wyższą rozdzielczością matrycy, która potrafi wyświetlić więcej szczegółów.

Urządzenie jest dosyć duże (29x25 cm – dł./wys.), bo oprócz szerokiej szklanej obwódki wokół ekranu, wyposażono ją w zdejmowaną ramkę, nadającą jej klasycznego wyglądu. Możemy ją szybką zdjąć (wystarczy odkręcić jedną śrubkę), wtedy całość nabiera bardziej nowoczesnego stylu, który podkreślają świecące na niebiesko dotykowe przyciski. To właśnie za ich pomocą nawigujemy po interfejsie urządzenia, ponieważ na wyposażeniu nie znajdziemy bezprzewodowego pilota.

Pomimo, że interfejs nie jest w pełni spolszczony, nawigowanie po nim i wybieranie poszczególnych funkcji jest na tyle intuicyjne, że nie powinniśmy mieć z tym żadnych problemów. Ramka oprócz oglądania zdjęć zapisanych w formacie JPG, umożliwia odsłuchiwanie muzyki zapisanej w formacie MP3, oglądanie filmów oraz wyświetlanie kalendarza. Może pracować zarówno w pionie jak i w poziomie, nie jest jednak wyposażona w funkcję automatycznego obracania zdjęć. Do wyboru mamy za to opcje dotyczące sposobu prezentacji zdjęć, wyboru efektów przejścia, czy liczby wyświetlanych zdjęć. Co istotne przyciski umieszczone są pod ekranem, a nie z tyłu ramki, także ich obsługa jest o wiele bardziej wygodna niż w ramkach, które mają przyciski ukryte z tyłu obudowy.

Ramka wyposażona jest w czytnik kart pamięci (SD/XD/MMC/MS/MS PRO) oraz małe gniazdo USB, które służy do podłączania ramki do komputera (wyposażona jest w 128 MB wbudowanej pamięci). Niestety nie umożliwia odczytywania zdjęć z przenośnych pamięci USB.

Połączenie 8 calowego ekranu i rozdzielczości 800x600 pikseli dało zadowalający rezultat jeśli chodzi o wyświetlanie zdjęć. Co prawda ramka nie oferuje rewelacyjnego kontrastu (235:1) ani jasności (60 cd/m2), jednak w tej cenie trudno będzie nam znaleźć równie dobry produkt. Jakość generowanego obrazu oceniliśmy na 6,6 pkt na 10 możliwych do zdobycia (ekran generuje dosyć ciepłe barwy – 6061 K).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier