Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L to wydajny laptop do multimediów. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cali, który umożliwia oglądanie obrazu 3D bez konieczności używania specjalnych okularów. Sprawdzamy jak działa wyświetlanie obrazu w 3D i czy laptop radzi sobie z uruchomieniem gier w rozdzielczości FullHD.

3D

Test Toshiby Qosmio F750-10L musieliśmy zacząć od sprawdzenia jakości efektu 3D. Pierwsze co zauważyliśmy to brak w sterownikach NVIDII trybu 3D Vision. Trochę nas to zdziwiło, ale przecież zgodnie z deklaracjami producenta, obraz 3D wyświetla się bez konieczności używania dodatkowych okularów, więc i nie ma potrzeby instalowania specjalnego sterownika.

Niestety, nigdzie na obudowie nie ma żadnego przyciski uruchamiającego tryb 3D, zainstalowane oprogramowanie również na ten temat "milczy". Po dość dokładnej eksploracji dysku znaleźliśmy za to kilka filmików nagranych w trybie 3D. Uruchomiliśmy je ale bez oczekiwanego rezultatu.

EX-L 17 3D - "trójwymiarowy" laptop z procesorem 4,8 GHz!

Chcąc oglądać filmy w 3D musimy skorzystać z dołączanego odtwarzacza Toshiba Blu-ray i włączyć w nim opcję 3D. To nie wszystko, bo musimy chwilkę poczekać i zwrócić uwagę na drugie okienko pojawiające się w tle odtwarzacza. Pokazuje ono na bieżąco wizerunek naszej twarzy, która rejestrowana jest za pomocą wbudowanej w pokrywę obudowy kamery internetowej.

Musimy tak się ustawić, aby program mógł odnaleźć nasze oczy i dopiero wtedy obraz 3D będzie mógł się skalibrować. Co istotne, program potrafi śledzić ruchy głowy i na bieżąco korygować ustawienia 3D, tak aby uzyskać optymalny efekt. Co prawda przy dynamicznych scenach obraz jest lekko zamazany, ale poza tym robi spore wrażenie. Co istotne program posiada opcję konwertowania filmów 2D do 3D, choć efekt jest wówczas trochę sztuczny.

Test laptopa Dell XPS 15 Z

W subiektywnej ocenie, efekt 3D w Toshibe Qosmio F750-10L był znacznie gorszy niż w przypadku technologii 3D pasywnej czy aktywnej - czyli wymagającej użycia specjalnych okularów. Już po chwili odczuwałem dyskomfort, wzrok się szybko męczył, szczególnie jak oglądałem dynamiczne sceny. Widać, że ta technologia wymaga dopracowania, no i jak na razie będziecie mieć spore kłopoty z uruchomieniem jej w grach. Nam się to niestety nie udało.

Test laptopa Lenovo ThinkPad X1

Wydajność

Toshiby Qosmio F750-10L wykorzystuje czterordzeniowy procesor Intela Core i7 2630QM, który gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie potrafi pracować z prędkością nawet 2,9 GHz (2-2,9 GHz). Za jego pomocą możemy szybko obrabiać zdjęcia czy filmy, bo potrafi on wykonywać do ośmiu wątków w jednym cyklu zegara. To świetlna propozycja dla osób, które nie tylko chcą oglądać materiały multimedialne, ale też je tworzyć. Wspomaga go w tym zewnętrzna karta graficzna NVIDII z układem GeForce GT 540M. Taki tandem świetnie nadaje się do zastosowań multimedialnych, ale pewnie ciekawi was jak radzi sobie również w grach?

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Gry

Toshiba Qosmio F750 nie jest laptopem dla wymagających graczy. Zastosowany układ graficzny NVIDII GeForce GT 540M gdy uruchamiamy gry w rozdzielczości FullHD wyraźnie nie daje rady. Nawet starsze, ale wymagające gry jak Crysis uruchomimy w FullHD tylko po ograniczeniu liczby wyświetlanych detali. Nowsze gry jak LostPlanet 2 nawet z wykorzystaniem biblioteki DX 9 w rozdzielczości FullHD uzyskują prędkość poniżej 15 kl./s. Dopiero zmniejszenie rozdzielczości do 720p, pozwala na uruchomienie nowych gier, choć i tutaj będziecie musieli zrezygnować z najbardziej widowiskowych efektów (najlepiej jest wyłączyć bibliotekę DX11).

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Toshiba Qosmio F750-10L

Wnioski

Toshiba Qosmio F750 to rasowy laptop multimedilany. Bez problemów zastąpi Ci stacjonarny komputer, bo jest nie tylko szybki ale też dobrze wyposażony. Na uwagę zasługuje ponadprzeciętny ekran, który pracuje w rozdzielczości FullHD i umożliwia wyświetlanie obrazu 3D. Obudowa świetnie wygląda, ale trzeszczy przy mocniejszym dociśnięciu. W tym laptopie brak jest ogólnego wykończenia, zarówno jeżeli chodzi o konstrukcję obudowy, jak i jakość efektu 3D. Być może następny model będzie lepszy.

Zobacz inne testy laptopów