Toshiba R830-130

Toshiba R830-130 to poręczny laptop, z 13 calową matrycą. Jest lekki i zarazem mocny a jego wydajność jak i wyposażenie w np. czytnik linii papilarnych sprawiają że powinien on być dobrym laptopem do pracy na wyjazdach. Sprawdzimy czy w rzeczywistości tak jest.

Obudowa

Toshiba R830-130 waży 1,43 kg czyli niewiele więcej niż 10 calowy netbook, a oferuje znacznie większe możliwości i wydajność. Obudowa wykonana z dobrej jakości materiałów jest cienka i mocna. Nic w nie jenie trzeszczy nie ugina się gdy pracujemy na laptopie. Klawiatura pozbawiona jest części numerycznej, ale i tak wygodnie się na niej pracuje, to klasyczna konstrukcja wyspowa z charakterystycznymi niewielkimi przyciskami. W touchpadzie pomiędzy dwoma przyciskami umieszczono czytnik linii papilarnych. Obudowa chociaż jest matowa to i tak łatwo łapie tłuste odciski palców.

Toshiba R830-130

Toshiba R830

Możliwości

Toshiba R830-130 wykorzystuje matrycę TN o przekątnej 13,3 cali, która pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Pod wieloma względami to przeciętny ekran, bo ma typowe niezbyt szerokie kąty widzenia, i ziemną temperaturę barwową. Do jej zalet należy zaliczyć matową powłokę, która sprawdza się w silnie oświetlonych pomieszczeniach, bo nie powstają na niej denerwujące refleksy świetlne.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Jak sprawdzić czy kamerka internetowa w laptopie działa? [PORADNIK]
Toshiba R830-130

Toshiba R830

Małe rozmiary laptopa nie wpłynęło negatywnie na jego wyposażanie w dodatkowe gniazda czy interfejsy, bo do dyspozycji mamy komplet interfejsów USB (czyli nowsza wersją USB 3.0- 1 gniazdo i starszą - 2 gniazda). Popularny niegdyś interfejs eSATA (dzielony z gniazdem USB 2.0) i dwa najpopularniejsze gniazda do przesyłania obrazu, czyli VGA (analogowy) i HDMI (cyfrowy). Oczywiście nie mogło zabraknąć również dwóch najpopularniejszych interfejsów bezprzewodowych, czyli: Bluetooth i Wi-Fi ("n"), do których producent dodaje również modem 3G.

Toshiba R830-130

Toshiba R830

Wydajność

Testowany przez nas laptop wyposażony został w procesor Intela Core i7 2620M, który pracuje z prędkością 2,7 GHz, która automatycznie może zostać zwiększona do 3,4 GHz gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie (technologia TurboBoost). Procesor ten wyposażony jest też w układ graficzny Intela GMA HD 3000, który jest podstawowym procesorem graficznym. W grach taka konfiguracja spisuje się bardzo słabo, bo pozwala jedynie na uruchomienie mniej wymagających tytułów i to przy znacznym obniżeniu liczby wyświetlanych detali czy efektów.

To nie Alienware, ale za to świetnie za to sprawdzi się w pracy z aplikacjami biurowymi, multimedialnymi, czy też do tworzenia prezentacji multimedialnych. Co istotne pobiera niewiele prądu (35 W), co przekłada się na długi czas pracy laptopa (prawie 10 godzin przy niewielkim obciążeniu).

Toshiba R830-130

Toshiba R830-130

Toshiba R830-130

Toshiba R830-130

Toshiba R830-130

Toshiba R830-130

Wnioski

Toshiba R830-130 to świetlny laptop do pracy na wyjazdach, jest szybki, poręczny, lekki, mocny i długo działa na baterii! To nie wszystkie jego zalety, bo okazuje się też bardzo dobrze wyposażony, bo ma nowoczesny dysk SSD, napęd optyczny i całą plejadę różnorakich interfejsów przewodowych i bezprzewodowych. Jedyną jego wadą jest wysoka cena, ale według nas jest ona jak najbardziej usprawiedliwiona.

Zobacz inne testy laptopów

Toshiba R830-130

Sprzęt do testów dostarczył sklep www.x-kom.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: