Toshiba Regza 46SL733G

Najnowszy telewizor ciekłokrystaliczny Toshiby wyróżnia się bardzo szczegółowymi i zmyślnymi regulacjami obrazu i dźwięku. Ekran o przekątnej 46-cali i rozdzielczości zgodnej ze standardem FullHD jest podświetlany LED-ami umieszczonymi wzdłuż swojej krawędzi. Przy odpowiedniej regulacji telewizor oferuje wysokiej jakości obraz i dźwięk.

Obraz i dźwięk

W Regzach SL73* szczególnie wiele uwagi poświęcono jakości obrazu i dźwięku. Pierwszy z nich pracuje pod kontrolą systemu Auto View. Jego zajęcie polega na jednoczesnym analizowaniu oświetlenia pomieszczenia i wyświetlanego obrazu. Te dane są następnie wykorzystywane do regulowania jasności, kontrastu oraz ostrości i także maja wpływ na funkcje układu centralnego sterowania zwanego Meta Brain. Układ na przykład stara się zapobiegać oślepianiu widza przez gwałtowne kontrasty i dostosowywać parametry wyświetlania do sytuacji wokół telewizora.

Profile obrazu

Osoby pragnące zastąpić ten automat mają do dyspozycji kilka predefiniowanych profili: standardowy, filmowy, do komputera i do gier. W praktyce poprawianie ustawień automatycznych nie okazało się takie proste.

Jasność, kontrast i współczynnik gamma

Uzyskanie „filmowego” balansu szarości udało się dopiero po silnym zredukowaniu jasności do 120 kandeli na metr kwadratowy. W takich warunkach telewizor może się pochwalić gammą równą 2,17 i kontrastem na poziomie 1600:1. Próbom uzyskania większego kontrastu towarzyszyło nieproporcjonalne wzmocnienie czerwonego koloru i zmniejszenie gammy. Tak, jak to się stało przy zastosowaniu profilu do gier. Kontrast się podwoił do 3200:1 kosztem osłabienia gammy do 1,6 i spadku temperatury koloru. W najjaśniejszym trybie ekran emitować maksymalnie 270 kandeli, ale było to światło z nadmiarem czerwieni i brakiem zielonego.

Resolution +

Urządzenie ma sprawnie działający system, realizujący wieloetapowy proces skalowania i poprawy jakości sygnału wideo standardowej rozdzielczości, np. z telewizji SD czy płyt DVD, do trybu Full HD.

Równomierność podświetlania matrycy

Oświetlenie matrycy jest bardziej równomierne niż na to wskazują wyniki pomiarów, chociaż wartość 92% to bardzo dobry wynik. Gdyby nie wąskie paski przy samej krawędzi ekranu, praktycznie niewidoczne w normalnej eksploatacji odbiornika, równomierność wyniosłaby aż 97%.

Kąty widzenia. Telewizor oferuje dobre kąty widzenia w pionie i poziomie - spadek kontrastu i zmiana barw są zauważalne przy 160 stopniach.

Obrót głośników

Ze względu na wybór rodzaju podświetlenia obudowa stała się o wiele cieńsza. To pogorszyłoby warunki pracy głośników. Żeby tego uniknąć głośniki przeniesiono pod ekran i skierowano membraną do dołu. Ich pracę dostosowuje się do usytuowania aparatu albo do pozycji wiszącej na ścianie lub do stojącej na podstawie.

Para o mocy po 10 W generuje czysty, szczegółowy dźwięk, z wystarczająco mocną podstawą basową. Ponadto wzmocnienie brzmienia o niskie tony umożliwia umieszczone z tyłu obudowy wyjście audio przeznaczone do podłączenia do telewizora aktywnego subwoofera.

Funkcjonalność

Telewizor wyposażono w bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się m.in. komponentowe, 2 Euroscart, 4 złącza HDMI 1.3 (jedno z nich znajduje się z boku obudowy, co pozwala na łatwe podłączenie do odbiornika kamery wideo czy konsoli gier), a także jedno USB przeznaczone dla pamięci masowej sformatowanej do jednego z FAT-ów. Złącza Ethernet nie ma, bo funkcje internetowe są dostępne tylko w wersji VL.

Media Player

Urządzenie potrafi odtwarzać z podłączonych do jego gniazda USB przenośnych dysków zdjęcia cyfrowe JPEG oraz filmy DivX.

Tunery TV

Model 46ZF355DG ma tuner analogowo-cyfrowy DVB-T/C obsługujący kodowanie MPEG-4. W przypadku odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, urządzenie oferuje również obsługę elektronicznego przewodnika programowego (EPG).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: